Beylerbeyi’ndeki ilkokul binası yeniden doğdu

90’larda okulların merkezileştirilmesi projesi kapsamında kapıları kapanan okul yeniden eğitime başlıyor.

Girne Beylerbeyi’nde,1976 yılından itibaren, 90’lı yıllara kadar, ilkokul olarak hizmet veren ve daha sonra okulların merkezileştirilmesi projesi kapsamında kapatılan ilkokul binası, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın girişimleriyle, Mehmet Eminoğlu Investment tarafından restore edilerek eğitim öğretime yeniden kazandırıldı.

Bakanlık açıklamasına göre, okul bahçesinde bu sabah düzenlenen açılışa Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, İlköğretim Dairesi Müdürü İlkşen Varoğlu Atik, Beylerbeyi Muhtarı Niyazi Engin, Beylerbeyi Anaokulu Okul Aile Birliği Başkanı Mustafa Küçük, veliler ve bölge sakinleri katıldı.

90’larda kapatılmıştı

Etkinlikte ilk konuşmayı yapan Beylerbeyi İlkokulu’nun 1976’daki ilk sorumlu öğretmeni Esat Varoğlu, okulun açılış süreci hakkında bilgi verdi. 90’larda okulların merkezileştirilmesi projesi kapsamında kapıları kapanan okulun, yeniden eğitime kazandırılmasından büyük mutluluk duyduğunu belirten Varoğlu, okulun bölge halkına ve eğitime hayırlı olmasını diledi.

Bakan Özyiğit: “Anlamlı bir gün”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit ise bugünün kendisi için önemli ve anlamlı bir gün olduğunu dile getirerek, merkezileştirme projesi kapsamında kapanan okulu yeniden restore ederek eğitime kazandırmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Olanakları geliştirerek ülkenin geleceği olan gençleri en iyi şekilde yetiştirmek için ciddi bir uğraş verdiklerini söyleyen Özyiğit, “Sürekli değişen, gelişen bilimsel ve teknolojik koşulları göz önüne alarak gençlerimizi dünya gençleriyle yarışabilecek konuma getirmek ve Kıbrıs Türk toplumunun her alanda gelişerek güvenli koşullarda sağlıklı bir geleceğe yönelmesi adına çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı