“Altyapı” adlı sakız

Yıllar önceydi; futbolcu bebelerimiz için 2005 yılında ilk kez organize edilen ‘5 bölgede 60 takımlı KOOP SÜT Kupası’ ile bu işler hızla ilerledi ve ilerlemeye devam ediyor.

Spor kulüpleri hizmet cinsinden üretim yapan üretim sistemleridir. Üretmeyen/yetiştirmeyen batar. Kulüpler yetişdirdikleri ve yetiştirdiklerini pazarladıkları sürece ayakta durabilirler. Aksi takdirde iflas kaçınılmaz olur. Örneğin bir futbol okulu veya kulübü ne yetiştirir? Tabii ki de futbolcu. Futbolcu n’apar? “Taraftar” denilen ‘müşterisine’ performansı dahilinde mutluluk, keyif ve diğer sosyal boyutları zevkle yaşatır. Sonra kulüp bu futbolcuyu n’apar? Onu en yüksek değerinden satar ve ‘nakit/sermaye girdisi’ yapar. Arkasından da “kaynak veya altyapı” denilen bölgeye yatırım yapar.

İşte, futbolun ‘işletme döngüsü’ içerisinde yer alan bu modelin çalışması, o kulübün geleceğine ilişkin bir fikir verir. Örneğin son yıllarda kupalarda ne boy göstermekte? Tabî ki Hollanda’nın ve Katalanların millî kahramanı Johan Cruyff’un hem sahada, hem de kulüpte uyguladığı ‘Total Futbol Felsefesi’.

Cruyff, 1988 yılında sportif direktörlüğe geldiğinde Barcelona’nın 80 yıllık tarihinde sadece 10 Ulusal Lig şampiyonluğu varken, 24 yıllık görev sürecine 11 Ulusal Lig, 1 Şampiyon Kulüpler Kupası, 3 Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu’ çakmış ekibiyle birlikte. Aradaki UEFA, MUEFA, Kral Kupası, Süt Kupası, Karpuz Kupası, ölümün goca körü kupası ve diğer ıvır zıvır kupalarını saymıyorum bile.

İşin sırrı ner’de diye sorulduğunda Cruyff’un yanıtı klasik; “İnsana yatırım yapan şirket kazanır. İnsan merkezli çalışmayan, orta ve uzun vadede kaybetmeye mahkûmdur” der efsane her zaman. “Altyapı” adlı sakızı çiğnemeye bayılan bir milletiz maalesef.

Yıllar önceydi; futbolcu bebelerimiz için 2005 yılında ilk kez organize edilen ‘5 bölgede 60 takımlı KOOP SÜT Kupası’ ile bu işler hızla ilerledi ve ilerlemeye devam ediyor.

Sırasıyla Çetinkaya Urcan Vangöl Futbol Akademisi, YAK Futbol Akademisi, Küçük Kaymaklı Futbol Akademisi, MTG Futbol Akademisi ve Doğan Futbol Akademisi yanında Dumlupınar, BÜY, Ortaköy, Balıkesir, Hamitköy ve Cihangir Futbol Akademileribu aralar çok revaçta. Devam edin be çocuklar. Gençlere destek vermek lâzım…

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı