Avrupa ve Avrupalılık konuşuldu

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, Avrupa Parlementosu Kıbrıs Basın Ataşesi Alexandra Attalides ve Avrupa Parlementosu Üyesi Niyazi Kızılyürek'in sunumlarının yer aldığı bir seminer gerçekleştirdi.

Meyil AVCAN

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, AB Bilgi Merkezi’nde Avrupa Parlementosu Kıbrıs Basın Ataşesi Alexandra Attalides ve Avrupa Parlementosu Üyesi Nizayi Kızılyürek’in sunumlarından oluşan Avrupa Parlementosu İrtibat Kıbrıs Ofisi ve Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği basın semineri gerçekleştirdi.

Seminer, dün sabah saat 11.00’da AP Kıbrıs Ofisi Basın Ataşesi Alexandra Attalides’in AB’nin nasıl çalıştığına ve AP’nin medya tesislerine ilişkin İngilizce sunumuyla başlayarak, daha sonra AP Üyesi Niyazi Kızılyürek’in (GUE) AB’nin zorlukları ve AP’nin öncelikleri hakkındaki sunumunun ardından verilen resepsiyonla son buldu.

 

KIZILYÜREK: GREEN DEAL ANLAŞMASI GÜNDEMİN ZİRVESİNDE

 

AP Üyesi Niyazi Kızılyürek, Avrupa Birliği’nin geleceğine yönelik, “Nasıl bir Avrupa istiyoruz?” sorusuna yanıt bulabilmek adına bir konferans başlatıldığını ve bu konferans 2 yıl süreceğini belirterek, konferansa parlementerler, devletler ve sivil toplum örgütlerinin katılacağını ifade etti.

“Ulus devlet nasıl kırılır? Milliyetçiliğin önüne nasıl geçilebilir? AB bilinci nasıl oluşturulabilir?” sorularının ön planda olduğunu söyleyen Kızılyürek, parlamenterlerin kendi ülkelerini temsilen orada bulundukları için çoğu zaman kendi ülkelerinin sorunlarını ele alarak konuştuğunu, kendisinin çalıştığı Eğitim ve Kültür Komitesi’nin, kültür alanına bakan ve AB’nin bilincine ilişkin çalışmalar düzenleyen tek komite olduğuna değindi.

Kızılyürek, Green Deal anlaşmasının gündemde olduğunu ve 2050’ye kadar karbondan arınmış bir dünya yaratmak adına çalışmalar başlayacağını aktararak, bu yolda ilerlerken her noktanın en ince ayrıntısına kadar ele alınacağına dikkat çekti.

 

“KENDİNİ AVRUPALI OLARAK TANIMLAYAN İNSAN NÜFUSU ÇOK DÜŞÜK”

 

En büyük sorunlardan bir tanesinin Avrupa bölgesindeki algı ve davranışa yeterince önem verilmemesi olduğunun altını çizen Kızılyürek, ortalama olarak bakıldığında kendini Avrupalı olarak tanımlayan insan nüfusunun oldukça düşük olduğuna dikkat çekti.

Kızılyürek, genellikle milli kimliklerin ön planda olduğunu ve kendisini Avrupalı olarak tanımlayan kesimin %10’u geçmediğini söyleyerek, bir geçiş dönemi yaşandığını ifade etti.

Sanki KKTC’den 2 kişiye ayrılmış sandalye varmışcasına söylemler çıkarıldığını vurgulayan AP üyesi Kızılyürek, Annan Planı kapsamında öyle bir madde bulunduğunu ancak o planın gerçekleşmediği için böyle bir durumun da söz konusu olmadığını kaydetti.

Öte yandan Kızılyürek, kendisinin de Kuzey Kıbrıs’tan 4 bin 100 oy aldığını belirterek, önyargılardan ötürü bilgilerin tam aktarılamadığını ve bir yüzeysel yanlış anlaşılma olduğunu söyledi.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu