Almanya koronada ‘açılımı’ tartışıyor

Kıbrıs ve dünyada korona ile mücadelede ikinci safha...

Tüm dünya ile beraber Kıbrıs’ın tümü korona ile mücadelede ikinci safhaya geçişi gündemine almış durumda. Çarşamba günü adanın her iki kesiminde de korona ile mücadele kapsamında alınan ilk acil önlemlerin gevşetilmesine yönelik olarak bazı yeni kararlar kamuoyu ile paylaşıldı.

Son açıklamalara göre, değişik kıstaslar ve görüş açıları temelinde adanın kuzeyinde ve güneyinde 4 Mayıs itibari ile gündelik hayatın normalleşmesi yolunda ilk adımlar atılmaya başlanacak. Ekonominin çarklarının döndürülmesi kademeli bir şekilde ve bilim adamları ile hükümet yetkililerinin kontrolü altında gerçekleştirilecek.

Kıbrıs 4 Mayıs itibari ile kademeli olarak gündelik ve ekonomik hayatın normalleşmesini tartışırken, Avrupa Birliği’nin birçok alandaki öncü gücü Almanya ‘açılımların’ dikkatsiz ve aceleci bir şekilde gerçekleştirilmesinin tüm dünyayı yeni tehlikelere maruz bırakacağı uyarısında bulunuyor. Almanya Şansölyesi Angela Merkel geçtiğimiz günlerde bu yönde önemli uyarılarda bulunurken, Almanya’nın önde gelen bilim kuruluşları ekonominin çarklarının tekrardan döndürülmesi için aceleci bir tavır içerisine girilmemesi yönünde ikazda bulunuyor.

DÖRT BİLİM KURULUŞUNUN UYARISI

Atina ve Lefkoşa’nın güneyinde hükümet kulvarlarında tartışılan, yeni ‘açılımlarla’ ilgili uyarı geçtiğimiz saatlerde son günlerde korona vaka sayısında artış kaydedilen Berlin’de dört blim kuruluşundan geldi. Fraunhofer Derneği, Helmholtz Derneği, Leibniz Derneği ve Max Planck Derneği yayınladıkları bilimsel bir rapor-uyarı yazısı ile korona ile mücadeledeki yeni safhada çok dikkatli olunması gerektiği yönünde mesaj verdi.

Dört bilim kuruluşu Covid-19 salgınının hangi şekilde kontrol altına alınabileceğine inandıkları konusunda ortaklaşa bir görüş ortaya koyuyorlar. Dört kuruluşun araştırmacıları ve bilim insanları, bugüne kadar alınan önlemlerin Almanya’daki yeni enfeksiyonların sayısını azaltmada başarılı olduğuna dikkat çekiyorlar. Ancak araştırmacılar gerek Almanya’da gerekse de tüm dünyada korona salgının hala tam anlamıyla kontrol altına alınmadığı vurgusunda da bulunuyorlar. Alman bilim adamları sürü bağışıklığı ve virüsün eradikasyon yolu ile ortadan kaldırılması yönündeki görüşlerin tam anlamıyla gerçeği yansıtmadığını da vurguluyorlar.

Almanya’nın gündemine oturan dört kuruluşun paylaştığı yeni rapora göre, mevcut veriler temelinde, sürü dokunulmazlığın ancak sağlık sisteminin aşırı yüklenmemesi halinde birkaç yıllık bir süre sonra sağlanabileceği görüşünü öne çıkarıyorlar. Bu strateji tahmini zor, çok sayıda ölümlü vakalara yol açacak ve buna ek olarak, kriz dönemi boyunca ciddi kısıtlamalar uygulanmaya devam edilecek.


İKİ AŞAMALI STRATEJİ

Alman uzmanlar şu anda virüsün tamamen ortadan kaldırılmasının gerçekçi olduğuna inanmıyorlar. Bu yüzden iki aşamalı bir strateji öneriyorlar. Alman uzmanlara göre, önümüzdeki haftalarda ülkelerde korona vakalarının yüksek olmaya devam etmesi durumunda, yeni enfeksiyonların sayısı etkili temas takibi yolu ile mümkün mertebe azaltılmalı. Böylece korona ile temas eden kişiler ve tespit edilen tüm enfeksiyon vakaları etkili bir şekilde karantinaya alınabilir. Aynı zamanda, bu aşamada, sonraki dönemde büyük önem arz edecek olan, ülkelerin temas izleme kapasitesi de kademeli olarak arttırılmalı. Bu süreçten olumlu sonuç elde edilene kadar, gündelik hayatta bazı önemli kısıtlamalar gündemdeki yerini korumaya devam edecek.

İlerleyen safhalarda enfeksiyon sayısının yeterince düşük hale gelmesi durumundaysa, temas kısıtlamaları uzun vadede gevşetilebilir. Bunun hayata geçirilebilmesi için ise ülkelerin araştırma kapasitelerini vakit kaybetmeksizin arttırması gerekiyor. Ayrıca, salgını daha sıkı bir şekilde kontrol altına almak için birtakım tedbirlere ihtiyaç duyulacağı da göz önünde bulundurulmalı. Bir yandan hijyen, yani ağız-burun koruması, öte yandan, şüpheli korona enfeksiyonlarının tespiti için daha fazla test ve karantina kapasitesi artırımı gibi adımlar uygulamaya sokulmalı.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu