Bayramda dikkat çekenler

Bayramlar için öyle güzel anlamlı sözler var ki; sözleri okuduğunuz zaman adeta ruhunuz okşanıyor...

Bayramlar dargınlıkların unutulduğu, incinen gönüllerin tamir edildiği, coşkuyu ve sevinci hep birlikte yaşayabildiğimiz en özel zamanlardır.  Bayramlar için öyle güzel anlamlı sözler var ki; sözleri okuduğunuz zaman adeta ruhunuz okşanıyor. Hele hele teknoloji çağı da bayramlara öyle bir katkı koymuştur ki; anında sevdiklerinize cep telefonu ile binlerce bayram mesajı gönderebilirsiniz.

Surlariçi’nde bıçaklar konuştu

Güzel sözler güzel dilekler hep havada uçuşur. Ama gerçekten öyle mi? Kimisi için öyle olabilir ama şişelerin havada uçtuğunu, bıçakların çekildiğini de gördük! Bayramın 1. gecesi Lefkoşa Surlariçi’nde alışık olmadığımız olaylara tanıklık ettik.  30 kişilik grup ellerinde palalar, kırık şişeler Lefkoşa’yı savaş alanına çevirdiler.

Nerde o bayramlar mı desek? Yoksa dargınlıkların unutulduğu, incinen gönüllerin tamir edildiği, coşkuyu ve sevinci hep birlikte yaşayabildiğimiz en özel zaman mıdır?. Vallahi bayram için güzel bir söz daha var onu da söylemeden edemeyeceğim. Hani derler ya; deliye her gün bayram! Artık deli olmak lazım ki hepimize her gün bayram olsun.

Lefkoşa Lefkoşa olalı böyle kavga görmedi, birçok vatandaşımızın gözü önünde meydana gelen kavga insanımıza heyecanlı ve korku dolu bir gece yaşattı.  Cafe’lerde oturup bayramın tadını çıkarmaya çalışan insanlarımız, kavgadan dolayı kendi ülkelerinde soğudular. Peki, bu kavga kimleri temsil ediyor? Kıbrıslı Türkleri değil mi? Kavga Kıbrıs’ın kuzeyinde olduğuna göre KKTC vatandaşı değil miyiz? O zaman bu yaşanan olaylara hep birlikte üzülelim.

Bayramın birinci günü bayrama damgasını vuran bir geceydi bunu da notlarımın arasına aldım.

Türkiye’den 18 ünlü sanatçı ve 9 gün tatil

Eğlence dünyamıza da bir göz alalım büyük otellerimizin doluluk oranlarına bakacak olursak yüzde yüz dolu idi. Bizde bayram tatili üç gün ama büyük Oteller Türkiye’deki bayram tatilini dikkate alarak dokuz günlük bayram tatili programı yaptılar. Yanılmıyorsam Türkiye’den Ercan’a 500 sefer yapıldı.

Oteller bayram programlarını çıkarırken 5 günlük ünlü sanatçı programı çıkardılar. Kimler mi vardı?

Bayramın 1. Günü: Cratos Otel’de Ebru Gündeş, Merit Park Otel’de Ayta Sözeri, Rocks Otel’de Aşkın Nur Yengi, Kaya Plazzo Otel’de Sibel Can sahne altı.

Bayramın 2. Günü: Merit Park Otel’de Volkan Konak, Merit Royal Otel’de Sıla, Elexus Otel’de Deniz Seki, Las Ambassadors Otel’de Rafet El Roman.

Bayramın 3. Günü yanı bugün Cratos Otel’de Hadise, Las Ambassadors Otel’de Serdar Ortaç, Lord Palas Otel’de Gülşen, Merit Crystal Cove Otel’de Cenk Eren, Elexus Otel’de Serkan Kaya, Roks Otel’de Aşkın Nur Yengi.

Biz de bugün bayram biter ama büyük otellerde bayram bitmiyor!

Bayramın 4. Günü: Las Ambassadors Otel’de Yavuz Bingöl, Elexus Otel’de Fatih Ürek.

Bayramın 5. Günü: Las Ambassadors Otel’de Nil Burak, Kaya Plazzo Otel’de Koray Avcı.

18 ünlü sanatçı… Bayram dolayısı ile sanatçıların alacağı para da herhalde 100-150 bin arası. Türkiye’de 9 günlük bayram tatili KKTC’deki büyük otellere de yansıdı. Ve bu bayramın dikkat çekici en önemli konularından biri de bu. KKTC maliyesine kaç para girecek bilemiyoruz ama sanatçıların çıktıkları oteller belli, verecekleri vergiler de KKTC bütçesine bir katkı sağlar inşallah!

Sağ partiler bayramlaştı, Akıncı bayram mesajına yoğunlaştı

Bu bayramda sağ partiler de olmasa siyasilerimizin nerede ne yaptıklarını öğrenemeyecektik. Bayramda siyasilerle ilgili yazabileceğimiz tek şey siyasilerin bayramlaşması oldu.

Ulusal Birlik Partisi(UBP) bugün de bayramlaşmalarını sürdürecek ama bayramın 1. ve 2. gününde üç büyük ilçede partilileri ile buluşup bayramlaştı. Lefke ve İskele ilçesinde de dün bayramlaşma vardı. Tabii UBP’nin hükümette olması bayramlaşmayı bayram havasına çevirdi. Başbakan Ersin Tatar ve bakanlar her ilçede UBP’liler ile bayramlaştı ve güzel sohbetler gerçekleştirdiler. Demokrat Parti (DP) hatırı sayılı partilileri ile bayramın birinci günü bir araya gelip bayramlaştılar. Yeniden doğuş partisi  (YDP) de bayramlaşma vardı. Özellikle Mağusa ilçesinde kalabalık bir topluluk vardı. Halkın partisi (HP) de bayramlaşma yoktu. Cumhuriyetçi Türk partisinde (CTP) Toplumcu Demokrasi partisi (TDP) yoktu. Cumhurbaşkanlığı sarayında bayramın birinci günü Akıncı’nın bayram tebriği vardı, orada da UBP’lilerin dikkat çektiğini gördük. Resmen hükümet oradaydı ama HP kanadı var mıydı? Bilmiyorum. Bayram süresi boyunca Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı dikkatlerimizden kaçmadı. Akıncı yayınladığı bayram mesajını adeta seçim mesajına çevirdi ve Facebook hesabından iki gün üst üste bayram mesajını yayınladı. Bayram bahane seçimler şahane diyerek çözüm ve barış mesajları verdi. Yani şunu söylemekte fayda görüyorum, bayramda sağ partiler bayramlaşarak kendilerinden söz ettirirken, solu temsilen de sadece Akıncı vardı. Erhürman veya Özyiğit nerede? diye sorarsanız her ikisi de piyasada yoktu.

VATANDAŞ KENDİNİ GÜNEY’E ATTI

Vatandaşımız bayramın ilk gününü kendin ailesi ile geçirip, ikinci gününü Güney’e ayırdı. Bugün de Güney’e geçişlerin çok olacağını biliyorum ama bayramın ikinci gününde vatandaşımız Güney’i tercih etti. Gerek alış-veriş merkezlerinde gerekse de pasaport dairelerinde işlemleri ile uğraştılar.

Bazen bu Güney’de olmasa ne yapardık? Diye kendi kendime sorarım. Bayramlar daha çok tatil yapmamıza fırsat verir, ama Kıbrıs’ın Kuzey’in de bayramın ilk gününü ailemizle geçirip ikinci ve üçüncü gün gidecek yer arıyoruz. İşte Güney Kıbrıs’ta insanımız için bir alternatif. Dün sınır kapılarında uzun kuyruklar oluştu, vatandaş Güney’e geçebilmek için adeta can attı. Bugün sabah erken Güney’e geçmek isteyenler daha kolay geçebilecekler. Saat 10:00’dan sonra daha da kalabalıklar oluşacak.!

Bayram tatili 3 gün, hastalık izni 2 gün

Geçtiğimiz Pazartesi gününü araştırırlarsa devlet dairelerinde birçok kişinin hasta raporu aldıklarını görecekler! Pazartesini söylüyorum çünkü benimde Pazartesi günü yapmış olduğum bazı araştırmalarda birçok dairede çoğu memurun gitmediğini öğrendim. Umarım benim gibi devlet de bu konuda bir araştırma başlatır. Arife günü bakalım kaç hastamız vardı diye!

Geçtiğimiz Cuma gününden önümüzdeki pazartesi gününe kadar tatil yapmak isteyenlere tam bir fırsattı. Türkiye pazartesi ve cuma gününü tatil verip, dokuz günlük bayram tatili yarattı. Bizde de bunu yaratanlar olmuştur. Yarın da hastalık raporu verecek olanların sayısı hayli çok olacak! Hazır tatile çıkmışken tatilin tadını çıkartmak isteyecekler. Hastalık raporu diyorum ama dileyen de iznini kullanabiliyor. Arife günü yani pazartesi gününü ve cuma gününü izin alıp izninden kullananlarda olmuştur. KKTC’de memur olmak bir ayrıcalıktır.

Eskiden KKTC hükümetleri de dokuz günlük tatil veriyorlardı ama son zamanlarda ekonomik kriz nedeni ile sadece bayram süresince tatil veriyorlar. Bayramın 3. gününe girdik, bugün ülkemizde neler olur bilemem? Ama yukarıda yazmış olduğum konular bayrama damgasını vurmuş konulardır. Dikkatimi çeken diğer önemli konulardan biri de bu bayram yurt dışına giden çok sayıda vatandaşımız olmadı. Herhalde kurban bayramında da yurt dışına gidenlerin sayı daha çok olur!

Diğer Haberler

Başa dön tuşu