Asılsız haberler ekonomiye pahalıya mal oluyor

KKTC ekonomisi her ne kadar da global ekonominin içinde yer alamasa da etkilerini çok derinden hissediyor.

Bugünkü sayımızın dördüncü sayfasında medyada yer alan “Asılsız haberlerin” ekonomilere oldukça pahalıya mal olduğuna yönelik bir haber var.

Güvenli kaynaklara dayanmayan asılsız haberlerin küresel ekonomiye maliyeti yılda 78 milyar dolar olarak hesaplanıyor. En fazla ekonomik kayıpsa hisse senedi piyasalarında hissediliyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun 2018 Global Riskler raporunda da yanlış bilgilendirme ve sahte haberlerin dünyanın en büyük küresel riskleri arasında olduğuna dikkat çekilmişti.

Ülkelerin ekonomileri birçok faktörden sanılandan çok daha fazla etkileniyor. Bunların arasında yer alan asılsız haberler; girişimciyi, yatırımcıyı, döviz, hisse senedi ve emtia piyasalarını, borsaları, bankaları, finans çevrelerini her an vurmaya hazır tehlike olarak bir yerde duruyor.

KKTC ekonomisi her ne kadar da global ekonominin içinde yer alamasa da etkilerini çok derinden hissediyor.

Peki asılsız haberler bu ülke ekonomisini de vuruyor mu?

Kesinlikle…

Başta Türkiye olmak üzere ekonomik anlamda her olumlu ve olumsuz gelişme bir şekilde Kuzey Kıbrıs ekonomisine etkide bulunuyor. Gelişmeler pozitifse olumlu, negatifse olumsuz etkileniyor.

Döviz piyasalarını sallayan bir yalan haber, günü geliyor Kıbrıs’ın ekonomisini de yıkıyor.

Tabi ekonomiyi etkileyen asılsız haberlerin ve etkilerin hep dıştan geldiği gibi yanlış algı oluşmasın.

Ülke içindeki asılsız yalan haberler de ekonomik etkiler yaratıyor.

“Kıbrıs sorunu çözülüyor” diye bir haber yayınlanırsa, bunun ekonomik açıdan birçok getirisi ve götürüsü olur.

“Kıbrıs sorunu çözülmeyecek, iki devlet olarak yolumuza devam edeceğiz” derseniz, bunun da bir dizi etkisi doğar.

“Kıyılar imara açılıyor” haberi yayılırsa, emlak piyasası patlar. Haber yalan çıkarsa birçok kişi iflas eder.

Örneğin, bir yandan “Tek bir çakıl taşı vermeyiz” diyen lider, ertesi gün “Güzelyurt bölgesinde toprak tavizinden” söz ederse, bu kentte yaşayanlar iki misli fiyata Gönyeli’nin çorak ve verimsiz ovalarından arsa alır içine ev yapar, sonra da aynı liderden, “Güzelyurt’u terk ettiniz, kentten köye döndü” fırçasını yer.

Ama kimse de kendisine, “Sen asılsız konuşmalar yaptın, gazeteler de bunu yazdı, televizyonlar bunu söyledi” demez, diyemez.

Geçmişte ülkede birden çok yalan haberle zengin olanlar yanında varlıklarını yitirenler de oldu. Hala bu oyunu oynamaya meraklı çok sayıda kılavuz da var.

Bugünlerde ortalık yine toz-duman, özellikle Kıbrıs sorununda konuşan konuşana yazan yazana, aman yalan haberlere, yalan konuşan politikacılara fazla kanıp da varlıklarınızı riske atmayınız.

Unutmayın, kimin neyi neden söylediği, kimin neyi neden yazdığı çok önemlidir.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı