Bakanlar Kurulu’ ek tedbirler aldı

Bakanlar Kurulu toplanarak Covid 19’la mücadele kapsamında tedbirler almaya devam etti

Bakanlar Kurulu, Covid-19’la mücadele kapsamında alınan ek tedbirlerin maliyetinin karşılanması amacıyla bütçedeki bazı ödeneklerin ek ödenek kalemine aktarılmasına karar verdi.

Kurul bir ambulans ve sağlık personelinin  talep gelmesi halinde Pile’deki vatandaşlara sağlık hizmet sunması yönünde karar da aldı. Ayrıca, Pile’deki vatandaşlara gıda yardımı sağlanması  ve içme suyu  gibi ihtiyaçların giderilmesi konusunda da adım atılacak.

Bakanlar Kurulu Sözcüsü, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, yaklaşık 3,5 saatlik toplantının ardından açıklama yaptı ve toplantıda Covid-19 salgınıyla ilgili olarak KKTC’de ve dünyada gelinen durumu değerlendirdiklerini kaydetti.

Bugüne kadar aldıkları tedbirlerin ne oranda ve nasıl uygulandığı konusunu ele aldıklarını söyleyen Özersay,  bir takım yeni kararlar aldıklarını da ifade etti ve bunları  açıkladı.

Maliye Bakanlığı’nın yaptığı teklif çerçevesinde bütçedeki bazı ödeneklerin alınan ek tedbirlerin maliyetinin karşılanması amacıyla ek ödenek kalemine aktarılmasına karar verdiklerini söyleyen Özersay, ek ödenek kalemine aktarılan ödenekleri şöyle açıkladı:

“Cumhurbaşkanlığı Tanıtma ve Enformasyon Hizmetlerine Katkı Projesi Kalemi; Hane Halkı Kalemi;  Dernek, Birlik Kurum Kuruluşlara Yardım Kalemi.

Cumhuriyet Meclisi Dernek Birlik, Kurum ve Kuruluşlara Yardım Kalemi

Başbakanlık Hane Halkına Yardım Kalemi, Derne, Birlik, Kurum ve Kuruluşlara Yardım Kalemi

Maliye Bakanlığı Hane Halkına Yardım Kalemi;  Dernek Birlik Kurum ve Kuruluşlara Yardım Kalemi.

Turizm Bakanlığı Dernek Birlik Kurum ve Kuruluşlara Yardım Kalemi”

PİLE’DEKİ VATANDAŞLARA SAĞLIK HİZMETİ

Pile’nin Kıbrıs Rum tarafına açık olması ve orada bir serbest dolaşımın mümkün olması nedeniyle  bir takım ilave önlemler almak durumunda kaldıklarını anımsatan Özersay, bu tedbirler nedeniyle  Pile’de yaşayan halkın KKTC’ye gelme hakkına sahip olmasına rağmen, girişte 14 gün merkezi karantina altına  alınma durumuyla karşı karşıya kaldığını ve  bunun Pile’de yaşayan vatandaşların  bazı sıkıntılar yaşamasına neden olduğunu anlattı.

Özersay, bu bağlamda vatandaşların da  taleplerini dikkate alarak Akdoğan’da bulunan ambulans hizmetinin sağlık personeliyle birlikte Pile’den talep gelmesi halinde Pile’deki vatandaşlara sağlık hizmet sunması yönünde karar aldıklarını söyledi.

İlgili bölgedeki  İngiliz üs yetkilileriyle de temas kurarak ambulansın Beyarmudu sınır kapısından geçip  Pile’ye gitmesi  ve vatandaşlara acil sağlık hizmeti sunması konusunda da karar ürettiklerini kaydeden Özersay, gerekli ayarlamanın şu an yapılmakta olduğunu ve ilerleyen saatlerde  irtibat için telefon numarası  da vereceklerini kaydetti.

PİLE’DEKİ VATANDAŞLARA GIDA YARDIMI…

Ülkenin başka bölgelerinde ihtiyaçlı olan vatandaşlara gıda yardımı yapılması konusunda sürdürülen bir çalışma  olduğunu hatırlatan Özersay, Pile muhtarlığıyla irtibat halinde aynı yardımın Pile’deki vatandaşlara da yapılması konusunda bir adım atma kararı aldıklarını ifade etti. Özersay, Pile’deki vatandaşların içme suyu tedariki gibi diğer ihtiyaçlarını  karşılamak amacıyla da bir çalışma başlatacaklarını da söyledi.

POLİS MENSUBU’NUN SONUCU NEGATİF…

Basında zaman zaman gerçeği yansıtmayan bazı spekülatif haberler çıktığını ve bunların çok hızlı bir biçimde yayıldığını kaydeden Özersay bir polis mensubuna yapılan testin pozitif çıktığı şeklindeki haberin gerçeği yansıtmadığını, testin negatif çıktığını vurguladı.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu