Amansız ol

Egzersize olan ilginizi kaybetmeyiniz. Korkmayın hiç kimse yoğun mesaiden dolayı ölüp bitmez.

3 Eylül 2019 - 11:01

Bir’defa peşinen söyleyim değerli okuyucum; Senden daha yoğun insanlar şu an egzersiz yapıyor, hem de bu’an! Çok meşgulüz(!) ya, hiç ölmeyecek gibi yaşıyoruz ya, işte biz ölümlüler için hayat su gibi akıp geçiyor.

Yeri geldiğinde “hayat çok kısa” diyoruz, bazen de “benim hayatım, benim kuralarım”filan diyoruz ama önce bu gerçeklere önce biz uymuyoruz.

Neymiş? Vakti yokmuş yalanından bıkmadınız mı en kuyruklusundan! Gün 24 saat. E kendimize ayıracağımız kaliteli bir saat da mı vaktimiz yok? Bal gibi var; ‘24 saatte 1 saat eşittir günün yüzde (%) 4’ü olur’ sevgili okuyucum. E bu fâni dünyada günün yüzde 4’ünü ‘an’ olarak yaşamıyorsak artık kimse ‘carpe diem’den bahsetmesin; An’ı yaşamakmış! Hikâye!

Değerli dost; hadi ayağa kalk ve hemen bir’egzersiz programı yap. Yok öyle uzun uzun işkence modunda ağrılı spor durumları. ‘Ilımlı egzersizle’ herşey yolunda olacaktır. Üzerine de ‘biraz taş devri tipi işlenmemiş ve temiz diyet, biraz su, biraz kaliteli uyku, biraz stres yönetimi, biraz îmân, biraz inanç, biraz inat, biraz amansız ol ve biraz da sabır’ koyduk mu bu hayat giderek daha da lezzetli olacaktır. İşte, bu işin merkezinde ise ılımlı egzersiz var a dostlar. E kuralları var mı bu işin. E var değerli okuyucum ve de çok basit. Nasıl mı? Şöyle;

Egzersiz öncesi, esnası ve sonrasında mutlaka PH’si yüksek temiz su içiniz. Bunun yanında egzersiz öncesi açlık şekerini yukarıda tutacak bi’meyve suyu değil, meyvenin kendisi de şarttır afiyetle… Rutin kan tahlillerini ihmâl etmeyiniz. Özellikle yağ yakmada sıkıntısı olanlar için rutin olarak tiroid tahlillerini şart değerli okuyucum… Kaliteli bir ısınma ve soğumayı ihmâl etmeyiniz. Germe cimnastiğini (stretching) egzersizin önüne ve sonuna mutlaka koyunuz… Beslenme prensiplerine uyunuz. Egzersizden 2-3 saat önce ve sonra sindirimi kolay besin öğelerini alınız. Bu yolda profesyonel bir’diyetisyen baskısı ve bilgisi de şart oldu… Yağ yakmak istiyorsanız egzersiz nefes nefese kalmayınız. Bol oksijenle, ritmik ve de ılımlı egzersizle bu işler olur. Aksi takdirde performans işkencesi orta ve uzun vadede iş görmeyecektir… Trafik, sakatlıklar, hastalıklar için uygun malzeme ve teknolojiyi ihmâl etmeyiniz. Özellikle ayak, diz ve bel sağlığı için ayakkabılarınızı altı ayda bir yenileyin… Tam ve düzenli uykunuzu alın zira uyku bir törendir. Aksi takdirde makineyi yakarsınız cayır cayır… Egzersiz eğitimi ile ilgili kendinizi sürekli güncelleştiriniz… Egzersize olan ilginizi kaybetmeyiniz. Korkmayın hiç kimse yoğun mesaiden dolayı ölüp bitmez. Haftanın her günü kendinize en az 1 saat ayırın. Sonuç mu? Sonuçta sağlık mevzu’bahis oldu mu ‘amansız ol’un. Nokta

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı