Bağımlılar tedirgin!

Haberci’ye ulaşan güvenilir kaynaklar, tedavi olmak amacıyla Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne başvuran uyuşturucu madde bağımlılarının polis memurları tarafından fişlendikleri endişesine kapıldıklarını dile getirdi.

HABERCİ ÖZEL –

Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde güvenliği sağlamak amacıyla görevlendirilen polis memurlarının hastanenin kayıt bölümünde görev yaptığı iddiaları çeşitli endişelere neden oldu.

Haberci’ye ulaşan güvenilir kaynaklar, tedavi olmak amacıyla Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne başvuran uyuşturucu madde bağımlılarının polis memurları tarafından fişlendikleri endişesine kapıldıklarını dile getirdi. Tedavi gören uyuşturucu bağımlılarının düzenli olarak Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden özel reçeteli ilaç aldıkları ya da kendi istekleriyle tedavi olmak amacıyla hastaneye başvuran hastaların kayıt yaptırdıklarını belirten güvenilir kaynak, tutuklanmadan ve mahkeme koridorlarına düşmeden, büyük zorluklarla ikna edilerek uyuşturucu bağımlılığından kurtulmak isteyen bu kişilerin polis korkusu yaşadıklarını ifade etti.
Özellikle Sağlık Bakanlığı ile Pembe Köşk Psikiyatri Hastanesi arasında imzalanan hasta sevki protokolünün ardından, devlet desteğiyle Pembe Köşk’te tedavi olabilmek amacıyla birçok bağımlının Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne başvuruda bulunduğu belirtildi.

Polis memurunun güvenlik amacıyla sürekli hastanede bulunmasına rağmen, geçmişte benzeri bir durum yaşanmadığı ve özellikle başvuruların artmasıyla birlikte eş zamanlı olarak kayıt bölümünde polis memurunun bulunmaya başladığı öne sürüldü ve bağımlı hastaların tedavi olarak uyuşturucudan kurtulmaya çalışırken polis tarafından takibe alınma ve tutuklanma endişesi yaşadıkları da bildirildi. Söz konusu durumun ardından birçok bağımlının Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne başvurma konusunda endişe yaşadığı da öğrenildi.

Konuyla ilgili olarak Haberci’nin görüşlerine başvurduğu Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Doktor Abidin Akbirgün ise söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını dile getirerek, doktor ve hasta gizliliğinin korunduğunu ve mahkeme kararı olmadığı takdirde hasta bilgilerinin kesinlikle polisle paylaşılmadığını vurguladı.

AKBİRGÜN: HASTA GİZLİLİĞİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin kayıt bölümünde iki görevli memur bulunduğunu ifade eden hastane başhekimi Doktor Abidin Akbirgün, “Hastanemizin salon bölümündeki güvenlik amacıyla bir polis memuru görev yapıyor fakat bu polis memuru kesinlikle kayıt yapmıyor. Hastane içerisinde sorunlu birçok vaka geldiği ve polis tarafından ya da cezaevinden sorunlu vakalar getirildiği için sıklıkla hastanede istenmeyen olaylarda yaşanıyor. Gizlilikte önemli fakat bizim için can güvenliği ilk sırada. Boş zamanlarında polis memuru kayıt bölümünde oturuyorsa bu memurun kayıt yaptığı anlamına gelmiyor. Bu konuda gerekli uyarıyı da yapıp daha hassas davranılması için gerekeni yaparız” dedi.

Adli olaylarda polis tarafından hastaneye getirilen kişiler dışında, kendi isteğiyle hastaneye başvuran kişilerin bilgilerinin kesinlikle polis tarafından paylaşılmadığını savunan Akbirgün, mahkeme kararı olmadığı takdirde hiçbir hastanın bilgilerinin polisle paylaşılmadığını vurguladı.

Yerine koyma tedavisi kapsamında, Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden özel reçeteyle düzenli olarak ilaç alan kişilerin zaten hali hazırda kayıt altında olduklarını çünkü bu ilaçların gelişigüzel verilemeyecek ilaçlar olduğunu belirten Abidin Akbirgün, kayıt altında tutulan bu hastaların bilgilerinin de mahkeme kararı haricinde polisle paylaşılmadığını sözlerine ekledi.

“Bir kişi hastanemize kendi isteğiyle başvurup ‘Ben uyuşturucu madde bağımlısıyım beni tedavi edin’ diyorsa kalkıp ta biz bu kişinin bilgilerini polisle paylaşmayız. Konu sadece uyuşturucu da değil. Kişi gelip ‘ben hırsızlık yaptım bundan pişmanım, bu konuda bana yardımcı olun hırsızlık yapmaktan vazgeçmek istiyorum’ derse yine biz bu kişinin bilgileri polisle paylaşmayız” diyen Akbirgün, hasta mahremiyetinin korunduğunun altını çizdi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı