Basel Holding’ten dünya çapında başarı

Kıbrıslı Türk Burak Basel'in kurucusu olduğu Basel Holding'in CFO’su Tahsin Gür, "En Etkin 50 CFO" listesinde yer aldı.

Avrupa’nın önde gelen girişim sermaye gruplarından Kıbrıslı Türk girişimci ve yatırımcı Burak Basel’in kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olduğu olduğu Basel Holding, farklı ülkelerde art arda faaliyete geçirdiği yatırımlarının yanı sıra etkili ve stratejik finansal yönetim vizyonuyla da başarılara imza atıyor.

Basel Holding CFO’su (Finans Grubu Başkanı) Tahsin Gür, Acquisitions International (AI) ve Continuing Professional Development (CPD) iş birliğiyle hazırlanan “En Etkin 50 CFO” listesinde yer aldı.

“Avrupa’nın En Etkin Finans Liderleri Araştırması”

İngiltere merkezli AI tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen “Avrupa’nın En Etkin Finans Liderleri Araştırması” geçtiğimiz ay sonuçlandı.

Etkili ve verimli risk yönetimi ile CFO’ların rolüne odaklanan araştırmada, performansı ve başarısıyla dikkat çeken 50 isim arasında Basel Holding CFO’su Tahsin Gür de yer aldı.

Gür’ün bu başarısı aynı zamanda “Finansta Mükemmeliyet Ödülü”nü Basel Holding’e kazandırmış oldu.

Kriterler

“Avrupa’nın En Etkin 50 CFO” listesinin dokuzuncusunda, belirlenen binin üzerinde organizasyon; ciro büyüklüğü, aktif büyüklüğü, çalışan sayısı, son dört yıllık kâr büyümesi, nakit yaratma kapasitesi, organizasyonun sektördeki itibarı yönlerinden analiz edildi.

En başarılı finansal performans gösteren 400 şirketin CFO’ları belirlendi. Danışma Kurulu’nun oylama ve değerlendirmeleri sonucu Avrupa’nın en etkin 50 CFO’su listesi ortaya çıktı.

“Seçkin CFO”

İştirakleri Jova Digital, JuiceBot, Duuple’ın yanı sıra Corpayss gibi projelerle adından söz ettirmekte olan Basel Holding CFO’su Tahsin Gür; Acquisition International (AI) iş birliği ile hazırlanan “Seçkin CFO” listesinde yer aldı.

Gür’e ödülü, 18 Haziran’da gerçekleştirilen CFO Excellence Summit 2019 kapsamında düzenlenen ödül töreninde takdim edildi.

“CFO bu süreçte büyük iş düşüyor”

CFO’ların yeni dünyada artmakta olan önemi hakkında açıklamalarda bulunan Tahsin Gür, “Yurt içi ve küresel belirsizlik ortamında piyasaları ve yatırım enstrümanlarını analiz etmek her zamankinden daha zor. Sürdürülebilir rekabet, dijitalleşme ile birlikte hız, uyum ekseninde güçlü bir risk yönetim stratejisi gerektiriyor. Risk yönetimini etkin bir savunma mekanizmasının ilerisine değer odağına taşıyan şirketler rekabette öne çıkıyor. Risk ekosisteminin yetkinlik kümesi olarak tanımlanan CFO (Chief Financial Officer) fonksiyonuna şüphesiz bu süreçte çok iş düşüyor” dedi.

Tahsin Gür, “CFO’lar artık finans koltuklarında kalmayıp ofislerinin dışına çıkarak operasyonel sorumluluklar da üstleniyorlar. Bu da onları CEO pozisyonları için mükemmel adaylar haline getiriyor. CEO’luğa geçişi sağlayan CFO’lar, halihazırdaki yetkin finansal yetkinliklerini, operasyonel yönetim güçleriyle birlikte güçlendirerek bu pozisyon için en ideal yetenek setini tamamlamayı başaranlar olacaktır. CFO’luktan CEO’luğa kariyer yolunun bu açıdan çok daha netleştiğini söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

CFO’dan beklentiler

Basel Holding CFO’su Tahsin Gür, bu konuda özellikle geçilmekte olan şu zorlu dönemde borç yapılandırması, uluslararası piyasalardan kaynak bulunması, şirket birleşmeleri ve satın almaları gibi konularda CFO’ların kabiliyetine fazlasıyla ihtiyaç duyulmakla birlikte organizasyonların liderliğinin bir parçası olarak; CFO’ların yönetişim, uyumluluk & kontrol ve iş etiğine ilişkin geleneksel yönetim sorumluluklarını yerine getirerek “iş ortaklığı” kapasitesinde stratejik ve operasyonel karar verme desteklerini arttırmaları beklendiği yorumunu yaptı.

CFO’nun işlevi

Tahsin Gür ayrıca, “Yüzleri geleceğe dönük organizasyonlarda, CFO işlevi, işlemsel ve maliyet verimliliği odağından ziyade, artan bir şekilde katma değer sağlayan stratejik odağa doğru ilerlemektedir. Günümüz CFO’ları ise bu eğilimin farkında olarak yetenek setlerini bu doğrultuda geliştirmek için çaba sarf etmekte. Halka açılma, satış, satın alma ve birleşme, global piyasalarda borçlanma senaryolarında üstlendikleri kritik sorumluluklar CFO’ların stratejik konularda daha fazla söz sahibi olma iddialarını güçlendiriyor” diye de ekledi.

Tahsin Gür hakkında

Haziran 2017’te Basel Holding’e katılan Gür, o tarihten bu yana Basel Holding CFO’su olarak görev yapıyor.

Avrupa’da yapılan en büyük reel sektör yatırımlarının proje finansmanı anlaşmalarının yapılandırılması ve sonuçlandırılması; Amerika Birleşik Devletleri’ndeki teknoloji girişimlerinin finansmanı ve uluslararası yatırım bankaları ile yapılan finansman anlaşması süreçleri yönetimi gibi stratejik ve yüksek profilli işlemlerini üstlenen Gür, halihazırda Basel Holding’in grup şirketleri arasındaki entegrasyon ve sinerjiyi artıracak bir dönüşüm projesine de öncülük ediyor.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu