Battıkça batıyoruz!     

Açıklanan faiz oranlarını öğrenen halkın tepkisi pek iç açıcı olmadı. Gazetemize konuşan vatandaşın ortak düşüncesi, uygulanacak olan faiz oranlarının çok fazla oluşuydu.

Meyil Avcan-

Bakanlar Kurulu, gelir bütçesinde yer alan harçların günün ekonomik koşullarına göre yeniden düzenlenmesine ilişkin tüzük ve emirnameleri onaylayarak Resmi Gazete’nin 31 Aralık 2019 sayısında yayınlanmasının ardından, zamlı rakamlar önceki gün itibariyle yürürlüğe girdi.

Zamlı fiyatları öğrenen halkın tepkisini merak eden HABERCİ, vatandaşa ehliyet, pasaport ve kimlik kartlarına yapılan artış ile ilgili ne düşündüklerini sordu.

Vatandaş, adeta isyan edercesine yapılan zamların çok aşırı olduğunu ve bu yapılan zamların hem işçilerin geçimini sağlamasını daha çok zorlaştıracağını, işverenlerin hayatlarını sürdürebilmeleri için işçilere yeteri kadar zam yapamayacakları için işçi çıkartma yoluna gidilmek zorunda kalınacağını ve alım gücünün gittikçe düşeceğini dile getirdi.

Daha öncelerde ayda bir iki kez dışarı çıkıp yemek yerken şimdi alım gücünün daha fazla düşmesinden ötürü kimsenin sosyalleşmesinin mümkün olamayacağını ve insanların artık dışarıya çıkmak yerinde evde oturmak zorunda kaldığını da vurgulayan esnaf, gidişatın hiç iyi olmadığının altını çizdi.

AYTÜL KUTAN ŞENSÖNMEZ: ÜLKEDE YOL MU VAR DA ZAM YAPILIYOR!

Okul öncesi eğitim merkezi sahibi ve okul öncesi öğretmeni olan Aytül Kutan Şensönmez, ehliyet fiyatlarına yapılan zamma en fazla tepki göstererek, “Ülkede yol mu var da ehliyete zam yapılır” diyerek, memleketteki her yolda istisnasız çukur olduğunu ve çoğu insanın bu sebepten ötürü lastiğinin patladığını vurguladı.

Devletin bu aldığı paralarla yolları düzeltmek yerine çukurları parke taşıyla doldurup geçiştirdiklerini ifade eden Şensönmez, insanların alım gücünün gittikçe azaldığını ve maaşlara yapılan zamların neredeyse on katının ehliyet, kimlik kartı ve pasaport gibi daha birçok şeye zam yapılmaya devam edildiğinin altını çizdi.

MUAZZEZ DEMİR: MAAŞLARA DA AYNI ORANDA ZAM YAPILSIN

Sınıf öğretmenliği yapan Muazzez Demir, zamlı ücretleri karşılayabilmek adına ona göre maaş almaları gerektiğini ifade ederek, bunun için işverenlere de teşvik verilmesi durumunda işçilerin de geçimini sağlayabilecek kadar para kazanacaklarını söyledi.

Mevcut asgari ücret ile açıklanan yeni zamlı ücretleri karşılayabilmenin mümkün olmadığını belirten Demir, ayni oranda bir zammın asgari ücrete de yapılması gerektiğini vurguladı.

LEYLA CANDAR: ALIM GÜCÜ ÇOK DÜŞECEK

Elektronik mağaza sahibi Leyla Candar, gazetemize yaptığı açıklamada alım gücünün kesinlikle çok düşeceğine değinerek, daha az müşterinin geleceğini ve hatta yapılan zamlar dolayısıyla çoğu insanın bir şey alma kararından vazgeçeceğini söyledi.

Öte yandan, işveren olarak çalışanlarına geçinebilmeleri adına daha fazla maaş vermesi gerektiğinin altını çizen Candar, bir yerden sürekli gider olduğu sürece yapabileceği artış oranın çok kısıtlı olduğunu aktardı.

MURAT CAN: EN SON 2018 YILINDA ZAM YAPABİLDİM

Yapılan zamlar çok fazla olduğunu ve halkın gün geçtikçe çaresizliğe sürüklendiğini üzülerek söyleyen erkek berberi Murat Can, en son kendi ücretlerine 2018 yılında zam yapabildiğini ve daha fazla artış yapması durumunda ekonomik kriz yüzünden azalan müşterilerini tamamen kaybetmesinin söz konusu olduğunu belirtti.

Can, memura ve işçiye verilen maaşın belliyken ücretlere bu kadar yüksek zam yapılmasının doğru olmadığını, bu ekonomik krizin aile içine de çok fazla yansıdığını ifade ederek, eskiden bir ayda birkaç kez dışarıya çıkarken şimdi artış gösteren fiyatlar nedeniyle bunların çok daha zor hatta artık imkânsızlaştırıldığını dile getirdi.

SAFFET NASIFOĞLU: TEK KURTULUŞ, MAAŞLARA YAPILACAK ZAMDIR”

Gazetemize konuşan Saffet Nasıfoğlu da herkes gibi yapılan zamların çok fazla olduğunu ancak, buna Kıbrıs halkının alışmaya başladığını belirterek, her yıl olduğu gibi bu yılda faiş artışlar yapıldığını aktardı.

Nasıfoğlu, halkın tek kurtuluşunun asgari ücrete uygulanacak zam olduğunu vurgulayarak, aksi takdirde piyasaya para girmeyeceğini çünkü alım gücünün gittikçe düşeceğini söyledi.

Son iki senedir piyasada neredeyse iş dönmediğini üzülerek sözlerine ekleyen Nasıfoğlu, halkın geçinebilmesi ve mağdur edilmemesi adına maaşlara da artış yapılması gerektiğini savundu.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı