“Af amacına hizmet etmedi”

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na birikmiş borcu olan vatandaşların borçlarını ödemelerinde kolaylık sağlanması amacıyla yürürlüğe giren af beklenen ilgiyi görmedi.

Ahmet Vamık-

Tüketicilerin Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na Olan Elektrik Borçlarının Tahsili ile İlgili Mali Düzenleme (Geçici Kurallar) Yasası yürürlüğe girdi. Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na borcu olanların, gecikme zammı affından yararlanabilmesi için son başvuru tarihi 14 Şubat olarak açıklandı. Kuruma olan gecikme zamlı borçlar peşin veya taksitli olarak ödenebiliyor. Peşin ödeme seçeneğinde birikmiş gecikme zamlarının yüzde 80’ini, taksitli ödeme seçeneğindeyse birikmiş gecikme zamlarının yüzde 65’i affediliyor.
Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na birikmiş borcu olan vatandaşların borçlarını ödemelerinde kolaylık sağlanması amacıyla 20 Ocak günü yürürlüğe giren af beklenen ilgiyi görmedi. 4 günlük sürede sadece 9 abone birikmiş borçlarını ödemek için kuruma başvurdu ve 145 bin 723 TL tahsil edildi.

“FAİZLİ ÖDEME TERCİH EDİLİYOR”

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Genel Müdür Yardımcısı ve İdari Mali Müdür Muavini Mehmet Özçelik, “Bizim zaten kurum olarak birikmiş borçları yasal faiz uygulayarak taksitlendirme yetkimiz var. Bu af sadece yıllardır ödenmemiş aktif olmayan sayaç sahiplerine yaradı. Yıllardır kullanılmayarak kayıttan düşen ve maktu ücretler nedeniyle gecikme zamlı borçları biriken aboneler aftan yararlandı. Elektronik sayaç sistemi nedeniyle borcu olanların elektrik enerjisi otomatik olarak kesiliyor bu nedenle aboneler düzenli ödeme yapıyor.
Düzenli ödeme yapıldığı için gecikme faizi birikmiyor. Abone ödeme yaptığı zaman eğer gecikme zammı varsa önce ödemesi gecikme zammına yatırılıyor daha sonra ana borca yatırım yapılıyor. Bu affın amacı para toplamak içindi fakat beklenen etkiyi göstermedi. Biz birikmiş borçlara yasal faiz uygulayarak 60 aya kadar taksitlendirme yapıyorduk fakat bu af ile faizsiz olarak sadece 24 aya kadar taksit imkânı veriliyor. Affı duyan vatandaşlar, birikmiş borçlarını ödemek için kuruma gelip bilgi alıyorlar fakat af imkânları kendilerine uygun gelmediği için faizli ödemeyi göze alarak 60 aya kadar taksit imkânından yararlanıyor” diyerek af yürürlüğe girmeden önce 190 bin abone içerisinden sadece 150 abonenin af kapsamında olduğu uyarısında bulunduklarını da açıkladı.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı