Akıncı’nın pinyatası

İTÜ rektörüne karşı cinsiyet eşitliği noktasındaki duruşu ne kadar önemli ise TC ile ilişkilerde sürekli kabuğu kaşıyıp pinyataya sopayla vurmaktan zevk alır noktada da görünmesi endişe vericidir.

Geçtiğimiz günlerde yakın bir arkadaşımın çocuğunun doğum günü etkinliğine kısa bir süreliğine katıldım.

Yaklaşık ilkokula yeni başlama çağlarında birbirinden pırıl pırıl çocuklar…

Bizim zamanımızın doğum günleri gibi değil tabii.

Yonca Evcimik’in ‘‘aboneyim abone biletleri cebimde’’ şarkısı eşliğinde, şarkının dansını yapılan partilerle alakası yok.

Bir sürü süper kahraman veya benim öyle olduğunu zannettiğim kostümlerle giyinmiş çocuklar…

Marshmellowlar fantalar derken bir baktım başta doğum günü çocuğu olmak üzere çocuklar ansızın ellerinde bir sopa  süslü bir kutuya vuruyor vurdukça içinden yemişler şekerler dökülüyor diğer çocuklar da topluyor; bir hengame…

Bu nedir ama diye sordum şaşkın bir ifadeynan.

Pinyata diye bir oyunmuş. Bilenler bilir…

Benim gibi bilmeyenler için Meksika asıllı bir oyunmuş.

Eğlenceli gözüktüğü kadar olayın içinde değneklerle vurma davranışı geliştirdiği için şiddet teması benim hoşuma gitmese de belli ki çocuklar çok eğleniyor.

***

Geçtiğimiz gün İTÜ Telsim ile işbirliği yaparak İTÜ Kuzey Kıbrıs Sürekli Eğitim Merkezi’nin açılışını gerçekleştirildi.

Açılışta İTÜ KKTC Rektörü tabiri caizse şaka yapacak diye kaka yaptı ve Cumhurbaşkanı Akıncı’dan akıl barındıran yanıt geldi.

Rektör Kahya konuşması sırasında, “İki güçlü devletin iki güçlü kurumunun bir çatı altına gelmesi demek, bir şekilde evlenmesi demek. Ama biz erkek tarafıyız. İnşallah bu bir başlangıçtır” dedi.

Bu cinsiyetçi sözlere karşı Akıncı, “Güzel bir evliliğe tanıklık yapıyoruz. Sayın Hocam ‘biz erkek tarafıyız’ dedi. Ben onun bu esprisine, eğer yanlış anlamayacaksa bir espri ile karşılık vermek isterim. Bu evlilikte bir de diğer taraf var o da ev sahibi.

Siz iç güveyisi olarak geldiniz. Benim bildiğim, evliliklerde kadın – erkek eşitliği olur. Ama mademki erkek tarafı diye kendinizi tanımlamak ihtiyacı duydunuz, diğer taraf da sizi iç güveyisi olarak görür, biraz dikkat edilmesi lazım” dedi.

Bir yerde ince ayar veren Cumhurbaşkanı, hem evliliklerde eşitlik ilkesine yer verirken aynı zamanda da KKTC – TC ilişkileri ile ilgili de ‘içgüveyi’ tabiri ile bir taşla iki kuş vurmuş oldu.

Sayın Rektörün bu gereksiz benzetmesine gerekli bir söylem yapan Akıncı ‘ikinci taşı’ bilahare seviyor.

Türkiye ile ilişkiler konusunu Akıncı’nın pinyatası zira; vurdukça kapıyor puanları vurdukça düşüyor yemişler.

İTÜ rektörüne karşı cinsiyet eşitliği noktasındaki duruşu ne kadar önemli ise TC ile ilişkilerde sürekli kabuğu kaşıyıp pinyataya sopayla vurmaktan zevk alır noktada da görünmesi endişe vericidir.

Bu endişe hem ülke içindeki dinamikleri kutuplaştırması yönünden hem de coğrafya gereği diplomasi açısından tedirgin edicidir.

Cumhurbaşkanı’nın toplumunu seven bir siyasi tecrübe olarak bu hassasiyetleri gözetip ilişkileri pinyataya çevirme konusunda tedirgin olanların yüreğine su serpeceğine inanıyorum.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı