“Anayasa’da böyle bir madde yok”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın müzakerecilikten alınması gerektiği konusunda çıkan söylemleri değerlendirdi.

15 Ekim 2019 - 14:30

Elif Şen Çatal –

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, BRT’de yayınlanan ’45 +’ programına katılarak önemli açıklamalarda bulundu. Son günlerde Türkiye ve ülke siyasetine bomba gibi düşen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın açıklamalarının ardından yaşanan süreci değerlendiren Özersay, görüşlerini aktardı. Özersay son günlerde yaşanan gerginliğin ardından gündeme gelen Cumhurbaşkanı Akıncı’nın müzakere masasına artık oturmaması gerektiği konusunda çıkan söylemleri değerlendirdi.

Müzakerelerde Cumhurbaşkanı’nın görüşmeci olarak katılmaması gerektiği konusunda yapılan eleştirilri değerlendiren Özersay,  Cumhurbaşkanı’nın müzakere masasındaki yetkilerinin elinden alınabilmesi için öncelikle meclisin cumhurbaşkanına vermiş bir yetkisi olması gerek. “Meclis tarafından verilen böyle bir yetki yok. Aynı zamanda Anayasa’da da böyle bir yer yok. Müzakere masasından Akıncı’nın müzakercilikten alınması gibi bir durum söz konusu değildir” şeklinde açıklamada bulundu.

50 YILDIR GÜNDEME GELİYOR

Özersay, tarih boyunca zaman zaman bu tür tartışmaların yaşandığını ifade ederek, seçilmiş bir Cumhurbaşkanı’nın elinden böyle bir yetkinin alınamayacağını ifade etti. Özersay, “Böyle konular 50 yıldır zaman zaman gündeme gelmiştir. Rahmetli Denktaş’a da bu tür tepkiler verilmişti” ifadelerine yer verdi.

“DEĞİŞİMLER YAŞANABİLİR…”

Özersay kanun ve yetkilerin gayet net olduğunu ifade ederek, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde halktan doğrudan yetki isteyen adaylar var. 5 yıl boyunca hizmet verebilmek için adaylar, halktan yetki alıyor. Sayın Cumhurbaşkanı da 5 yıl boyunca siyaset yapabilmek için yetki aldı. Bu süreç içerisinde toplumda bazı fikirler değişebilir. Parlamenter sistemde genel seçimler de bu değişim görülebilir. Değişen hükümetle birlikte halkın iradesinin de değiştiği ortaya çıkar. Ama biz Halkın Partisi olarak, hükümet değişti cumhurbaşkanı yetkileri de değişsin  demiyoruz” dedi.

“MECLİS’İN VERDİĞİ YETKİ YOK”

Özersay, Cumhurbaşkanı’nın müzakere masasındaki yetkilerinin elinden alınabilmesi için öncelikle meclisin cumhurbaşkanına vermiş bir yetkisi olması gerektiğini ifade eden Özersay, “Meclis tarafından verilen böyle bir yetki yok. Aynı zamanda Anayasa’da da böyle bir yer yok. Müzakere masasından Akıncı’nın müzakercilikten alınması gibi bir durum söz konusu değildir” şeklinde açıklamada bulundu.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı