Beslenme ve Güzellik

Kozmetik endüstrisi hızlı büyüyen bir pazar, her ne kadar bu sektördeki ürünlere olan bağımlılığımızdan vazgeçmesek de cildi beslemenin ve güzelleştirmenin en etkili yolu içten gelmekte

Beslenme alışkanlığımızın cildimize, vücudumuza ne kadar etki ettiğini az çok hepimiz biliyoruz. Güzelliğimiz için bazı antioksidanlardan ve vitaminlerden faydalanmamız lazım. Doğa bu konuda bize çok cömert davranıyor.  Kozmetik endüstrisi hızlı büyüyen bir pazar, her ne kadar bu sektördeki ürünlere olan bağımlılığımızdan vazgeçmesek de cildi beslemenin ve güzelleştirmenin en etkili yolu içten gelmekte. Vücudumuza aldığımız vitaminlerin ,minerallerin amino asitlerin cildimiz üzerinde önemli bir etkisi var. Cilt bakımı, cildin nemlendirilmesi, sağlıklı bir cilt için gerekli bir rutin ancak kullandığımız ürünleri sadece yüzümüze ve boynumuza uyguluyoruz. Bu yüzeysel bir bakım ve vücudumuzun belli bölgesin de etkilerini görürüz fakat beslenme sistemimiz de eksiklikler varsa, istediğimiz sonucu yine de tam olarak alamayız.

Evet! İyi beslenmenin,  genç ve sağlıklı kalmak için önemli olduğunu anladık ancak esas mesele bu destekleri doğru zamanda, doğru süre ve dozda kullanabilmek. Bunu nasıl başaracağız?

Zorunlu yaşam koşulları, yoğun tempo, organik yiyeceklere ulaşım imkanının az olması gibi nedenlerden dolayı her zaman tüm besin öğelerini almamız mümkün olmuyor. Günümüz gıda takviyeleri bu konuda bizlere destek veriyor. Bu takviyeler geleneksel tablet, kapsül, tozlar ve sıvı formlar olmak üzere çok farklı seçenekte karşımıza çıkıyor.  Sizlere, bu aralar en çok kullanılan özellikle hücre yenileyici ve yaşlılık etkilerini yavaşlatan gıda takviyelerin den bahsetmek istiyorum. Bunları genel olarak değişken zamanlarda, yaşa, duruma ve ihtiyaca göre kullanabilirsiniz. Amacımız asla, doğal yiyeceklerin yerini bu takviyelerin alması olmamalı, ayrıca bunlara başlamadan önce bir doktora veya eczaneye danışmak en doğru yol olacaktır.

Gençliği Korumak İçin Kullanılan Takviyeler

Hyalüronik Asit

Hyalüronik asit, vücudun her dokusunda bulunan bir asit formudur. Kütlesinin 1000 katı su tutma özelliği sayesinde cildin nemini korur ve ciltte su moleküllerini tutarak nemlendirir. Bebekler de hyalüronik asit oranı yüzde yüzdür, ortalama 25 yaşından sonra bu özellik azalır ve 30’lu yaşlarda hyalüronik asit üretimi yavaşlar. İlk zamanlar da kırışıklıklar belirginleşmeye başlar daha sonraki yıllarda ise, vücut bu asidi çok daha yavaş üretir. Kırışıklıklar derinleşir, yüz ovali aşağıya doğru düşmeye başlar. Hyalüronik asit bunların dışında vücuda pek çok şekilde fayda sağlar.

  • Cildin pürüzsüz ve esnek yapısını korumaya yardımcı olur.
  • Doku onarımı sağlar
  • Eklem ağrılarını tedavide kullanılır
  • Akne izlerini önlemeye yarar.

Kolojen 

Klojen, insan vücudunda en fazla miktarda bulunan bir proteindir ve temel yapı taşıdır. Cilt, kemik, kıkırdak ve kaslarımızın yapısını oluşturmaya yardımcı olur. Cildimize sağlamlık ve esneklik kazandıran klojen, yaş aldıkça üretimi yavaşlar ve yaşlanma belirtileri ortaya çıkar.  Yaşlanma belirtileri derken bunu sırf güzellik ile sınırlamamak gerekir. Bu protein, biyolojik yaşımızı etkiler. Kemik, kıkırdak, kas ağrıları vücudumuzda klojen miktarının azalmasından dolayı meydana gelir.  Kolajenin diğer faydaları şu şekildedir;

  • Tırnak, saç ve dişleri güçlendirir.
  • Eklem içi sıvıların akışkanlığını sağlar.
  • Vücuda dinçlik verir.
  • Kemik ve kaslarımızı birbirine bağlı tutan bir çeşit tutkal vazifesi görür.

Koenzim Q10 

koenzim Q10   vücut hücrelerimizin her birinin mitokondrisinde doğal olarak oluşan bir enzimdir. Hücrenin enerji üretiminde aktif rol alır ve hücrelerin yaşlanmasını geciktirir, diğer önemli rolü ise bir antioksidan olarak hizmet etmesi.  Gıdalardan enerji metabolize etmede anahtar rol oynar. Ayrıca kalp yetmezliği tedavisine, doğurganlığı artırmaya, diyabet tedavisine yardımcı olur. Baş ağrılarını da azaltmakta etkilidir.

 

 

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı