Atanı olan kazandı

Genele baktığımızda, iki takım da kazanmayı arzuladı. İlk yarıda Lefke daha konrtollü ve ayağa pas yapan, rakibine baskı kuran ancak gol ayaklarını verimsiz hale getiren bir oyun düzeni ile oynadı.

Yenicami geriye düştüğü maçlarda, kondisyonu, fizik gücü ve gol ayaklarının devreye girmesi ile kazanmasını biliyıor. Dün de öyle oldu. Gol noktalarında etkili oyuncuları ile kazandı.

Genele baktığımızda, iki takım da kazanmayı arzuladı. İlk yarıda Lefke daha konrtollü ve ayağa pas yapan, rakibine baskı kuran ancak gol ayaklarını verimsiz hale getiren bir oyun düzeni ile oynadı. Lefke rakibine oranla daha az hata yapan takımdı.

İki takımın tamamen benzer şekilde yakaladıkları gol pozisyonlarında, başarılı çıkan Lefke oldu. Ebuka girdiği pozisyonu değerlendiremezken, Kasım benzer pozisyonda topu ağlara gönderince takımını 1-0 öne geçirdi ve devre bu sonuçla noktalandı.

İki takım da, ilk devrede üstün bir oyun ortaya koyamadılar. Lefke çok temkinliydi. Önümüzdeki hafta Binatlı ile yapacakları maçı düşündüğü için, hafif sakatlığı olan Esosa’yı kadroya dâhil etmedi. Buna rağmen kendi evinde oynamanın avantajını değerlendirip, rakibinden puan veya puanları almak düşüncesindeydi.

Özellikle Candy mükemmeldi. Sürati, kıvrak hareketleri ve iyi top tekniği ile takımını ateşleyen oyuncuydu. Geride Aykut ve Yakup ilk yarıda Ebuka’ya göz açtırmadılar.

Öne geçmeyi başarmalarına rağmen, ikinci devrenin hemen başında, hiç beklemedikleri bir anda, savunma hatasından kaynaklanan pozisyonda Ebuka skoru eşitleyince, Lefke’nin motivasyonu bozuldu. Bu bozukluk pahalıya mal oldu. Hâlbuki iyi oynayan bir Lefke vardı. Topa basan, kontrollü ve hata yapmamaya gayret gösteren takım bir anda yerini gergin ve sinirli bir yapıya bıraktı. Daha sakin ve dikkatli oynamaya devam etselerdi, oyundan bereberlikle ayrılabilirlerdi. Hatalı yenen gol bir takımın oyun anlayışını bu denli bozmamalı. Lefke iyi bir takım ve dünkü mağlubiyeti de hak ettiklerini düşünmüyorum.

Yenicami sonradan açılan dizel araba gibi. Mağlup duruma düşünce vitez değiştiriyorlar ve oyuna ağırlıklarını koyup galip gelmeyi başarıyorlar. Halbu ki gol noktalarında etkili oyunculara sahip bir takımın daha tempolu oynaması gerekir. Özellikle Ebuka gibi bir oyuncunuz varsa, ona pozsiyon yaratmak için orta sahadan etkili ve adrese paslar yapmanız gerekir. Bunu başarabildiğiniz noktada daha etkili olabilirsiniz. Yenicami’nin dünkü maçtaki en büyük sıkıntısı, özellikle ilk yarıda bunu çok net bir şekilde gözlemledim. Ort asahasında topu direk rakip sahaya götürecek ve savunmasını rahatlatacak hamleler yapamadılar. İkinci yarının başında gelen beraberlik golü, Lefke’nin motivasyonunu düşürürken, Yenicami’nin özgüvenini yukarıya taşıdı. Bu durum Yenicami’nin işini kolaylaştırdı ve oyundaki üstünlüğü ele geçirip zorlu deplasmandan üç puan almayı başardı. Yenicami artık az hata yapmaya gayret gösteriyor. Göktaş takıma monte olduktan sonra, savunma nefes almaya başladı. Buna karşın Yasin ve Hasan riskli oynamaya devam ediyorlar. Bütün kritik müdahalelerde Göktaş hamlesini görüyoruz. Farouk sakat değilse, mutlaka Göktaş ile birlikte oynatılmalı.

Yenicami artık ligde en iyi yer mücadele edecek ancak asıl hedefi kupa olmalı.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu