Basın açıklamasına bakan baskını!

KTÖS ve KTOEÖS'ün Milli Eğitim Bakanlığı önündeki ortak basın açıklaması sırasında sendikacıların yanına giden Bakan Çavuşoğlu, sendikacıların kendisiyle görüşebilecekken Bakanlık önünde açıklama yapmasının sorunların çözümüne katkı sağlamadığını söyledi.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), eğitim yılının başlaması öncesinde sorunlara dikkat çekmek amacıyla Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı önünde ortak açıklama yaptı.

“Yakalarında Atatürk beyinlerinde şeriat”, “Dogmatik değil kamusal bilimsel demokratik ve çağdaş eğitimi yılmadan savunmaya devam edeceğiz” yazılı pankartlar açıldığı basın açıklamasında okulların eğitim yılına hazır olmadığı kaydedildi, Türkiye ile imzalanan protokol eleştirildi.

Şener Elcil

Ortak basın açıklamasının okunması öncesi konuşan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, devlet okullarının 16 Eylül’de açılacağını ifade ederek, okullardaki eksikliklerin giderilmediğini savundu.

Elcil, kendilerinin nakilleri zamanında tamamlayıp göndermelerine karşın, sınavların 14-15 Eylül’de yapılacağını ve öğretmen görevlendirmelerinin Ekim ortasını bulacağını da söyledi.

Ülkede yaşanan diğer gelişmelere karşı sendikaların sessiz kalmalarının beklenmemesini de isteyen Elcil, hazırlanan protokol ve paketi kabul etmeyeceklerini, 2019-2020 eğitim yılının da eylemli bir yıl olacağını kaydetti.

Ortak açıklama

Elcil’in ardından Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Selma Eylem, hazırlanan ortak basın açıklamasını okudu.

Sorunların 7 başlık altında toplandığı açıklamada, okulların ihtiyaçları, eğitimde yaşanan eksiklikler ve tiyatro konusuna dikkat çekilerek, sendikaların mücadeleye devam edeceği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, “Tiyatroda yaşananlar ise sanata, özgürlüklere zincir vurmaktır, toplumsal dönüşüm için dayatılanların toplumumuza yansıtılmasıdır” denildi.

Tiyatro krizi için ağır sözler

“Tiyatroda yaşananlar ise sanata, özgürlüklere zincir vurmaktır, toplumsal dönüşüm için dayatılanların toplumumuza yansıtılmasıdır” denilen açıklamanın sonunda şu ifadelere yer verildi:

“Eğitim, sağlık gibi kamusal hizmetleri gözden çıkaran, bunlara yatırım yapmayarak özele peşkeş çekmeyi hedefleyen, toplum mühendisliğine çanak tutarak eğitim yoluyla dinci, gerici, şöven, cinsiyetçi bireyler ve toplum yapısı oluşturulmasına, kurumlarımızın tahakküm altına alınarak üst yönetim tarafından yönetilmesine koltuk uğruna ses çıkarmayanlar, düzenden nemalanan omurgasızlar; biliniz ki sendikalarımız sizinle ve sizi yönetenlerle mücadeleyi sonuna kadar sürdürecektir! Kimliğimizi, dilimizi, kültürümüzü, eğitimimizi, çevremizi, kısaca bizleri yok etmenize izin vermeyeceğiz!”

Çavuşoğlu sendikacıların yanına gitti

Bakanlık kapısında eylem olduğunu öğrenmesi üzerine eylemcilerin yanına giden Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu da açıklama yaptı.

Konuşmalar sırasında Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu da sendikacıların yanına gitti.

Yaptığı açıklamada, eleştirileri reddeden Çavuşoğlu, sendikacıların kendisiyle görüşebilecekken Bakanlık önünde açıklama yapmasının sorunların çözümüne katkı sağlamadığını söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, açıklamada tiyatro konusunda yapılan yorumlara istinaden ise, “Beyinlerinde zincir olanların da herkesi kucaklayanların da zaman içinde ortaya çıkacağını” dile getirdi.

Selma Eylem ve Şener Elcil yeniden söz aldı

Selma Eylem, Bakan Çavuşoğlu’na bu konuları yazılı şekilde de ilettiklerini dile getirerek, “Bizler iş birliğine her zaman hazırız. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Söylediklerimizi reddeden ilk siyasi kendisi değil” dedi.

Kendilerinin diyalog noktasında bir sıkıntısı olmadığını ancak diyalogda olmanın sorunların çözüldüğü anlamına gelmediğini, hayatın gerçekleriyle ütopyaların örtüşmediğini dile getiren Şener Elcil de, akademik yılın öğretmen eksiklikleriyle başlayacak olmasının bir gerçek olduğunu ve bunu çözmenin bakanlığın görevi olduğunu vurguladı.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı