Benzerlik çok!

Çeşme’nin bizimle benzeşen yönleri vardır. Burası da turizm bağlamında hak ettiği ilgiyi ve geliri sağlayamamıştır.

27 Temmuz 2019 - 11:00

Ülkemizde turizm sektöründe yaşanan  sorunlara dünkü yazımda  bir nebze de olsa değinmeye çalışmıştım. Bugün ise tatil için bulunduğum Çeşme’ye ilişkin ilk izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kumsalları, termal suları ve tarihi mekanlarıyla kendine özgü güzelliklere sahip bir belde burası

***

Öncelikle, İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na ayak bastığımızda, sabahın ilk saatleriydi ve ciddi sayılabilecek bir tenhalık vardı. Yol boyunca karşılaşıp, sohbet ettiğimiz bölgenin yerel halkından insanlar bu sene turist sayısındaki azalmadan şikayetçiydiler.

***

Çeşme’nin bizimle benzeşen yönleri vardır. Burası da turizm bağlamında hak ettiği ilgiyi ve geliri sağlayamamıştır. Turizm büyük ölçüde 2 ya da 3 ayla kısıtlı kalmıştır. Turizm faaliyetlerini bir yıla yayacak sürdürülebilir modellere ihtiyaç duyuyorlar tıpkı bizim gibi…

Yani turizmde çeşitlendirmeden söz ediyorlar.

***

Son yıllarda Çeşme’de kıyı ve termal turizme yönelik yatırımlar artmış olsa da yeterli olmadığı söyleniyor.

Çeşme,  dünya genelinde ender bulunan termal su bağlamında zengin bir belde. Bu niteliğiyle bile turizmde çok ciddi patlama yapabilecek potansiyele sahip. Özellikle Sağlık ve Termal Turizm diye adlandırılan turizm modeli ile yabancı turist sayısını da önemli ölçüde yukarıya çekebilir.

***

Kıyıları ve plajları var ama kıyı ile su sporlarını daha fazla geliştirmeye ihtiyaç duyuyorlar. Bu beldedeki turizm potansiyelini arttırabilecek bir enstrüman olarak görülmekte.

***

Tıpkı Kıbrıs gibi Çeşme’nin de doğal çevre özellikleri ile turizmin gelişimi ve turizm türleri arasında sıkı bir ilişki var.

Kültürel turizm bağlamında tarihi eserleri, müzeleri, halk dansları, yöresel mutfağı ve festivalleri ön plana taşıyacak bir yönteme ihtiyaç duyuyorlar tıpkı bizler gibi…

***

Ülkemizin iklimi ve doğası golf turizmine çok uygun, zaten bununla ilgili bir başlangıç yapılmış ama devlet eliyle ileriye taşınamamıştı. Çeşme’nin de iklimi ve doğası golf turizmine uygun görünüyor ancak onların da bu konuda yeterince adım atmadıkları görünüyor.

***

Kuzey Kıbrıs ile Çeşme arasında turizm bağlamında benzeyen tarafların bu kadar çok olduğunu doğrusu  bilmiyordum. Çeşme’nin farklı yönlerini yarın sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı