Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası alınan kararlar açıklandı

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Bakanlar Kurulu'nda alınan kararları toplantı sonrası açıkladı

29 Mayıs 2020 - 18:47

Kıbrıs Haberci – Meyil Avcan

Başbakan Ersin Tatar başkanlığında bugün saat 11.45’te başlayan Bakanlar Kurulu toplantısı, az önce sona erdi.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Bakanlar Kurulu’nda alınan kararları toplantı sonrası açıklamadan önce kara, deniz ve hava sınır kapılarından ülkelere gelişlerle ilgili bazı değişikliklerle ilgili kararlar üretildiğini belirtti.

Girne’de Girne Hastanesi yapılması ve Güzelyurt Hastanesi’nin tamamlanmasıyla ilgili bazı kararlar da alındığını ifade eden Özersay, mali durumlara da göz atıldığını ve ilerleyen günlerde konuların netleşeceğini söyledi.

Bakanlar Kurulu’nda alınan kararlar şöyle:

“1- Ülkeye girebilecek kişiler:

  • 1 Haziran’dan itibaren yurtdışında bulunan KKTC vatandaşlarından daimi ikameti KKTC olan vatandaşların ülkeye gelebileceği, karantinaya alınacakları ve masraflarının da devlet tarafından karşılanması kararı alındı. 5,7 ve 11 Haziran’da charter uçuş seferleri düzenlenecek, ancak gelecek olanlar karantina sürecini geçirecek. Aynı zamanda Türkiye’de bulunan ve daimi ikameti KKTC’de olanlar da ülkeye gelebilecek.
  • 8 Haziran’dan itibaren KKTC vatandaşı olmasalar dahi ikamet izinli bulunanlar; öğrenci, oturma veya çalışma izinli olanlar, vatandaş olmasalar dahi ülkemize gelebilecekler. Ancak, geldiklerinde karantinaya girecekler ve bedelini kendileri ödeyecektir. Maliye Bakanlığı konuyla ilgili çalışma yapacak ve bedelini açıklayacaktır.
  • 1 Temmuz’da var olan şartlar değişmez ve ülkedeki koşullar aynı kalırsa, koşulları detaylı bir şekilde Sağlık Bakanlığı’nın belirleyeceği şekilde ülkeye turistler ve diğer yabancılar da ülkeye gelebilecekler. Ne şekilde gelecekleri konusunda; herhangi bir yabancının hangi ülkeden geldiği önemli olacak. Riskin yüksek ve düşük olduğu 2 liste hazırlanacak. Riskin yüksek olduğu bölgelerden gelecekler, karantinaya girmek kaydıyla ve PCR testi yaptırmak kaydıyla gelebilecek. Riskin düşük olduğu bölgelerden geleceklere ise sadece PCR yapıp, duruma göre karantinaya girip girmeyeceğine bakılacak. 72 saat öncesinden PCR testlerinin yaptırılmış olup, laboratuvardan onaylı olması gerekmektedir.

2- 1 Haziran’da Pile’den geçiş yapacak vatandaşlarımız için çalışma yapıldı. Ülkede işleyen veya işyeri bulunan vatandaşların işlerini kaybetmesini istemediğimiz için PCR testi yaparak ve Güney’e geçiş yapmayacaklarını taahhüt etmeleri durumunda Kuzey’e geçiş yapabilecekler. Bu kapsamda 1 Haziran itibariyle köy muhtarı ve Sağlık Bakanlığı istişare içinde olacak, peyder pey testler yapılıp, Güney’den geçişler sağlanabilecek.

3- Bakanlar Kurulu üyelerinin her birinin aslında vicdanen rahatsız olduğu bir konu olan yurt dışında vefat eden vatandaşların ülkeye cenazelerinin getirilmesiyle ilgili olarak, sadece Kovid-19 dışı olanların getirilmesi kararını açıklamıştık. Bugün itibariyle Bakanlar Kurulu her ne sebeple olursa olsun yurt dışında vefat eden vatandaşların 1 Haziran itibariyle cenazelerinin ülkeye getirilip, definleri belli başlı kurallar ve prosedürler kapsamında yapılacaktır.

 4- Birinci Ekonomik Destek Paketi’ne ilaveten, İkinci Ekonomik Destek Paketi hazırlamak için çalışıyoruz. Önümüzdeki 2 hafta içinde ikinci bir ekonomik paket açıklama imkanı bulacağız.

5- Gece sokağa çıkma yasağı konusunda 1 Haziran’dan itibaren yasağı uzatmama kararı alındı ve yasak tamamen kaldırılıyor. Ancak maske kullanım zorunluluğu devam edecek. Özellikle yurt dışından ülkeye gelişlerin de olacağı göz önünde bulundurularak, hem maske hem de hijyen kurallarına uyarak yaşamak durumundayız. Lütfen herkes gerekli hassasiyeti göstersin.

6- 1 Haziran’dan sonra toplu taşımayla ilgili önümüzdeki hafta kesin karar alınacak, ancak personel otobüsleri taşımaya başlayabilecektir.

7- Spor müsabakaları hangi alanda yapılabilecek konusunda değerlendirmeler yapması için, Sağlık Bakanlığı’na yetki verildi. Bakanlık görüşmeler yapıp, kararlar alacak.

8- Casinoların, imtiyaz ücretlerini ödemeleri de dahil olmak üzere tüm yükümlülüklerini yerini getirmeleri durumunda açılımlarının mümkün olabileceğini vurgulamak isterim.

9- Kamu Hizmeti Komisyonu’nun Cumhurbaşkanı tarafından yeni üye atanmaksızın eksik üyeyle de toplanıp, karar almasını sağlayacak bir mevzuat hazırlandı. Meclis’ten onaylanması durumunda bu tıkanıklık da giderilecek.

10- Şans oyunları oynatan yerlerin açılımıyla ilgili belli başlı kararlar üretildi.

11- Sınıf Geçme Tüzüğü’nde de bir değişiklik yapıldı. Gerek sınıf geçme gerekse mezuniyet açısından Milli Eğitim Bakanlığı, bazı hallerde ortalamaya bakılarak, bazı koşullarda ise sınava girme zorunluluğu olan bir düzenleme yaptı.

12- Süpermarketler saat 20.00’de kapanırken, bugünden itibaren 22.00’a kadar açık olacak. Ancak gerek Çalışma Bakanlığı gerekse Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na, hem süpermarketleri hem de offlicence ve bakkalların tatil olmaları ve açılış kapanışlarıyla ilgili düzenleme yapılması görevi verildi.”

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı