Ataoğlu: “Ekonomi Koordinasyon Konseyi, ivedilikle kurulmalı”

Demokrat Parti Genel Başkanı Fikri Ataoğlu yazılı açıklama yaparak 'Ekonomi Koordinasyon Konseyi' adında bir konseyin ivedilikle kurulması gerektiğini dile getirdi.

Ülkemizin zor günlerden geçtiğini belirten Demokrat Parti Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, “Sağlık Bakanlığı’nın tek başına mücadele vermesinin mümkün olamayacağının anlaşılarak Koronavirüs Koordinasyon Konseyi’nin kurularak, ortak akıl zemininde bir mücadele yoluna seçilmesini önemsiyoruz” dedi.

Bununla birlikte, kamuoyuna, doğru ve zamanında bir bilgi akışının sağlanmasının, bu sürecin en temel faktörlerinden birisi olduğuna dikkat çeken Ataoğlu, dezenformasyonun yaratacağı bilgi kirliliğinin, halkta ve yöneticilerde oluşturacağı muhtemel panik ve güvensizliğin ise süreci baltalayabileceği görüşünde olduklarını kaydetti.

Ataoğlu, “Bu esasta, Koordinasyon Konseyi’nin ivedilikle kamuoyunu saat başı bilgilendirip, sevk ve idaresinin tek kanaldan yapılacağı bir bilgi akışı kanalının ehemmiyeti büyüktür” diye konuştu.

Küresel salgını minimum zararla atlatmanın en büyük temennileri olduğuna vurgu yapan Ataoğlu, “Özellikle de yakın zaman sonrasında karşılaşılabilecek muhtemel ekonomik sıkıntıları düşünmek de görevimiz” dedi.

Ataoğlu şöyle devam etti: “Özellikle dar ve sabit gelirli kesimin yaz ayları ile başlayacak süreçte karşılaşması muhtemel zorlukları en aza indirebilmek hususunda ciddi bir gayrete ihtiyaç duyulmaktadır.”

Ataoğlu, bu noktada, pandemi amaçlı kurulan Koordinasyon Konseyi’ne benzer bir oluşumun, ivedilikle Ekonomi Koordinasyon Konseyi adı altında da kurulmasını şiddetle talep ettiklerine dikkat çekti.

Kurulacak Konseyin yakın ve orta vadede KKTC’de yaşanması muhtemel ekonomik gelişmeleri dikkate alarak, ciddi bir planlama yapmasının ise doğru ve yerinde bir yaklaşım olacağının aşikar olduğunu ifade eden Ataoğlu sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Bu noktada, mali ve ekonomik tedbirler manzumesi üzerinde ciddiyetle çalışacak ve kendi alanındaki uzmanlardan oluşacak bir Ekonomi Koordinasyon Konseyi için geç kalınmaması gerektiğini düşünüyoruz.

Birlikte ve güçlü durduğumuz sürece hiçbir zorluğun Kıbrıs Türkü’nü yıkamayacağının bilincindeyiz.

Bu bilinçle de DP olarak, birlikte ve ve güçlü durmak için elimizden geleni yapacağımız hususunda halkımıza söz veriyoruz.”

Diğer Haberler

Başa dön tuşu