Arıklı Kıb-Tek konusunda konuştu

Arıklı, Kıb-Tek özelleştirilmeli mi özerkleştirilmeli tartışmaları yapıldığını ancak kurumun çoktan özelleştiğini savundu.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda, 2020 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı görüşülmeye devam ediyor.

Genel Kurul’da bugün Ekonomi ve Enerji Bakanlığı bütçesi ele alınıyor.

Bütçe üzerine söz alan YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, bütçe görüşmesinde Ekonomi ve Enerji Bakanı’nın ilk konuşmayı yapmasının teamüllere aykırı olduğunu söyledi, “Sayın Bakan böyle yaptığı için üzgünüm. Yaptığınız bir buçuk saatlik konuşma kayıp. Sorulara ve eleştirilere yeniden cevap vermelisiniz” dedi.

Arıklı, bakanlığın icraatlarında 38 tane “yapılacak” ifadesi olduğunu belirterek, projelerin ne aşamada olduğunu sordu.

Bakanlığın bütçesini değerlendiren ve azaltılan kalemleri eleştiren Erhan Arıklı, “Bakanlıkta çok iyi bir kadro var. Bu anlayışla kadroyu doğru dürüst çalıştıracağınızı düşünüyorum. Kaygılarım var” dedi.

Arıklı, bakanlık bünyesinden alınan kurumlara değinerek, Kalkınma Bankası’nın Dışişleri Bakanlığı’nda ne işi olduğunu sordu, bakanlık ve Taçoy için “Kanadı kırık kuş” benzetmesi yaptı.

Yasalarla ilgili konuşan Arıklı, geçtiğimiz yılki bütçe konuşmalarından bu yana yasalar konusunda ilerleme sağlanmadığını dile getirdi.

Arıklı, Kıb-Tek özelleştirilmeli mi özerkleştirilmeli tartışmaları yapıldığını ancak kurumun çoktan özelleştiğini savundu.

Arıklı, “Kurumda çok ciddi şaibeler var. İhalelerde şaibeler var, birçok olaylar var. Çizme ihalesi ise tam bir komedi. Kurum bu şekilde battı. Bunu sormuyorlar. İşçiler 15 bin TL alıyormuş. Alsın, bu umurumda değil. Yukarıdaki vurgunu konuşmuyoruz. Rant, vurgun çevresi bu işçileri kullanıyor. Kıb-Tek’in vurgun yemesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Jeneratör alımı konusuna değinen, bu işin tam bir rant işi olduğunu savunan YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, “Bugünden başlayarak ülkeye kablo ile elektrik getirilmesi konusunda adım atılmalı” şeklinde konuştu.

Kıb-Tek’in çeşitli bankalardan yüksek oranda borçlandırıldığını, kurumun iyi yönetilmediğini savunan Arıklı, “Bizim işimiz El-Sen değil, bizim işimiz bu vurgunun önüne geçmek” dedi.

Arıklı, temiz enerji için güneş enerjisinin düşünülerek, jeneratör konusunun yeninden gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu