Akıncı: “8 Haziran’da iki taraf arasında yeni sürece geçilecek”

Cumhurbaşkanlığında bu sabah başlayan ve az önce sonlanan toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, toplantıda görüşülen konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

22 Mayıs 2020 - 13:50

Kıbrıs Haberci – Ahmet Vamık

Cumhurbaşkanlığında bu sabah başlayan ve az önce sonlanan toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, toplantıda görüşülen konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Olağanüstü bir durum olmazsa 8 Haziran’dan itibaren Kıbrıs’ın güneyi ile yeni bir safhaya geçmiş olacağız” dedi.

Akıncı, geçişlerin aşamalı olarak başlaması yönünde varılan anlayış birliğini parti başkanları ile de paylaştı.

Akıncı; Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ve Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi partilerin başkanlarıyla bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı’nda saat 11.45’te başlayan toplantıya, Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan ve UBP Genel Başkanı Ersin Tatar ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Ana muhalefet CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı katıldı. HP Genel Başkanı Yenal Senin ise özel bir sebepten dolayı toplantıya katılamadı.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri, sınır kapılarının açılımı ve pandemi süreci sonrası yaşanacak süreçle ilgili konuların gündeme alındığından söz eden Akıncı’nın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“SEÇİM KONUSU GÜNDEME GELDİ”

“Gündemde olmayan bir konuda gündeme geldi. Seçim konusu. Bir süredir seçimlerle ilgili olarak benim istifa edip baskın bir seçimi gündeme getireceğim konuşuluyor. Bugünde birçok haber dolaştı basında bu konuda. Bir şekilde bu konuda bugün gündeme geldi. Benim resmi gündemimde böyle bir konu yoktu fakat şunu açıklıkla ifade etmek istiyorum, 26 Nisan’da yapılması gereken seçim, seçim yapılacak koşullar olmadığı nedeniyle yapılmadı. Seçim yapılacak koşulların 6 ay sonra oluşabileceği üzerinde konsensüs sağlandığı için 11 Ekim’e ertelendi seçim.”

“HALKIMIZIN ŞU ANKİ DERDİ SEÇİM DEĞİL GEÇİMDİR”

“Meclisin aldığı karar yerinde duruyor. Benim bu kararı değiştirecek bir adım atmam uygun olmaz. Halkımızın sağlık yönünden endişeleri azaldı ama her şeyin bittiği anlamına gelmiyor bu durum.
Sağlık Bakanı’da tedbiri elden bırakmamak gerektiğini söylüyor. Ekonominin tamamen kapalı olma döneminin uzun olması nedeniyle sıkıntılar artmıştır. Halkımızın iki temel meselesi ekonomik ve sağlık sorunlarıdır. Halkımızın derdi geçimdir. Halkımızın gerçek gündemi dışında bir gündem yaratmak gibi bir hedefim yok. Bu konuyu da temyize havale etmek gerektiğini düşünüyorum.”

“KHK’NIN ÇALIŞABİLMESİ İÇİN ÜYE ATANACAK”

“Kamu Hizmet Komisyonu’nun çalışması önemlidir. Cumhurbaşkanlığı’nın temel hizmetlerinden birisi de kamu hizmetlerinin kesintisiz olarak yürütülmesini sağlamaktır. Kamu Hizmetleri Komisyonu’ndan bir üyenin eksik olması yasal çerçevede sıkıntı yaratabilir. Bu düşüncelerimi Meclis Başkanı, hükümetle ve parti liderleriyle paylaştım. Eksik üyenin atanmasıyla ilgili sürecin seçim yasaklarına denk gelmesi nedeniyle bu atama yapılmadı. Benim arzum seçimden sonra Cumhurbaşkanı seçilecek kişinin bu atamayı yapması yönündeydi. Şu anki KHK Başkanı’nın görev süresi de yaş hattından 2021 Ağustos’ta dolacaktır. Bu atamanın da yeni seçilecek cumhurbaşkanı tarafından yapılması gerekiyor. Bir üyenin eksikliği komisyonun toplanmasını ve çalışmalarını yapmasını engelliyor.

11 Ağustos’a kadar geçen sürede Kamu Hizmeti Komisyonu’nun çalışamaz duruma gelmesi söz konusu olacak. Bütün bunları kendi aramızda değerlendirdik ve benim bu atamayı yapmam siyasi partiler tarafından da onaylandı.”

“8 HAZİRAN ÜZERİNDE HEMFİKİRİZ”

“Bunların dışında Sn. Anastasiadis’le yaptığım görüşme toplantının bir diğer gündem maddesiydi. Güney’le aşama aşama bir açılıma gitmemiz hem hükümet hem de muhalefet tarafından benimseniyor. 8 Haziran’da açılıma gitmemiz konusunda hemfikiriz ama her şeyden önemlisi sağlıktır. Güney’de Sağlık yönünden rahat edebilecek bir pozisyonda olabilmek için en geç 3 günlük test sonucu görülmek isteniyor. Bizim Sağlık Bakanlığımız da bazı talepleri vardır. Yeni duruma göre yeni düzenlemeler yapılacaktır. Sn. Anastasiadis’le vardığımız anlayış birlikteliğine destek gördük. Bütün mesele sağlık uzmanlarımızın gerekli tedbirleri almalarıdır.”

“BM’NİN DE BAZI TALEPLERİ VAR”

BM’nin özel temsilcisi Elizabeth Spehar’ın bana aktardığı bazı konuları da ele aldık. BM’de çalışan Kıbrıslı Türklerin durumunu da ele aldık. Diplomatlarla ve AB uzmanlarıyla ilgili de bana aktarılan konuları hükümete de aktardım gerekli çalışmaların yapılması için.

“8 HAZİRAN’DA YENİ BİR AŞAMAYA GEÇECEĞİZ”

“Bizim için asıl olan bu virüs belasından insanlarımızı korumayı başarmaktır. Güney’de de vaka sayıları oldukça düştü. Temenni ediyorum ki 8 Haziran’a kadar bu rakamlar sıfırlanmaya kadar gider. Bu bize daha da güven verir. DSÖ’nün de söylediği gibi bu virüsle bir süre daha yaşamaya alışacağız. Önümüz bayram. Yurttaşlarımızı da temkinli olmaya, paniğe kapılmadan temkinli yaşamaya devam etmeye alışmalıyız. Geçmiş bayramlarda Cumhurbaşkanlığı’nda halkımızla bayramlaşıyorduk bu yıl bayramlaşma ve kucaklaşma olmayacak. Birbirimize gözlerimizle ve kalbimizle hitap edeceğiz. Olağanüstü olumsuzluklar çıkmadığı sürece 8 Haziran’dan itibaren 2 taraf arasında yeni bir aşamaya geçeceğiz. Basın mensuplarına da bu süreçte gösterdikleri özverili çalışmalar için teşekkür ediyorum.”

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı