Ali Rıza Sergen Yalçın

“Cinayet mi var başkan. Avukatları beklememize gerek yok. Getirin boş mukaveleye (ki sonradan yıllık 6 milyon TL) imza atacağım”

Beşiktaş Jimnastik Kulübü (BJK/1903); Nâmı diğer Çarşı’nın kulübü Kara Kartal; BJK’nin yine ve yeniden yolları kesişti Türk Futbol Tarihi’nin en önde gelen futbol yeteneği ve Playboy’u Ali Rıza Sergen Yalçın’la. Bizim adamın bu defaki işi teknik patronluk; 22 bin kişinin izlediği (ki UEFA Rekoru) imza töreni öncesi başkana dönerek; “Cinayet mi var başkan. Avukatları beklememize gerek yok. Getirin boş mukaveleye (ki sonradan yıllık 6 milyon TL) imza atacağım” demiş ve imzayı çakmış bereket.

Sergenciğimiz 1972’li; İstanbul’da doğdu ve Kilyos’un kumlarında topla haşır, neşir olmaya başlamış. Dört Büyükler’de oynamış 2 futbolcudan biri muhterem. Sağlam at yarışı hastası. Ortaokul yıllarında Gordon Milne ile Kıbrıs’a da gelmişti ve bizim Atatürk’te Sarıyer maçında yakından izleme fırsatı yakaladık. Müthiş bir sol ayağı vardı bu son derece yaratıcı genç kartal o gün 1 gol, 2 de asist yapmıştı.

Futbola Beşiktaş İnsan Altyapısı’nda başladı. Serpil Hamdi Tüzün’ün Şeref Stadı’ndaki seçmelerde Türk futboluna kazandırdığı isimlerden biri oldu. BJK’yi üst üste üç kez şampiyon yapan Gordon Milne döneminde Beşiktaş A Takımı’na yükseldi. Sergen, ilk resmi maçını 1 Eylül 1991’de Gençlerbirliği’ne karşı oynamış. Beşiktaş’la birçok kupa havaya kaldırmış. Ancak başarılarının yanında  11 yaşından beri kumar, at yarışı ve gece hayatı gibi tutkuları yüzünden de çok eleştirildi.

1996-1997 sezonu sonunda sözleşmesi biten Sergen, Beşiktaş’ın verebileceğinden daha fazla para istediği için kulüple anlaşamadı. Cem Uzan’ın başkanlığını yaptığı İstanbulspor’dan teklif aldı ve 1997 yılında Aykut Kocaman ve Oğuz Çetin transferi ile dikkat çeken İstanbulspor’a transfer oldu. 1998’de Siirt’e transfer ve Fener’e kiralandı. 2000’de Fatih Terim’in Galatasaray’ına katıldı ve orda da Trabzonspor’a transfer oldu. 2002’de Lucescu ile Galatasaray’a geri vites ve ordan da yine 2003’te Lucescu’yla Beşiktaş’a yollandı. O sezon, Sergen’in Galatasaray’a son dakika golüyle BJK’yle şampiyonluk yaşadı ve sezon sonu  futbolu bıraktı. Biraz futbol dışı işler ve yine futbol dünyasına yorumcu olarak döndü. Sonrasında biraz Anadolu takımları ve artık Kartal yuvaya döndü. Sergen Yalçın’ın Sergen, Kâzım Baba ve Blackberry olan 3 tane yarış atı var. Bu arada ileride bir de siyasete giriş hayali varmış. Kazanır mı? İstanbul’a ceketini koysa kazanır. Geçmişte futbolcu olarak Chelsea F.C.’yi perişan edip o dönem Bayern’in de gündemine de girmişti ama bizim adam mâlum; Hem gece hayatında, hem de at işlerinde sağlam vuruşlar yapan bir muhteremdi. Beşiktaş yolunda başarılar Sevgili Ali Rıza.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı