Basında neler dönüyor

Tarih, gazeteciliği ajanlığa çevirenlerle, yaptıkları haberlerle yeri gelip iftira yeri gelip manipüle ile algıyı yönetmeye çalışanlarla dolu.

‘Haber’ dediğimiz hakikat olmalı…
Milleti yanlışa düşürmek için değil aydınlatmak için yapılmalı…
Gazeteci de bu aydınlanmanın neferi olmalı…

Tarih, gazeteciliği ajanlığa çevirenlerle, yaptıkları haberlerle yeri gelip iftira yeri gelip manipüle ile algıyı yönetmeye çalışanlarla dolu.

Yalan ve tertip dolu gazeteler insanları inandırdıkları her haberde kendi insanlıklarından adım adım uzaklaşırlar.

Bu nedenledir ki çoğulcu-demokratik süreçlerin merkezinde yer alan bağımsız bir kurum olarak medya, yasama-yürütme-yargı’dan sonra ‘dördüncü güç’ olarak konuşulmaktadır.

Günümüzde medyanın dördüncü güç olması konuşula dursun beşinci güç olarak ‘internetin’, demokrasiye katkıları ve demokratik dönüşümün esaslarına yaptığı hizmet akademik çalışmalarda yerini almakta.

Medyanın dördüncü güç rolüne ilişkin klasik değerlendirme, hükümet hakkında enformasyon toplayan ve tüm yurttaşlara hükümet hakkında enformasyon dağıtan bağımsız medyanın, bir denge unsuru ve hayati önem taşıyan bir kontrol mekanizması olarak hizmet ettiği yönündedir (Eizenstat 2004: 15).

“Hükümetten ve herhangi bir siyasal kuruluştan bağımsız bir şekilde işlevini yerine getiren bir dördüncü güç olarak medyanın rolü, demokratik uygulamalar için önemlidir, çünkü liberal demokratik felsefeye göre, medya, siyasal iktidar üzerinde denetim ve denge unsuru olarak işlevini yerine getirmektedir” (aktaran Butler 1998: 29).

***
Hafta sonu birkaç haberde arka arkaya gördüklerimiz bize bu başlığı attırdı.

Önce Maronitlerin Kıbrıs Cumhuriyeti Meclisi’ndeki temsilcisi Yannakis Mousas, Yenidüzen gazetesinin “Özersay’ın Maronit köyleri ile ilgili söylemleri vardı, ancak şimdiye kadar hiçbir şey yapılmadı” şeklindeki haberi doğru olmadığı için düzeltme ettiğini okuduk.

Mousas Medya değişim programı çerçevesinde Politis gazetesi yazarı George Kafkalias, bir hafta boyunca Yenidüzen için görev yaptı ve “Maronit Dosyası”nı hazırladılar.

Perdenin gerisinde ne var bilmiyoruz.
Mousas’mı lafını değiştirdi yoksa yapılan röportaj manipüleli mi yayınlandı bilmiyoruz.

Gazete’nin bu şüpheyi kaldırmak için röportajın ses kaydını yayınlaması yeterli.

***
Hafta sonunun bir diğer günü ise Güney Kıbrıs’tan bize yansıyan bir haberde başka bir basın olayı yaşadık.

Elam örgütünün KKTC bayrağını yakması üzerine Kuzey’den yapılan beyanatlara ELAM’ın pazar sabahı kendi sitesinden servis edilen açıklamada direk sadece Özersay’ın ismi ile açıklamalarından dolayı kendisini hedef alan bir metin yer alırken, öğleden sonra haber içerikleri güncellenmiş ‘Akıncı ve Özersay’ olarak değiştirilmiş.

İnternette hiç bir hareket saklı kalmadığı ve dijital izlerinden bulunduğu için bu durumda kimin veya kimlerin müdahalesiyle kuzeydeki paylaşımlarla haber yayıldıktan sonra ne umularak değiştirildi bilemiyoruz.

Fakat görünen o ki gerek Mousas’ın gerekse ELAM’ın haberinde birileri bir kurgu kuruyor birileri de bu kurgulara hizmet ediyor.

Hakikate ve topluma, demokrasinin gelişimi ülküsü ile hizmet etmek yerine bu yolu seçenleri Kıbrıs Türk’ü hep iyi tanımıştır, yine öyle olacaktır.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı