Bel altı vuruşlara hazırlananlar mı var?

Demokrat Parti (DP) ile ilgili dedikodu yapamadık hiç. Çünkü dedikoduluk bir durum yoktu. Olunca yaparız dedik. İşte oldu. DP’nin genel merkezi, bir iş insanına aitti. İş insanı yıllarca binayı bedavaya partiye verdi. Şimdi parti ile hiç alakası kalmamış. Hatta küsmüş. DP, binayı boşalttı.

***

Bu arada DP’de de geçen gün bayramlaşma vardı. Gazetelere fotoğraf gönderildi. DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ı bayramlaşmaya gelenlerin sayısı 30 kişi kadarmış. Denktaş ve DP’ye ilgi biraz düşüşte. Gerçi UBP’ye de ilgi düşüşte. Denktaş’ın, aşağıya doğru bu gidişi yukarıya çevirip, cumhurbaşkanlığı yarışında iddialı olmak istiyormuş. Bu amaçla da çalışmalarına çoktan başlamış.

***

UBP’de cumhurbaşkanlığı yarışı ile ilgili hareketlenme, bayramın hemen akabinde hız kazanacakmış. Ersin Tatar’a, olası çok ciddi bir başarısızlığın kendi genel başkanlığını da olumsuz etkileyebileceğini söylemişler. O da, “bakacağız yahu, bakacağız, bekleyin atamaları bitirelim zaten başımızın etini yediniz, rahatlayalım, bu işe el atacağız” demiş.

***

UBP’de bayramlaşma merasimleri bayağı ilgi görmüş. Başbakan ve Genel Başkan Ersin Tatar’a küskün olanlar dahi kutlamalara gitmiş. Ersin Tatar’ın bu tür gezilerine, işi nedeniyle katılamayan eşi de tebrik kabul etmiş. Partililer, Ersin Tatar’a özellikle cumhurbaşkanlığı konusunda “kim aday gösterilirse, biz yanında olacağız” demiş. “Sakın Kudret Özersay’ı ilk turda desteklemek gibi bir hata yapmayın” diyenler de olmuş, “Özersay’ı ilk turda desteklemezsek, ikinci tura Tufan Erhürman ve Mustafa Akıncı kalacak” diyenler de… Ersin Tatar, tüm görüşlere, başını sallayarak ve gülümseyerek yanıt vermiş.

***

UBP ve CTP, cumhurbaşkanlığı konusunda tavır belirlemeye hazırlanıyor. Bayramdan sonra her iki partide hızlı köy gezileri, örgüt toplantıları yapılacakmış. CTP’de Erhürman’ın cumhurbaşkanı adayı olmasına “kesin kazanır, kazanırsa da parti başkansız kalır” diye karşı çıkan kadro hızla küçülüyormuş. Ayrıca, bazı CTP’li dostlarımıza göre, çeşitli örgüt ve kişilerle yoğun bir toplantı dönemi geçiren, bazı önemli merkezleri ziyaret eden Erhürman’ın, aday olmak yönünün ağır basmaya başladığı da gözden kaçmamış.

***

Bu arada dini konulara pek girmiyoruz ama “bilen” veya “konuyla yakından ilgilenen” bir büyüğümüz uyardı. İslam’da, “biz namaz kıldık, bayramlaştık” diyerek fotoğraf çektirilmesinin doğru olmadığını söyledi. “İbadetin gösterişi yani riyası olmaz” dedi.

Ne demişler; “… Farzları yerine getirmek ve haramlardan kaçınmak ve prensip olarak Hz. Peygamber’in sünnet-i seniyesine yani İslam yoluna uymakta riya (gösteriş) olmaz.”

Kur’an-ı Kerîm’de yirmi küsur yerde Cenâb-ı Hak “Yazıklar olsun…” ifadesini zikretmiştir. Bu kınanan topluluklardan birisi de riya (gösteriş) ile ibadet ve dua eden kimselerdir.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı