Bir Çeşme hatırası

Çeşme hem iklimi hem insanları ile çok şirin ve güzel bir ilçe. Buranın Gece hayatına çok da dalmadığınız sürece makul sayılabilecek bir bütçe ile çok keyifli zaman geçirebileceğiniz.

28 Temmuz 2019 - 11:00

Yolculuk sırasında ve sonrasında en çok dikkatimi çeken şeylerden bir tanesi cep telefonuna olan bağımlılığın ne kadar çok insanlar arasında yaygınlaştığını gözlemlememe fırsat vermesiydi.  İnsanların uyku arası haricinde günün büyük bir bölümü telefonları ile tabiri caizse ‘aşk yaşayarak’ geçirdiğini söylemek abartı olmaz sanırım.

***

Düşünsenize Çeşme bir tatil cenneti, size vaktinizi hoş ve keyifli geçirmenize olanak sağlayacak farklı farklı aktivite olanakları sunuyor.

***

Masmavi deniz, güneş, taşsız kadife gibi kumsallar, termal sular, açık hava konserleri, eğlencenin doyasıya yaşanabildiği gece hayatı bile insanları telefonlarından koparamıyor. Zaman ve mekân değişse bile insanların teknoloji bağımlı değişmiyor.

***

Gelgelim Çeşme’de dikkatimi çeken sizinle paylaşacağım diğer şeylere…

Marina’nın hemen yanında küçük bir çarşı var. Burada hoş bir atmosferde alış veriş yapabilir, otantik bir ortamda iskemlenize oturup kahvenizi yudumluyorsunuz. Buralarda fiyatlar çok makul, her şeyi bulamasanız bile pek çok şeyi bulup alabiliyorsunuz. Şunu da söylemiş olalım, Alaçatı ve Ilıca’da fiyatlar farklılaşıyor…

***

Çeşme kalesi de burada konumlanmış. Çeşme’nin adeta simgesi, en tepesine çıktığınız zaman panoromik bir Çeşme manzarası var. Tabiri caizse göz alıcı bir manzara.

***

Tarihi dokusu çok özel buraların gerçektende…

Çok farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış Erythrai Antik kenti açık hava müzesi gibi çok etkileyici. Yunanca da ismi “Kızıl Kent” anlamına geliyor. Buralara gelinirse muhakkak görmek gerek…

***

Denizin içerisinde kaynayan termal sular çok farklı geliyor kulağa ama Ilıca denizi bu olağan üstü özelliği ile çevresindeki plajları birer termal havuza çeviriyor. Özellikle sağlık sorunu olanlar için ilaç gibi…

***

Alaçatı yine Çeşme’ye bağlı bir belde. Bizler burayı hep ilgi çekici ve popüler gece hayatı ile duyduk ama taş evleri buranın simgesi adeta. Bu evlerin o kadar sıcacık ve güzel bir görüntüsü var ki, insanı adeta kendine çekiyor. Değirmenleri, plajları ve tabi damla sakızlı dondurmalarını da unutmayalım…

***

Küçük küçük butik otelleri var, oda kahvaltı konsepti ağırlıkta buralarda. Ulaşım sorunu hiç yok, gün boyu minibüsler ve arzu edenler için taksiler var.

***

Çeşme hem iklimi hem insanları ile çok şirin ve güzel bir ilçe. Buranın Gece hayatına çok da dalmadığınız sürece makul sayılabilecek bir bütçe ile çok keyifli zaman geçirebileceğiniz.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir Başka Haber

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı