Ağar: “En güçlü olasılık S-200 ya da S-300”

Abdullah Ağar, kuyruk yapısına bakıldığında, en güçlü olasılık olarak hava savunma sistemine ait S-200 ya da S-300 füzesinin akla geldiğini kaydetti.

1 Temmuz 2019 - 09:01

Asker ve güvenlik uzmanı Abdullah Ağar TAK’a yaptığı açıklamada, Taşkent’te patlamaya neden olan seçenekleri değerlendirdi.

Abdullah Ağar, fotoğraflara bakıldığında akla birkaç farklı seçeneğin geldiğini vurguladı. Ağar, “en güçlü olasılık hava savunma sistemine ait S-200 ya da S-300 füzesi olması” dedi. Ağar, bu füzelerin Suriye’den İsrail uçaklarına yönelik fırlatılmış olabileceğini kaydetti.

Ağar, parçaların ikinci olasılık olarak bir Scud füzesine ait olabileceğini de belirtti. Ağar, parçaların bir seyrüsefer füzesinin yakıt tankı, ya da insansız hava aracına ait olma olasılıklarını ise daha zayıf seçenekler olarak değerlendirdi.

Abdulah Ağar, parçaların üzerindeki yazıların önemli olduğunu, bununla birlikte düşüş istikameti ve menzilinin de, füzenin yapısına ilişkin kesin bilgileri verebileceğinin altını çizdi.

Suriye ordu kaynakları DA, Taşkent’e düşen cismin “S 200” füzesi olduğunu duyurmuştu.

S200: S-200 Angara/Vega/Dubna, Sovyetler Birliği yapımı bir uzun menzilli karadan havaya füze sistemidir. Sistem, 1960’larda geniş alanları bombardıman ve diğer uçaklardan korumak amacıyla tasarlanmıştır.  S-200 serisi füzeler 250 ile 350 km arasında menzillere ulaşabiliyor.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı