Ara transfer dönemi başlarken

Kaliteli ve güzel futbol, futbolu bilen ve güzel futbol oynayan oyuncularla oynandığı zaman anlam kazanır.

2019-2020 futbol sezonu ilk devresi sona erdi. Oynanan futbolun kalitesinden memnun muyuz? Bazı maçlar hariç genelde futbolumuz vasatın üzerine çıkamadı. Neden mi? Çünkü mevct sistem ve takım sayısının fazlalığı, futbol ve futbolcu kalitesini aşağılara çekmiştir.

Nüfusun az olduğu ülkelerde, takım sayılarını çoğaltmak, hem oyuncu kalitesini hem de takım kalitesini düşürür. Aslında takım sayılarını azaltıp, kaliteli futbolcuları daha az takımlarda toplamak, hem seyir zevkini artırır hem de kaliteli futbolcu yetişmesine yardımcı olur.

İyi, futbolu bilen, teknik kapasitesi yüksek, yaratıcı özelliği olan oyuncuların aynı takımda oynamaları, seyir zevkini ve futbolun kalitesini üst seviyeye çıkardığı bir gerçektir. Kaliteli ve güzel futbol, futbolu bilen ve güzel futbol oynayan oyuncularla oynandığı zaman anlam kazanır.

Göze hoş gelen, yaratıcı özelliklere sahip, futbol zekâsı yüksek, teknik özelliklere sahip oyunculardan kurulu bir takımın oyun içerisinde hata yapma oranı da düşük olur. O zaman, hata yapma oranı az olan bir takımı izlemek, futbolseverleri de mutlu eder ve her zaman şikâyet ettiğimiz “neden maçlara az seyirci gelir” şikâyetlerinden de kurtulmuş oluruz.

Evet devre sona erdi ve gözler ara transferlere çevrildi. Sanki de liglerimizde üst düzey futbolcu sayısı çokmuş gibi, kulüplerin birçoğu umutlarını ara transfere bağladılar. Bir kere iyi olan bir futbolcusunu hiç bir takım başka kulübe kiralamaz. Kiralamak istiyorsa da, dört ay için istenilen parayı vermesi mümkün değil. Para bulunup verilse de, bu kez takım içerisindeki dengeleri bozacağı riski ortaya çıkacak. Yani ara transfer takımlara çok da yarar sağlamaz diye düşünüyorum.

Ara transferin sadece yabancıları kötü olan takımların, yabancılarını değiştirmesi açısından yararlı olabileceğini düşünüyorum. Çünkü onlara verilecek üçretler belli, takım içerisinde ekonomik olarak huzursuzluk yaratmaz. Ayrıca daha iyiyi seçme hakkına da sahipsiniz.

Aslında futbolumuzda sorunlar çok. Sadece transferde değil, kulüplerin ekonomisinde, futbolcu yetişmesinde, kulüp sayısında, seyir zevkinde ve daha sıralayabileceğim birçok alanda sorunlar var.

Ancak bunların düzeltilmesi için elini taşın altına koyacak kimse yok. Her yönü ile sıkıntı yaşayan kulüp yöneticileri, bu çarpık sistemin değişmesi için kıllarını bile kıpırdatmıyorlar. Esas sıkıntıyı onların çekmesine rağmen, kaderlerine boyun eğmek zorundaymışlar gibi seslerini çıkartmıyorlar.

Herkes karnından konuşmayı seviyor. Bire bir sohbetlerimizde şikâyetlerini dile getiriyorlar. Fakat bu düzenin değişmesi için hiç bir şey yapmıyorlar. Şikâyet etmekle bir yere varılamaz, icraat gerekir.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu