Adalet öldü!

İş insanı Bulut Akacan ve çalışanlarına verilen iki yıl cezanın ardından hukuk çevreleri ve vatandaşlar Haberci gazetesine değerlendirmede bulunarak alınan kararı eleştirdi.

  • Yargının aldığı kararın sorulara neden olduğuna dikkat çeken hukukçular benzer davalarda hatta daha ağır suçlarda bile 2 yıl cezanın verilmediğine işaret etti.
  • Bazı hukukçular ise kararın okunacağı gün Bulut Akacan’ın babasının duruşmasının da aynı saate denk getirilmesinin tesadüf diye yorumlanmasının saflık olduğunu söyledi.

 HABERCİ Özel –

Ülkemizde benzer suçlara verilen faklı cezalar hukuk çevrelerinde tepkilere neden oldu.

Girne’de Ocak ayında, iş insanı Bulut Akacan’ın da karıştığı darp davası Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde karara bağlandı. Mahkeme, Bulut Akacan ve çalışanlarına ikişer yıl hapis kararı aldı.

Konunun ardından görüşlerine başvurduğumuz bazı hukukçular, kararın taraflı olduğunu, benzer davalarda verilen kararlarla kıyaslandığında Akacan davasında birtakım haksızlıkların yaşandığını savundu.

Verilen kararın 2 yıl olmasıyla ilgili itiraz yolunun açık olduğunu ifade eden hukukçular, geçmiş yıllarda yaşanan benzer darp olaylarından örnekler sundular. Haberci’nin yaptığı araştırmada hafızaların tazelenmesi için bazı suçları ve verilen cezaları yayınlıyoruz.

RIDVANOĞLU’NUN HAYATINI ALDI: 5 YIL… 29 Nisan 2015 –  Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi –  “Süratli Araç Kullanarak Adam Öldürme–  Alkollü Araç Kullanarak Adam Öldürme–  Sürüş Ehliyet Kurallarına Uymayarak Adam Öldürme” –  5 yıl.

DAĞYOLUNDA ÜÇ CAN: 6 YIL…  13 Nisan 2017– Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi – “14 davadan yargılandı” – 6 yıl.

YARGICIN KARDEŞİNE DARP: 6-3 AY… 15 Nisan 2018–  Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi –  Yargıç Rauf Kürşad’ın kardeşi Orhan Kürşad’ı “Darp” –  iki sanık 6 ay, bir sanık 3 ay.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi – 30 Mayıs 2019 – “Vahim Zarar – Ciddi Darp” – 1 yıl

Cihangir’de birlikte yaşadığı kız arkadaşına bir yıl içinde dördüncü kez şiddet uygulayan ve tutuklu yargılanan sanığa 1 yıl hapis cezası ve 5 bin TL para cezası kesildi.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi – 13 Haziran 2019 “Vahim Zarar – Ciddi Darp” – 10 ay

Lefkoşa’da söz konusu suçu işleyen sanık kız arkadaşı Ş.P’yi ciddi şekilde darp ederek, kalçasının kırılmasına neden olmaktan suçlu bulundu ve 10 ay hapis cezası aldı.

Girne Kaza Mahkemesi – 11 Kasım 2019 “Şiddet Tehdidi” – 18 ay

Geçitköy’de 2003 yılında av tüfeği ile adam öldüren bunun dışında kundaklama suçu başta olmak üzere birçok suçtan sabıkası bulunan kişi, eski eşi E.T.’yi darp edip, öldürmekle tehdit ettiği gerekçesiyle yargılanarak 18 ay hapse mahkûm edildi.

28 Şubat 2019 – Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi – “Polisi Görevinden Men Darp, Vahim Zarar, Ciddi Darp” – 8 ay

Gönyeli’de koruyucu ailenin yanında olan 15 aylık oğlunu almak için, koruyucu ailenin evine zorla girip, N.D’yi darp ederek, yasal hakkı olmadan çocuğu kaçıran ayrıca hücreye yerleştirilirken, bir kadın polise kafa atıp, burnunu kıran sanık 8 ay hapis cezası aldı.

7 Kasım 2019 Lefkoşa Kaza Mahkemesi – “Vahim Zarar, Ciddi Darp, Darp” – 15 bin TL para cezası ve ağır cezada yargılanmadı

Lefkoşa’da üç yıl önce iş yerinde çalışanının defalarca yumruklayan, yere düşürerek kafatasının kırılmasına neden olan kişi, 15 bin TL para cezasına çarptırıldı.

9 Mayıs 2019 – Girne Ağır Ceza Mahkemesi – “Vahim Zarar, Ciddi Darp ve Darp” – 2 ay

Girne’de 2015 yılında bir restoranı basarak sahibini ciddi şekilde dövüp burnunun kırılmasına sebep olan sanık,  Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanarak 2 ay hapse mahkûm edildi.

30 Mayıs 2019 Girne Ağır Ceza Mahkemesi, “Vahim Zarar, Ciddi Darp, Sarhoşluk, Rahatsızlık” 3 ay

Girne’de 2019 yılı Mart ayı içerisinde meydana gelen olayda alkollü şekilde trafikte seyir halindeyken çıkan kavgada karşı aracın sürücüsünün dişini kırarak vahim zarara uğratan sanık 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

1 Nisan 2019 –  Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi, “Vahim Zarar, Ciddi Darp” – 6 ay

Dipkarpaz’da alacak verecek meselesi yüzünden 2017 yılı Temmuz ayında iki grup arasında çıkan ve polis karakoluna taşınan kavgada, Dipkarpaz polis karakolu içerisinde bir kişiyi döven sanığa 6 ay hapis cezası verildi.

BENZER DAVALARDA FARKLI KARARLAR ALINDI

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız bir hukukçu 09/08/2009 tarihinde Lefkoşa’da meydana gelen olayda A.S.’nin burnunu kıran sanığın aynı zamanda şahsi avluya girmek, toplam 33 cm olan sivri uçlu bıçak taşımak suçlarıyla itham edildiğini belirterek sanığın sadece 4 ay cezalandırıldığını anımsattı. Öte yandan 02/04/2013 tarihinde meydana gelen kavgada F.D.’nin vücudunun muhtelif yerlerine elleri ve ayakları ile vurup ön dişlerinin kırılıp sökülmesine sebep olmak suretiyle vahim zarar suçundan yargı önüne çıkan sanığın 5 bin TL para cezası ile cezalandırıldığını söyleyen bir hukukçu “Bulut Akacan davasında 2 yıl hapis cezası verilmesi düşündürücü” şeklinde açıklamada bulundu.

“SON SÖZÜ YÜKSEK MAHKEME SÖYLEYECEK”

Sanıkların avukatlarının kararı Yüksek Mahkeme’ye taşıyabilme hakkının olduğunu belirten avukatlar “Eğer sanık avukatları konunun tekrar yargılanmasını isterse son sözü söyleyecek olan da Yüksek Mahkeme’dir” şeklinde konuştu.

2013-2016 yılları arasında meydana gelen benzer suçlarda ortalama 4 ay civarında hapis cezası verildiğine dikkat çeken hukukçular, Yüksek Mahkeme’nin bu kararları da dikkate alabileceğini kaydetti.

“AKACAN EN YÜKSEK CEZAYI ALDI”

Hukukçular son yıllarda vahim zarar suçlarıyla ilgili verilen kararlar arasında en yüksek cezai yaptırımın uygulandığı davanın Akacan davası olduğuna dikkat çekti. Bulut Akacan ve çalışanlarının 2 yıl hapis cezasına çarptırılmasını “hatırı sayılır, ciddi bir karardır” şeklinde değerlendiren hukukçular, bundan sonra darp nedeniyle yargı huzuruna çıkacak kimsenin bu karardan daha az bir cezayla yargılanamayacağını kaydetti.

“BİRÇOK SORU İŞARETİ VAR”

Yargının verdiği kararla ilgili itiraz hakkının sanık avukatların tasarrufunda olduğunu dile getiren hukukçular, yaşanan süreci değerlendirdiklerinde tesadüfi olarak kabul edilemeyecek bazı şeylerin yaşandığına dikkat çekti. Bir başka hukukçu ise Akacan’ın darp davasında tam kararın okunacağı günlerde babasının tutuklanmasının düşündürücü olduğunu belirterek, sürecin tümüne bakıldığında birçok soru işareti oluştuğunu dile getirdi.

“BASIN YARGIDAN ÖNCE CEZAYI KESTİ”

Basının bu davada çok ciddi negatif bir rol oynadığını kaydeden hukukçular, adeta yargıdan önce cezayı basının kestiğini dile getirdiler. Sosyal medya ve basının toplum huzurunda büyük etki yarattığını kaydeden hukukçular, toplumda yaratılan linç kültürünün yargının da önüne geçtiğine dikkat çektiler. Hukukçular “Toplum medya yüzünden Akacan’ı mahkûm etti. O kadar kötü bir algı yaratıldı ki herkes konuya ön yargılı davrandı” dediler.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı