“Ben kendime güveniyorum”

Türkiye ziyareti sonrasında yurda dönen Başbakan Ersin Tatar, Kudret Özersay’ın bağımsız adaylığını yorumladı.

Bahar Sancar-

Ahmet Vamık-

Türkiye ziyareti sonrasında ülkeye dönen Başbakan Ersin Tatar dün Kuzey Kıbrıs Turizm Şurası’ndaydı. Şurada konuşma yapan Tatar, konuşması sonrasında HABERCİ’nin cumhurbaşkanlığı seçim süreciyle ilgili sorularını yanıtladı.

GÜZEL ŞEYLER OLACAK

Dün YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın UBP’yi ziyareti öncesinde görüşlerini sorduğumuz Tatar “Güzel şeyler olacak. Herkesin yüzü gülecek” açıklamasını yaptı. Tatar bu görüşmenin bir hükümet pazarlığı olmayacağını da söyleyerek şu anda öyle bir durum olmadığını aktardı.

“BEN KENDİME GÜVENİYORUM”

Kudret Özersay’ın bağımsız aday olacağını açıklamasını da yorumlayan Tatar “İsterse bağlantılı çıksın. Ben kendime güveniyorum” yorumunu yaptı.

ATAOĞLU: EĞER SERDAR BEY ADAY OLMAZSA OTURUP KARAR VERECEĞİZ

DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu da HABERCİ’ye Cumhurbaşkanlığı adaylığına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Sözlerine şu anda Serdar Denktaş’ın yurt dışında olduğunu belirterek başlayan Ataoğlu parti olarak toplantıda almış oldukları kararın Serdar Denktaş’ın aday olmasına yönelik olduğunu açıkladı. Serdar Denktaş adaylığını açıkladığında parti olarak arkasında kenetleneceklerini söyleyen Ataoğlu “Eğer Serdar Bey aday olmazsa ne yapacağımıza üst kurullarımız ile oturup karar vereceğiz” diye konuştu.

Kudret Özersay’ın bağımsız aday çıkmasını siyasi bir hamle olarak mı görüyorsunuz sorusuna ise Ataoğlu “Geçmişte dörtlü koalisyon bittikten sonra şuanda ki hükümetin kurulmasında Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili bir takım konuşmaların olduğunu duyduk. Ama bugün baktığımızda olayların o konuşulanlardan daha farklı cereyan ettiğini gözlemliyoruz. Özersay’ın parti başkanlığından çekildiğini duyduğum an itibari ile zaten bağımsız aday olacağını düşünmüştüm” cevabını verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu da Kudret Özersay’ın adaylık açıklamasını, YDP’nin sağda çatı aday önerisini ve YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın ziyaretini HABERCİ’ye değerlendirdi. Sucuoğlu açıklamasında Kudret Özersay’ın adaylık açıklamasını sürpriz olarak değerlendirmedi ve bunun beklenen bir açıklama olduğunu söyledi. YDP Genel Başkanı Arıklı’nın çatı adaylığı konusundaki görüşme girişimini ise ‘akıllarda soru işareti bıraktı’ şeklinde yorumladı.

“NEDEN 180 DERECELİK BİR DÖNÜŞ OLDU?”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sucuoğlu, YDP’nin aniden böyle bir manevra yapmasının akıllarda soru işareti bıraktığını söyleyerek “Uzun süredir YDP Genel Başkanı Arıklı’nın adaylığı söz konusu. İlçelerde yapmış oldukları ziyaretlerde de bunu dile getiriyorlar ve bu yönde atılım yapıyorlar. Şimdi neden bu şekilde 180 derecelik bir dönüş oldu sorusu akıllara geliyor ve bunun bilinmesi lazım” dedi.

“ÇATI ADAYLIĞI SAĞDA BİRLİK ADINA OLMASI GEREKEN BİR OLAYDIR”

Ardından sözlerine sağda çatı adaylığını her zaman dile getirdiklerini söyleyerek devam eden Sucuoğlu “Bu Cumhurbaşkanlığı seçimi ülkemizin en önemli seçimlerinden birisidir. Dolayısıyla tabi ki sağ partilerin bir çatı aday üzerinde mutabakat sağlaması bizim hayal ettiğimiz bir şey. Çatı adaylığı bizim her zaman sağda birlik adına olması gereken bir olaydır diye düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

“ÖZERSAY’IN AÇIKLAMASI BEKLENEN BİR AÇIKLAMAYDI SÜRPRİZ OLMADI”

“Kudret Özersay’ın adaylığını açıklaması üzerine sağda çatı aday konusu nasıl gelişecek?” sorusu üzerine Sucuoğlu “Sağda çatı adayı UBP, YDP ve DP üzerinedir. Çünkü HP içerisinde sol görüşlü arkadaşların da oldukça yoğun olduğu görülmektedir. Bu nedenle ben HP’nin sağ görüşlü bir parti olduğunu düşünmüyorum. Kudret Özersay’ın adaylığını açıklaması bu üç parti ile ilgili değildir. Özersay’ın açıklaması beklenen bir açıklamaydı sürpriz olmadı” diyerek yanıt verdi.

Bu yöndeki gelişmeler devam ederken çatı aday konusundaki girişimi çerçevesinde Yeniden Doğuş Partisi ilk ziyaretini Ulusal Birlik Partisi’ne yaptı.

Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı ziyarette yaptığı konuşmada, 1 yıl önce kendi adaylarıyla seçime girme kararı aldıklarını açıkladıklarını ancak sağdaki bölünmüşlüğü göz önünde bulundurarak bir çatı adayı ortaya çıkarma çağrısı yaptıklarını anımsattı.
Bu çağrılarını somut hale getirmek amacıyla UBP’yi ziyaret etme ihtiyacı hissettiklerini kaydeden Arıklı, bu ilk ziyaretin ardından gerekmesi durumunda DP ve HP’ye de gideceklerini söyledi.
UBP’nin milletvekili sayısı ve oy oranı ile sağın amiral gemisi konumunda olduğunu kaydeden Arıklı, bu mutabakat projesinin önemli olduğunu ifade etti.
Arıklı, Başbakan Ersin Tatar’ın dün İstanbul’da cepleri dolu yeni mesajlarla geldiğini ve bu mesajları ilk ağızdan dinleyeceklerini belirtti.

TATAR: GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİ DOĞRU BİR YAKLAŞIM

Başbakan Ersin Tatar da siyasi sürecin gerekliliği olarak bu tür görüşmelerin önemli olduğunu belirterek, görüş alışverişi için zamanlamanın doğru olduğunu söyledi.
Tatar, “Önümüzde 3 aylık bir süre var. Çeşitli gelişmeler olabilir. Sağda birliktelik bizim de gönlümüzden geçen” dedi.

ARIKLI: ÇATI ADAY FİKRİ ORTADAN KALKMIŞ OLUYOR

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı UBP ile görüşmelerine ilişkin HABERCİ’ye yaptığı açıklamada “UBP bizi oldukça sıcak karşıladı. Sayın Başbakanı oldukça rahatlamış gördüm. Belli ki İstanbul’daki görüşmeleri oldukça iyi geçmiş. Tabiri caiz ise vizeyi almış. Bu konulara girmedik. Bize oradaki görüşmelerin detaylarını anlatmadı. Ama belli ki yolunuz açık olsun mesajını almış” diye konuştu. Başbakanın aday olacağına inandığınıza göre bugün neyi görüştünüz sorusu üzerine ise Arıklı, randevuyu birkaç gün önce aldıklarını söyleyerek “Biliyorsunuz Ersin beyin adaylığı konusunda çeşitli spekülasyonlar yapılıyordu. HP çevreleri, Koalisyon pazarlıklarında Ersin beyin aday olmayarak Kudret beyi desteklemesi yönünde pazarlık yapıldığını söylüyorlardı. Türkiye’nin Ersin beyi Başbakan olarak görmek istediği yönünde spekülasyonlar yapılıyordu. İstanbul sonrası bu iddiaların boşa çıktığı ve Türkiye’nin taraflara herhangi bir telkinde bulunmadığı anlaşılıyor. Bu durumda Ersin Bey kesin aday. Kudret Bey zaten daha önce adaylığını açıklamıştı. Bu durumda çatı aday fikri doğal olarak ortadan kalkmış oluyor. Bugünkü ziyarette bunu anladık. Hafta içinde MYK ve daha sonraki bir gün Parti Meclisimizi toplayıp kararımızı üreteceğiz” dedi.

Parti yetkili kurullarının kendisine adaylık görevi vermesi halinde bunu kabul edeceğini açıklayan Erhan Arıklı, Demokrat Parti ile hafta içinde görüşerek yol haritası belirleyeceklerini de kaydetti.

Kudret Özersay’ın bağımsız aday olması ile ilgili soru üzerine ise YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı “Kudret Bey iyi bir müzakereci. Ama bana göre burada stratejik bir hata yaptı. Muhatap olduğu kişilerin emrivakilerden hoşlanmadığını bilmesi gerekirdi. Adaylığını İstanbul ziyareti öncesi açıklayarak bir emrivaki yapmaya çalıştı. “Sağda tek aday istiyorsanız, bakın ben sağda resmen adaylığımı ilan etmiş kişiyim” demek istedi. Hele hele havaalanında billboard meselesi tam bir fiyasko. Birilerinin aklında böyle bir düşünce varsa o da silindi. Kudret beyi anlamakta zorluk çekiyorum. Bir siyasetçi nasıl bu tür hatalar yapabilir ki? İyi bir müzakereci olmak iyi siyasetçi olmak değildir bunu anlamış olduk” diye konuştu.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu