“Asgari ücret tartışması siyasi”

Tartışma devam ediyor, işçi tarafının, eylemi, eylem çadırı, tartışmayı canlı tutuyor.

Asgari ücret, tartışmalı bir sürecin sonunda belirlendi.

Tartışma devam ediyor, işçi tarafının, eylemi, eylem çadırı, tartışmayı canlı tutuyor.

Asgari ücret, en başta özel sektör çalışanlarını yakından ilgilendiriyor.

Ülkenin ekonomik durumu ortada, hele şimdi ki gibi kış mevsiminde, yaşam çarkını çevirmek, ihtiyaçları karşılamak kolay değil.

Asgari ücret, bir ailenin, beslenme, barınma, sağlık, eğitim ve her türlü ihtiyacını karşılayacak, yani yaşamaya yetecek en az ücret miktarıdır.

Bunun sınırını, tam yeterliliğini bulmak, ilgili kesimleri ortak bir noktaya getirmek, elbette kolay değil.

Bürüt 3600 TL olarak belirlenen asgari ücret, nasıl bir süreçle ortaya çıktı, bundan sonra neler olacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu ile bunları konuştuk.

Bugünkü yazımda, Bakan Sucuoğlu ile olan bu söyleşiyi paylaşıyorum;

“Asgari ücrete itiraz edenler elbette haklı. Rakam tabi ki yeterli değil. Ancak devletin bütçesini ciddi derecede delebilecek bir durum var. Bu karar sadece benim değil. Bakanlar kurulunun ve Maliye Bakanının bana verdiği yetki ile ben görüşmeler yaptım. Son toplantıda hava ılımandı. Biz de bunu kullanarak daha iyi, oy birliği ile ortaya çıkabilecek bir rakamı zorladık. Biz inisiyatif de alarak işveren kesimine rağmen, 3700 rakamını ortaya koyduk. Biz ortak noktayı bulduk diye düşünürken, bir anda işçi tarafı 4300 rakamını kırmızı çizgi koyarak, toplantıdan çıktı. Bunlar acı gerçekler. Maalesef imkânlar ortada.

İtirazlar olacaktır. Rakam değişebilir. Tabi ki bu iyi niyete bağlı. Ve olabilecek olan 3700 rakamıdır. İşçi tarafı 3700 rakamına, işverenlerin karşı çıkacağını bildikleri için, bizi onlarla karşı karşıya bırakmak istediler. Bir hafta daha kaos olması için. Tarihimizde ilk defa asgari ücret için, Başbakanlık önünde eylem çadırı kuruldu. Amaç tamamen siyasi. Biz aynı ekiple, daha önce de asgari ücret belirledik. Daha önce de aynı şartlar vardı. Neden o zaman itiraz etmediler, şimdi değişen nedir?

3600 olmaz, 3700 kabul edilemez, 4300 altına düşmem, böyle bir yaklaşım olmaz. Sormak lazım, karar alırken, bu artışı bekleyen işçilere sordular mı? İyi niyet şart. Keşke olsa da 5 bin versek, ama yok.

Asgari ücrette, 1974 yılından bu yana, uygulanan yasa bu. Artık bu sistem değişmeli. Sektörel olarak, vatandaş olan, olmayan, üçüncü ülkeden gelip çalışan, bunların hepsini bir dengeye oturtacağız. Asgari ücret bu kriterlere göre, farklılık göstererek belirlenecek. Hayat pahalılığına bağlı olabilir, başka farklı formüller bulunabilir. Her türlü öneriye açığız ve tüm kesimlerle tartışarak ortak bir sistem yaratacağız. Amacımız, Haziran veya Temmuz ayına bu yeni yasayı yetiştirmek.

17 Şubatta kayıt dışı çalışanlar için af bitiyor. Çok ilginç rakamlarla karşılaştık. Kayıt dışı dediklerimizin önemli bir kısmı, turist olarak gelip çalışanlardır. Öğrenci olarak çalışan yüzlerce insan var. Turist vizesi ile gelip çalışan binlerce insan var. 10 yıldır turist vizesiyle gelip kaçak kalan ve çalışan var. Üçüncü ülkelerden gelip turist vizesi alarak çalışanlar var. Bunlar nasıl olabilir, bunların hepsini yakında açıklayacağız.”

Diğer Haberler

Başa dön tuşu