Üniversitede taciz skandalı büyüyor: 4 yeni şikayetçi daha

Bir öğrencisine cinsel saldırı ve tacizle suçlanan DAÜ'de görevli akademisyen hakkında benzer suçlamayla başka öğrenciler de şikayette bulundu.

Bir öğrencisine cinsel saldırı ve tacizle suçlanan Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) görevli akademisyenden başka öğrenciler de şikayetçi oldu.

12 Nisan’da, öğrencisi L.Ö’ye cinsel saldırı ve taciz iddiasıyla yapılan şikâyet üzerine polis tarafından tutuklanan ve çıkarıldığı Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasına karar verilen  Prof. Dr. M.Ö. ( E.70 ), bugün ek tutukluluk talebiyle yeniden yargıç karşısına çıkarıldı.

Olay

Meselenin tahkikatını yapan Arif Toroslu’nun anlatımına göre olay şöyle gelişti:

Üniversitenin müzik bölüm başkanı olan zanlıdan armoni dersi alan L.Ö., dersleri hakkında bilgi almak maksadıyla 11 Nisan günü saat 18.15 sıralarında zanlının odasına gitti. O esnada zanlı şikayetçiye cinsel saldırı ve cinsel tacizde bulundu. Bunun üzerine eşyalarını topladıktan sonra odayı ağlayarak terk eden L.Ö., polise giderek şikayetçi oldu.

12 Nisan günü tespit edilen M.Ö. tutuklandı.

Zanlı, polise verdiği gönüllü ifadesine, şikayetçi öğrencisini dostane bir şekilde yanaklarından öptüğünü savundu.

Tahkikat memuru ve savunma avukatı arasında hararetli anlar

Duruşmada daha sonra tahkikat memuru  ile savunma arasında hararetli anlar yaşandı. Savunma avukatının iddialarına karşılık tahkikat memuru daha geniş açıklamalarda bulundu.

Şikayetçi sayısı 5 oldu

Toroslu şunları söyledi:

“3 günlük süre içerisinde 4 kız öğrenci polise gelerek ayni konuda şikayetçi olup ifade vermişlerdir. Az önce bana gelen bilgide, 1 kız öğrencinin aynı konuda şikayetçi olmak için poliste beklediğini öğrendim. Buradan geri dönüşte ifadesini alacağım. Şu anda 5 ayrı şikayet mevcut ve artması kuvvetle muhtemel.”

Savunma: “Bu olay yardımcı doçentin komplosudur”

Duruşmada, savunma avukatı olayın üniversitedeki bir yardımcı doçentin organize ettiği bir komplo olduğunu iddia etti.

Savunma avukatı, tahkikat memuruna sorular yöneterek, şunları söyledi:

“Şikayetçi ağlayarak odayı terk etti’ diyorsunuz. Tacize uğrayan bir kişi eşyalarını toplayıp yürüyerek oradan kaçmaz. Oda kapısını vurup kaçar ve çevredeki herkes duyar. Bundan başka şikayetler oldu mu ve ne zaman oldu? ‘Oldu’ diyorsunuz da ne zaman bu şikayetler yapıldı? Eskiyse niye önceden yapılmadı? Ben iddia ederek, derim ki; zanlı kısa bir süre önce görev süresinin bir yıl daha uzatılması için idareye dilekçe verdi. Sonrasında bunu hazmedemeyen yardımcı doçent bu öğrencileri bu eylemi yapmaları konusunda teşvik etti. Şikayetin ortak noktası bu zanlıya komplo kuran öğrencilerin ortak olmasıdır. Şikayetçilerin zanlının öğrencileri olduğunu nasıl anladınız belgelerini gördünüz mü?”

Tahkikat memurunun cevapları

Savunma avukatının sorularına cevap veren tahkikat memuru Arif Toroslu, şöyle konuştu:

“Müşteki L.Ö., olay sonrası ilk şikayetini erkek arkadaşına yapmıştır. Yeni gelen şikayetçilerden biri 3 hafta önce, diğerleri de Ekim – Kasım 2018 tarihlerinde zanlı öğretmen ile benzeri olay yaşadıkları konusunda şikayetçi oldular. Bu öğrenciler ‘öğretmenin bölüm başkanı olması nedeniyle tedirgin oldukları ve derslerine gelecekte etki etme olanağı bulunduğu’ için şikayetçi olmadıklarını beyan ettiler. Olayın ortaya çıkmasıyla şikayetçi oldular.”

8 gün ek tutukluluk talebi

Hafta sonu olması nedeniyle ilgili üniversite kayıtlarından gerekli araştırma yanında şikayetçilerin öğrenci belgeleri ile ilgili araştırmanın da yapılamadığını belirten Toroslu, yapılacak çok iş ve alınacak ifadeler olduğuna değinerek açığa çıkmamış konularda gerekli tahkikatın tutukluluk süresince yapılacağını kaydetti.

Tahkikat memuru, mahkemeden 8 gün tutukluluk emri verilmesini talep etti.

4 gün ek tutukluluk kararı

Olguları değerlendiren yargıç Umut İnan zanlının 4 gün süreyle poliste tutuklu kalması yönünde emir verdi.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu