Adamıza sahip çıkalım

Kıbrıs küçük bir ada olduğu için ekolojisini oluşturan tüm öğeler birbirleriyle bağlantılıdır.

3 Ağustos 2019 - 10:57

Dünya genelinde çevre sorunları ulusal sınırları aşan bir nitelik taşımaktadır. Dünya Ekonomi Formu tarafından 14. Küresel Risk Raporu geçtiğimiz aylarda yayınlanmıştı. Bu raporun altını çizdiği bir kaç tane önemli nokta vardır. Bir tanesi su ve gıda ürünlerinde riskin çok fazla olduğuydu. Diğeri ise dünyayı tehdit eden en ciddi 7 riskin doğrudan çevre ile ilgili olmasıydı. Doğal afetler, iklim değişikliği, olağanüstü hava durumları, su-gıda güvenliği ve bunlara bağlı zorunlu göçler insanlığı tehdit eden unsurlar olarak dikkat çekmekteydi.

***

Ülkemize bakacak olursak, gelmiş geçmiş hükümetlerin çevre sorunlarının çözümü yönünde tercih ve hedeflerinin mevcut uygulamalarla örtüşmediği görülmektedir. Ülkemizde çevre sorunları hiçbir zaman hükümetlerin öncelikli gündem maddeleri arasında yer almamıştır. Atıklar (atık isletme sistemi), nüfus artışının getirdiği aşırı tüketim sonucu çevresel tahribat, orman kaybı gibi sorunları ortadan kaldıracak etkili çözümler gerekmektedir.

***

Öte yandan, toplumda çevre sorumluluğunun ve bilincinin içselleştirilmesi zaruridir. Çevre korumasına kişisel olarak katkıda bulunabileceğimiz fikri toplum içerisinde çok da yaygın değildir. ‘Ben yapsam ne olacak diğerleri dikkat etmiyor zaten’ düşüncesi toplumun büyük bir bölümünde hakimdir.  Oysa ki çevreyi korumak için, birey olarak yapabileceğimiz  veya uygulayabileceğimiz önlemler vardır. Nedir bunlar? Tükettiğimiz ürünleri seçerken çevremize zarar verebilecek olanlardan kaçınmak (Ülkemizde tüketicilerin çevre dostu ürün talebinde yeterince bulunmadığı görülmektedir. Bunun temel nedeni ekolojik olarak çevre dostu olan ürünlerin biraz daha pahalı olduğu düşüncesinin yaygın olması diyebiliriz), enerji tasarrufu yapmak, biten pilleri pil kutusuna atmak, ağaçlara zarar vermemek, kağıt, teneke, cam, pil gibi gibi geri dönüşümü olan maddeleri geri dönüşüm kutularına atmak, egzos sorunu olmayan ve emisyonu oranı uygun araç kullanmak, başta su olmak üzere her konuda israftan kaçınmak, piknikten sonra ateşi söndürmek ve yerde çöp bırakmamak, ağaç dikmek, ağaçların kesilmesine engel olmak ve bunlar gibi basit gibi görünen ama çevremizi korumamız için gerekli önlemleri almak herşeyden önce insanlık görevimizdir.

***

Uzmanların da dikkati çektiği gibi Kıbrıs küçük bir ada olduğu için ekolojisini oluşturan tüm öğeler birbirleriyle bağlantılıdır. Bu durum ada’nın Kuzeyi ile Güneyi arasında güçlü bir işbirliğini de gerekli kılmaktadır. Adamıza sahip çıkmalıyız.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir Başka Haber

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı