Anastasiadis’in partisinde kimlik krizi

Aşırı sağ ile flört kriz ve düşüş getirdi

Kıbrıs’ın güneyinde 2013 yılının başlarından itibaren iktidarda olan Dimokratikos Sinagermos (DİSİ) son dönemde kimlik ve siyasi strateji bunalımı yaşıyor. Son Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yaşanan ciddi oy kaybının şokunu üstünden atlatamayan iktidar partisi yenilenme süreci içerisine girmeye çalışıyor. Kıbrıslı Rum uzmanlara göre bu yenilenme sürecinin sonucu belli değil.

DİSİ’nin popülist ve muhafazakâr politikalara “esir düştüğü” görüşünü öne süren Rum uzmanlar ve köşe yazarları, parti liderliğinin bir an evvel yeniden toparlanma ve yapılanma faaliyetini başarıya ulaştırmaması durumunda oy oranlarındaki kaybın devam edeceği uyarısında bulunuyor. Uzmanlara göre bugünkü gerçeklik temelinde DİSİ’yi 2021 Temsilciler Meclisi seçimlerinde çok zor bir sınav bekliyor.

Partiye dönük eleştirileri dikkatle kayıt altına alan DİSİ çevreleri ise gelinen noktada beliren büyük problemleri dört neden-gelişme ye bağlıyor. İktidar partisi ile Nikos Anastasiadis’in Cumhurbaşkanlığı Sarayı arasındaki iletişim ve iş birliği kopukluğu, Kıbrıs Sorunundaki görüş ayrılıkları, başarısız reform denemeleri ve ekonomideki sıkıntılar DİSİ’nin geleceğini tehlikeye sokuyor.

DİSİ’NİN OYLARI NEDEN DÜŞÜŞTE?

“Avrupa Parlamentosu seçimlerindeki oy kaybı parti için uyarıcı nitelikteydi. Geçmiş seçimlere göre yüzde 8’lere varan bir oy kaybı yaşandı. Lefkoşa’nın burjuva ve gelişmiş semtlerinde bu kayıp yüzde 15’lere vardı. Bu durum oldukça kaygı verici”. Bu yorumda bulunan DİSİ çevreleri parti oylarındaki düşüşün odağında birçok etmenin bulunduğuna işaret ediyor.

DİSİ kulvarlarına göre gerek Cumhurbaşkanı Anastasiadis gerekse de onu iktidara taşıyan DİSİ Crans Montana’dan sonra Kıbrıs Sorununda beliren yeni süreci başarılı bir şekilde yönetemedi. Konu ile ilgili olarak HABERCİ’nin ulaştığı bir kaynak şunları belirtiyor: “Crans Montana’daki çıkmaz sonrasında klasik milliyetçi argümanlar ile karşılıklı suçlama oyunları arasında sıkışıp kaldık. Karşı taraf ile iletişim köprüleri kurmadık. Diyaloğun tekrardan başlaması için gerekli adımları atmadık. Gereksiz yere zaman kaybettik. Dahası Türkiye’nin başlattığı sözde alternatif plan arayışlarına da gerekli yanıtı veremedik”.

Kıbrıs Sorunundaki açmaz gibi DİSİ’yi sıkıntıya sokan bir başka etmen sosyoekonomik alanda geçtiğimiz dönemde başlatılması düşünülen reform sürecinin başarısızlığı. Bu alanda DİSİ iktidarının kayda değer tek reformu genel sağlık sistemi olurken, bu projede de zaman zaman önemli aksaklıklar ve soru işaretleri gündeme geldi.

Aynı süreçte ekonomik düzlemde de bazı gelişmelerin istenilen düzeyde seyretmediği gerçekliği ön plana geldi. Kıbrıs’ın 2013’teki büyük bankalar krizini kısmen atlatmış olması gerçekliği Kıbrıs’ın bankacılık sektörünün birçok açıdan sıkıntılara gebe olduğu gerçeğini ortadan kaldırmıyor. Diğer yandan, uluslararası arenada tekrardan gündeme gelmesi olası olan büyük bir finansal kriz karşısında Kıbrıs’ın direnç potansiyeli de büyük soru işaretleri doğuruyor.

Ekonomi düzlemindeki soru işaretleri yetmezmiş gibi geçtiğimiz süreçte Kıbrıs kooperatif bankacılığın çöküş sürecine tanıklık etti. DİSİ kulvarlarına göre bu çöküşün sorumlusu doğru zamanda doğru önleyici hamleleri yapamayan eski Maliye Bakanı Haris Georgiadis. Kooperatif bankacılığın çöküşü sonrasında Georgiadis hükümetteki görevinden ayrıldı ve DİSİ’nin genel başkan yardımcılığı görevini üstlendi.

UZMANLAR NE DİYOR?

Kıbrıs Rum iktidar partisinin karşı karşıya kaldığı sorunlara Kıbrıslı Rum uzmanlar nasıl yaklaşıyor? Partinin geleceğine ilişkin olarak Kıbrıslı Rum uzmanlar ve köşe yazıları ne düşünüyor? DİSİ’yi uzun zamandan beri takip eden, Rum siyasetinin nabzını tutan deneyimli gazeteci Marina Ekonomidou’nun geçtiğimiz günlerde Kathimerini gazetesindeki köşesindeki bu önemli sorulara cevap aradı.

DİSİ’deki sorunsalın geçtiğimiz Avrupa Parlamentosu seçimlerinde gündeme geldiğini belirten gazeteci şu noktaların altını çiziyor: “DİSİ 2014’teki seçimlere oranla yüzde sekizlik bir oy kaybı yaşadı. Normal şartlar altında DİSİ için bu seçim süreci oldukça kolay geçecekti. Seçim öncesinde partinin bazı temsilcileri bu seçimlerde DİSİ’nin Avrupa Parlamentosu’nda üçüncü sandalyeye de sahip olacağı görüşünü dillendirdiler. Ancak bu gerçekleşmedi”.

Seçim sonuçlarının açıklanması ile beraber DİSİ kulvarlarının yenilginin nedenleri üzerinde kafa yormaya başladığı görüşünü öne çıkaran Ekonomidou birçok DİSİ üyesine göre partinin geleneksel, liberal Kliridis çizgisinden sapmanın oy oranlarındaki düşüşünü beraberinde getirdiği vurgusunda bulunuyor. Yeni süreçte DİSİ muhafazakâr ve milliyetçi kesimlerin peşinden sürüklenen bir parti resmi çizmeye başladı ve bu yeni durum önemli oranda oy kaybına neden oldu.

Ekonomidou bu noktada Niyazi Kızılyürek’in AP’ye seçilmesi sürecinde DİSİ’nin milliyetçi ajitasyon arayışları içerisine girdiği hatırlatmasında bulunuyor. Bu yöndeki girişim beklenen sonucunun tam aksini doğurdu ve Kızılyürek rahat bir şekilde AP’ye seçilirken DİSİ oy kaybı ile karşı karşıya kaldı.

DİSİ’NİN BELİRSİZ GELECEĞİ

Ekonomidou’nun DİSİ hakkındaki görüşlerini paylaşan Rum uzmanlar, yeni süreçte DİSİ liderliğinin başlatmış olduğu yenilenme ve toparlanma sürecinin geleceğinin de belirsiz olduğu görüşünü öne çıkarıyorlar. Uzmanlara göre vizyon, strateji değişikliğine ve yeni simalarla üst kadrolarını zenginleştirmeden DİSİ’nin içerisine girmiş olduğu çıkmazdan kurtulması oldukça zor. Bu durumda oy kayıpları ile önümüzdeki seçimleri boykot edenlerin oy oranı, önceki seçimlerdeki gibi yüksek düzeylerde seyretmeye devam edebilir.

Uzmanların bu uyarılarını doğrulayan nitelikteki gelişmeler son haftalarda güney Lefkoşa’nın siyaset sahnesine gelmiş durumda. Ekonomideki birçok sorundan sorumlu tutulan Georgiadis’in DİSİ’nin liderliğine geçiş yapmış olması birçok DİSİ’li üyeyi ve uzmanları kaygılandırıyor.

Georgiadis’in “ödüllendirilmesi” yetmezmiş gibi partinin liderliğine bazı tartışmalı isimlerin katılımının da yolu açılmış oldu. Partinin genel başkan yardımcılığı için son dönemde Andreas Kiprianou’nun ismi anılmakta. Kirpianou aşırı muhafazakâr dünya görüşü ile öne çıkan bir siyasi figür. Meclisteki sigara yasağını delen ve kadın bir vekile tacizde bulunan bir simanın isminin DİSİ liderliği ile anılması liberal kesimi kaygılandırıyor. Kiprianou gibi DİSİ liderliği için ismi dillendirilen Efthimios Diplaros’un da siyasi sicili temiz değil.

 

 

 

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı