Bakanlar Kurulu’nda önemli kararlar alındı

Bugün toplanan Bakanlar Kurulu'nda bir dizi karar alındı. Ailesini yitiren Barış Katırcı unutulmadı.

Başbakan Ersin Tatar başkanlığında saat 10.00’da başlayan Bakanlar Kurulu toplantı, yaklaşık 4 saatin ardından sona erdi.

Alınan kararları Bakanlar Kurulu Sözcücü, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay açıkladı. İşte açıklamadan öne çıkanlar:

 • Öksüz kalan Barış ile ilgili çalışmaları başlattık. Gerek Eğitim Bakanlığı gerek Sosyal Hizmetler Dairesi kanalı ile eğitim ve bakımı ile ilgili devlet sorumluluk üstlenecek. Üniversite eğitiminin sonuna kadar, hayatını idame ettirmesi kapsamında gerekli çalışmayı yapıp, Bakanlar Kurulu’na çalışmaları getirecek.
 • Kıb-Tek Yönetim Kurulu’nun Ekonomi Bakanlığı’na yakıt bedellerinden kaynaklanan 6 kuruş civarında zam yapılması talep oldu. Bakanlar Kurulu olarak bugünkü elektrik fiyatlarına bunu yansıtmama, zam yapmama kararı aldık.
 • Güzelyurt bölgesindeki sulama birliklerinin elektrik borçlarını konuştuk. Maliye Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve sulama birliklerinden gelecek kişiler geçmişte oluşan borçların yeniden yapılandırılması ile ilgili görevlendirildiler. Bu konuda bir çalışma yapılacak, araştırma yapılacak.
 • Birkaç kez elektrikler kesildi, üretim durdu. Elektrik borçları yeniden yapılandırılacak. Ama bu Maliye ya da hükümet neredeyse 15 milyon TL’ye varan borcu üstleniyor demek değil.
 • Kıyı Emniyeti’nde görev yapan nitelikli 11 genç işini yitirmişti. Yeni bir geminin göreve başlayacağı, yeni döneme giriyoruz. Türkiye bir gemi hibe edecek. Burada görev yapmak üzere 1 Ağustos’tan itibaren eski işlerine geri dönecekler. Toplumsal yaraya dönüşen çok konu var ama spesifik olarak böyle bir imkan yaratıldı.
 • Ankara’daki askeri ataşelerin yerine 3 yeni ataşe görevlendirildi. Bu rutin bir görevlendirmeydi.
 • Bazı yabancılara taşınmaz mal verilmesine yönelik kararlar alındı.
 • Yabancıların girişi, kalışı ile ilgili tüzük detaylandırıldı, yeni bir tüzük çalışması yapılıyor. Taslak son noktaya geldi.
 • Eğitim Bakanı, bugünkü Bakanlar Kurulu’nda Türkiye’de yaptığı ziyaretler çerçevesinde üniversitelere ilişkin bazı bilgilendirmede bulundu. Önümüzdeki günlerde Eğitim Bakanı YÖK yetkilileri ile temasta bulunacak. Olumlu gelişmeler yaşanması için çaba ortaya konuyor.
 • TÜK ve bazı kurumlara ilişkin bazı atamalar yapıldı.
 • Emekliliğine az süre kalan isimlerin atanması konusunda hükümetin bu konuya sıcak bakmadığını vurgulamak isterim. Koalisyon müzakerelerinde de emekliliğine 18 ay kala kişilerin atanmaması için aramızda uzlaşı vardı. Çok istisnai durum olmadığı sürece müsteşar, müdür mevkilerine atanmayacağı en başından vurgulandı.
Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı