Bayram’da uçmak can yakacak

Bayram’a sayılı günler kala dövizin vurduğu hava ulaşımında KKTC-Türkiye, KKTC-Avrupa uçak bileti fiyatları, hem turizmciler hem de tatilcilerin hevesini kursağında bıraktı

Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala dövizin vurduğu hava ulaşımında KKTC-Türkiye, Avrupa-KKTC arasında uçak bileti fiyatları da fahiş rakamlara ulaştı. Tatilcilerin hevesi kursağında kaldı.

Ramazan Bayramı tatilini bir önceki hafta sonundan başlatmayı düşünen ve arife gününün 3 Haziran Pazartesi gününe denk gelmesi sonucu yarım gün idari tatil verilmesini tam güne çevirmeyi düşünen çalışanlar, 7 Haziran’ın da tam gün idari tatil verilmesi ve hafta sonuyla birlikte 9 güne çıkacak Bayram tatiline hazır. Ancak mevcut uçak bilet fiyatları nedeniyle, ne yurt dışında tatil hayali kuran tatilciler ne de bol müşterili, verimli bir tatil hayali kuran turizmciler umduğunu bulamayacak.

POLATKAN TURİZM: TALEPLER DÜŞÜK

Polatkan Turizm ve Kösezade Turizm yetkilileri, geçmiş yıllara oranla bu Ramazan Bayramı tatilinde hem Türkiye’ye hem de Avrupa’ya olan taleplerde ciddi oranda düşüş yaşandığını kaydetti.

Polatkan Turizm yetkilileri, uçak bileti vergilerinin yüksekliğinin yanı sıra, özel günlerde taleplerin yoğun olması nedeniyle de uçak bileti fiyatlarında ciddi artışlar yaşandığını ifade etti.

“Bayram olmasına rağmen Türkiye’de 2 gece 3 günlük İstanbul-Şile ve Adalar turlarına talep var. Müşteriler, daha ekonomik daha kısıtlı gün içeren tatil paketlerine yöneldi. Kısa ve fiyatı düşük turlar tercih ediliyor. 5 gece 6 günlük tatillere talep ise daha düşük. Avrupa taleplerinde ise ciddi düşüş yaşandı” diye konuşan Polatkan Turizm yetkilileri, hem ekonomik kriz hem de uçak bileti fiyatlarının yüksekliğinin tatilcileri tedirgin ettiğini dile getirdi.

KÖSEZADE TURİZM: DÖVİZ YERLE BİR ETTİ

Kösezade Turizm yetkilileri de Polatkan Turizm yetkilileri ile “taleplerin ciddi oranda düştüğü” noktasında hemfikirken, “Uçak biletleri fiyatlarının yüksekliği, vergilerdeki yükseklikten kaynaklanıyor. Ayrıca özellikle Avrupa taleplerinde otel ve giderlerin de dövize endeksli olması da bunda en büyük etken. Maliyetler çok yüksek ve bu nedenle satışlar çok düşük. Ayrıca Larnaka Havaalanı’ndan yapılabilen direkt uçuşun cazibesi ve bilet fiyatlarındaki ucuzluk nedeniyle Avrupa uçuşların büyük çoğunluğu Larnaka Havaalanı’na kaydı” şekline açıklamada bulundu.

Kösezade Turizm yetkilileri, bayram tatili nedeniyle yurtiçi-yurtdışı tatillerinde yaşanması beklenen yoğunluğun dövizin de etkisiyle umulduğu gibi olmadığını kaydetti.

 YAZLIKÇILAR BİNLERİ GÖZDEN ÇIKARACAK

Özellikle yazlıkçıların vazgeçilmez adreslerinden olan Antalya’ya uçuş yapmak isteyenler bir değil iki defa düşünecek. 1 Haziran-9 Haziran tarihleri arası Antalya’ya gidiş-dönüş uçmak isteyenler en düşük 763 TL ödeyecekken, en yüksek ise bin 927 TL ödemeyi göze alacak. İstanbul biletleri de cep yakıyor. İstanbul’a bayram tatilini değerlendirmek için 1-9 Haziran tarihleri arasında gitmek isteyenler ise en düşük 660 TL, en yüksek bin 558 TL ödeyecek.

Yine aynı tarihlerde Türkiye’nin başkenti Ankara’ya uçmak isteyenler ise en düşük 736 TL, en yüksek bin 607 TL’lik bilet fiyatlarına razı olmak durumunda kalacak. 1-9 Haziran tarihleri arasında İzmir’e gidiş-dönüş en düşük bilet fiyatı ise bin 106 TL iken, en yüksek bilet fiyatı ise 2 bin 690 TL olarak görüldü.

AVRUPA TATİLİ HAYAL

Öte yandan KKTC’de de bayram dolayısıyla 9 gün tatil yapmayı planlayan çalışanların da Avrupa hayali suya düşmüş durumda. Bayram dolayısıyla İngiltere’ye seyahat etmeyi düşünenler 1-9 Haziran tarihleri arasında gidiş-dönüş en düşük 3 bin 175 TL’ye bilet bulabilecekken, en yüksek ise 5 bin 120 TL’lik bir rakamı ödemek durumunda kalacak.

Yine Fransa tatili ile bayram tatilini değerlendirmek isteyen tatilciler de uçak biletlerine gidiş-dönüş en düşük 4 bin 121 TL, en yüksek 6 bin 748 TL ödeyecek. Bayram dolayısıyla rotasını İtalya’ya çevirmek isteyen tatilcilerin cebinden en düşük gidiş-dönüş bileti için 2 bin 849 TL çıkacakken, en yüksek ise 4 bin 129 TL çıkacak.

1-9 HAZİRAN TARİHLERİ ERCAN’DAN İSTANBUL-ANKARA-ANTALYA-İZMİR’E EN DÜŞÜK-EN YÜKSEK UÇUŞ FİYATLARI

Ercan-İstanbul

Gidiş-Dönüş En Düşük: 660 TL
Gidiş-Dönüş En Yüksek: Bin 558 TL

Ercan-Ankara

Gidiş-Dönüş En Düşük: 736 TL
Gidiş-Dönüş En Yüksek: Bin 607 TL

Ercan-Antalya

Gidiş-Dönüş En Düşük: 763 TL
Gidiş-Dönüş En Yüksek: Bin 927 TL

Ercan-İzmir

Gidiş-Dönüş En Düşük: Bin 106 TL
Gidiş-Dönüş En Yüksek: 2 bin 690 TL

1-9 HAZİRAN ERCAN’DAN İNGİLTERE-FRANSA-İTALYA’YA EN DÜŞÜK-EN YÜKSEK UÇUŞ FİYATLARI

Ercan-İngiltere

Gidiş-Dönüş En Düşük: 3 bin 175 TL
Gidiş-Dönüş En Yüksek: 5 bin 120 TL

Ercan-Fransa

Gidiş-Dönüş En Düşük: 4 bin 121 TL
Gidiş-Dönüş En Yüksek: 6 bin 748 TL

Ercan-İtalya

Gidiş-Dönüş En Düşük: 2 bin 849 TL
Gidiş-Dönüş En Yüksek: 4 bin 129 TL

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı