Akansoy gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi

CTP Milletvekili Akansoy, katıldığı bir televizyon kanalında gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

17 Ekim 2019 - 11:20

CTP Milletvekili Asım Akansoy, BRT’de “Birinci Boyut” programına katılarak, siyasetin gündemine ilişkin soruları yanıtladı.

Akansoy, UBP’nin Parti Meclisi’nin almış olduğu karardan dolayı ciddi bir sıkıntı ile karşı karşıya kaldıklarını belirterek, “Her siyasi parti, parti meclislerinde kendi görüşlerini şekillendirebilir, burada bir problem yoktur. Ancak ülkede ciddi bir gerilim ve bölünme var ise böyle bir dönemde kendi demokratik yapımızı korumak, Türkiye ile ilişkilerimizi daha iyi bir noktaya getirebilmek adına yüksek bir hassasiyet göstermek durumundaysak, toplumdaki siyasi dengeleri de gözetmek zorundayız. UBP bir yandan Türkiye’deki harekata destek olurken diğer yandan da Cumhurbaşkanı Akıncı’ya çok ciddi şekilde tavır aldı. Ve bu tavır elbette TDP’yi de bizi de çok ciddi anlamda rahatsız etti. Bizim önceden koyduğumuz aman bölünmeyelim, parçalanmayalım, demokratik yapımızı koruyalım, Meclis’in kendi değerleri içerisinde formül üretmeye çalışalım ve birlikte hareket edelim yaklaşımını ortadan kaldırmıştı. Salı sabah Meclis’e bunun sancısı ile gittik” dedi.

“TÖRE GERİLİME BENZİN DÖKTÜ”

Akansoy 2 şeyin hatalı olduğunu söyledi. Akansoy, “Bir tanesi UBP’nin birlik ve bütünlükten bahsederken kalkıp da Parti Meclislerinde özellikle sayın cumhurbaşkanına dönük ötekileştirici, yok sayıcı, dışlayıcı bir tavır içerisine girmiş olması; ikincisi de Sayın Zorlu Töre’nin Meclis başkan vekili olarak Meclis Başkanı’nın burada olmadığı bir dönemde bu gerilime nerdeyse benzin dökmesi” dedi.

Akansoy, “Töre olayları daha da çığrından çıkarır bir noktaya itti” diye konuştu.

Asım Akansoy, kendilerinin sağduyu çağrısı yaptıklarını, ancak Kıbrıs Türk toplumunun temsilcilerine hiç bir şekilde hakaret edilmesine, aşağılanmasına, tehdit edilmesine, ölüm tehdidinde bulunmasına asla izin vermeyeceklerini de söylediklerini ifade etti.

Akansoy, CTP olarak sorumlu bir siyaset anlayışı ile yaklaşımlarını sürdüreceklerini de belirtti.

“SEÇİMLER ÖLÜM KALIM MESELESİ DEĞİL”

Asım Akansoy, Cumhurbakanlığı seçimlerinin bir ölüm kalım meselesi olmadığına vurgu yaparak, “Cumhurbaşkanlığı seçimleri demokrasi içerisinde bir tercihdir .Olayı böyle değerlendirmek gerekir. Buradan da bir çağrı yapmak isterim. Sayın Cumhurbaşkanını beğene bilirsiniz beğenmeye bilirsiniz yahut yarın CTP’nin çıkaracağı herhangi bir adayı beğenebilirsiniz, beğenmeyebilirsiniz yaklaşımınız düşmanlık üzerine kurulu olmaması lazım. Aynı şekilde UBP’nin veya bir başka partinin çıkaracağı aday için de bu geçerlidir. Düşmanlık üzerine kurulamaz. Demokraside düşmanlık yoktur. Demokraside savaş kültürü yoktur. Demokraside fikirlerin çatışması vardır” diye konuştu.

Akansoy, “Cumhurbaşkanlığı seçimi süreci bir ölüm kalım haline döndürülmesin. Demokratik değerler içerisinde olsun. Herhangi bir müdahaleye gerek yoktur. Kendi değerlerimiz içerisinde biz KKTC yurttaşları olarak gerekli değerlendirmeyi, seçimi yaparız ve sonuçlandırırız” ifadelerini kullandı.

“MARAŞ POLİTİKASI ÇÖKTÜ”

“Hükümetin Maraş politikası tamamen çöktü” diye konuşan Akansoy, “Özellikle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden Maraş ile karar çıkmış olması ve 550 sayılı BMGK kararlarına atıf yapmış olması ve Maraş’ın 74 öncesi yasal hak sahiplerine BM kontrolü altında iadesini yeniden ifade etmiş olması kısacası uluslararası toplum bir kez daha teyit ediyor ki bu Adada bulunabilecek çözüm federal bir çözümdür. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin böyle bir kararından sonra Maraş politikasının tamamen çöktüğünü düşünüyorum” dedi.

 

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı