Bebek fotoğrafçısı Mandy Vu

Birkaç ay öncesine kadar ismini dahi duymadığım Mandy Vu’nun trajik hikayesine tesadüfen bir fotoğraf grubunda denk geldim. Beni öylesine derinden üzdü ki, sizlerle de paylaşmak istedim

1 Haziran 2020 - 07:30

Birkaç ay öncesine kadar ismini dahi duymadığım Mandy Vu’nun trajik hikayesine tesadüfen bir fotoğraf grubunda denk geldim. Beni öylesine derinden üzdü ki, sizlerle de paylaşmak istedim.

Mandy’nin hakkındaki haberi okuduktan sonra kendi kişisel sosyal hesabını bulup biraz inceledim.
Hem çalışmalarına hem de güzelliğine hayran oldum. Başarılı bir bebek fotoğrafçısı olan Mandy Vu’nun hazin hikayesi insanlığın bittiği noktadır. Neden mi? Çünkü aile içi cinsel istismara ve şiddete uğrayan nice kız çocuğundan biri de Mandy’dir.

Öz babası tarafından sürekli cinsel istismara uğrayan Mandy’nin annesinin de bu durumdan haberi varmış.
Bilin bakalım ne yapmış? Sesini dahi çıkarmamış. Kocası küçük kızlarına tecavüz ederken kendisi buna kayıtsız kalmış. Bir babanın öz yavrusuna kıyıp tecavüz etmesinden daha kötüsü de evladını bu durumdan kurtarmak için hiçbir eylem yapmayan ve korumayan annedir. Aslında onlar anne ve baba değiller.
Onlara anne ve baba demek, evlatlarına bakmaya kıyamayan ebeveynlere saygısızlık demektir.
Bu satırları yazarken içimden geçenleri ve hislerimi sizlere tarif etmem mümkün değil.

Mandy ailesinden kurtulup Fransa’ya yerleştikten sonra evlenerek kendine yeni bir hayat kurmuş.
Bu evliliğinden biri şu anda dokuz ya da on aylık bir bebek olmak üzere üç tane dünyalar güzeli kız çocuğu olmuş. Hayata yeniden sarılmış. Bebek fotoğrafçılığı çalışmalarının yanında fotoğrafçılık üzerine eğitimler vermeye başlamış. Ama ne olursa olsun, maalesef ki çocukluğunda maruz kaldığı travmalar yakasını bırakmamış. Nasıl bırakır ki? Hasta, sapık zihniyetler yaşadığı sürece ve ağırlaştırılmış cezalar getirilmediği taktirde masum çocuklar asla güvende olmayacaklar.

Sevgili Mandy kısa bir süre önce babasının ölüm haberini almış ve bunun üzerine kişisel hesabından “Hiç üzülmedim. İyi oldu.” gibi bir paylaşımda bulunmuş. (Paylaşımı ben de gördüm.) Bu paylaşımın haberini alan ailesi ise Mandy’e linç girişiminde bulunmuşlar. Maalesef Mandy, ailesinin ağır hakaretlerini ve tehditlerini daha fazla kaldıramayıp intihar ederek hayatına son vermiş. Ailesi tarafından kanatları parçalanan bir meleğin geride üç tane meleği, muhteşem eserleri ve acı içindeki eşi kaldı.

Facebook’a Mandy Vu yazarsanız şayet, kişisel sayfasına girip eşinin son paylaşımı ile Mandy’nin çalışmalarını görebilirsiniz. Hatta eğitim videolarını yayınladığı grubuna da bakabilirsiniz. Mandy aile içi cinsel istismar ve şiddet kurbanı olan masum çocuklardan sadece bir tanesi. Kendi ülkemiz de dahil olmak üzere çocuk istismarı
vakalarına sürekli şahit oluyoruz. Cinsel istismar sadece kız çocuklarına değil, erkek çocuklarına da yapılıyor.

Yıllar önce kanımı donduran başka bir olay da KKTC’de yaşandı. 7 yaşındaki oğluna tecavüz edip döve döve katleden cani babayı unuttuk mu? Yine buna kayıtsız kalan üvey anneyi ve amcayı unuttuk mu?

Yeryüzünde ne olursa olsun, kötüler hep kötü olarak kalacaklar. Doğal afetler ve salgınlar o sapık ve de hastalıklı zihniyetleri etkilemeyecek. Küçük kalpler gözlerimizin önünde yok olup gitmeye devam ederken bizler de birkaç gün ah çekip, vah çekip hayatlarımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Ne diyor Dostoyevski? “Önce biraz ağladılar ama alıştılar şimdi. Aşağılık insanoğlu her şeye alışır!”
Alışmayalım, unutmayalım, unutturmayalım…
Şu anda yeryüzünde Mandy gibi kaç tane çocuk cinsel istismara kurban gidiyordur, hiç düşündünüz mü?
Kaç tane hayat başlamadan sönüyor?
Ve bizler bunun önlemini alamıyoruz.
Çocukları koruyamadığımız bir dünyada yaşıyor ve onları sapık ebeveynlerinden kurtarabileceğimiz çözümler üretemiyoruz. İnternette gördüğüm ve tam olarak kime ait olduğunu bilmediğim şu cümleyi çok seviyorum:
“Düşlerinden vurulurken çocuklar, hangi yaşamaktan bahseder ki masallar?”
(Sözün sahibini aradım ama bulamadım. Eğer siz bulursanız şayet, lütfen bana da söyleyin.)

Haftaya görüşünceye kadar hoşça kalın.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı