Aksa vay akmasa vay

Devletin bizim rıhtım alanımıza koyma git özelden yere koy demesinin bedelini devlet üstlenmek zorunda.

Dün meclis genel kurulu rutin oturumu için bir araya geldi.

Birkaç yasa değişikliği konuşmaları yapıldıktan sonra geçen hafta bakanlar kurulunda Aksa ile ilgili alınan karara dair haklı sorular soruldu.

Ben de geçen hafta karar alındıktan sonra gerek maliye bakanlığının açıklamalarında gerekse ilgili tarafların geçmiş ve bugünkü süreçlerine bakıp anlamaya çalıştım.

Neden devlet bir alacağı ile ilgili feragat ediyordu…

Birilerinin açığını aramak için değil devletin kaynaklarını korumak adına sorumlu hissedip sorular soran herkes başta vatandaşlık görevini yerine getirmiş olur.

Bu nedenle mecliste de iyi niyetle bunu sorgulayan vekiller sorumluluklarını yerine getirmiş.

Biz meğerse adamlara demişiz ki senin bu getirdiğin jeneratör 400 ton ve çok ağır. Sen bunu iman rıhtım alanına koyma yoksa zarar verir. Git Adaport isimli özel şirkete kiralanmış olan alana koy orda beklet.

Bunu devlet olarak talep edip yer değişikliğine gidiyorsan evet o zaman bu olağan dışı sürecin sorumluluğunu da alıyorsun demektir…

23 Mart 2017 tarihinde devletin yönetimini yapan hükümetin yapmış olduğu bu yönlendirmenin faturası bugünkü hükümetin sorumluluk alanına girince da sorumluluğun gereğini yapmış firmayı mağdur etmemiş.

Biz ‘aksa’ ismine elektrik kurumu ile olan ilişkilerinden dolayı toplum olarak huyluyuz ve haklıyız.

Aksa bu ülkeye hizmet verdiği kadar bizim devlet eliyle göbekten bir şirkete mecbur kılınmamız kabul edilebilir değil. Bu yüzden de söz konusu firmanın ismi hangi haberde geçerse iki kere irkiliyoruz.

Yine bir zengini zengin etmemi var. Gene bizim sırtımızdan başkalarına fayda mı var diye…

Bu hassasiyetimiz her alanda devam eder umarım.

Fakat bu kez anlaşılan kazın ayağı öyle değil…

Firma ismi başka bir isim olsa bu tepkiler olmayacakken olayın derinliğine bakmadan karar alanlara da firmaya da yüklenmemek lazım.
Devletin bizim rıhtım alanımıza koyma git özelden yere koy demesinin bedelini devlet üstlenmek zorunda. Keşke vakti zamanında hiç gelmesiydi ve ne getiren firma ne Adaport ne devlet bununla zaman kaybetmese gündem dahi olmasaydı.

Temenni ederim ki iyi niyetli bu hassasiyetle sorgulamalar toplumda yönetilenden yöneticisine sirayet eder de bu hikâyedeki gibi olması gerekenlerin dışında adam kayırma ve peşkeş refleks oluşturduğumuz için haliyle hayatımızdan çıkar.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı