Acenteler umutsuz

Uçak bileti fiyatlarının düşürülebilmesi için Türkiye’ye giderek THY ve Anadolu Jet yetkilileriyle görüşen Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel’in yaptığı girişimler turizm acentelerini tatmin etmedi.

KKTC ile Türkiye arasındaki uçuşlarda uçak bileti fiyatlarının düşürülebilmesi amacıyla Türkiye’ye giderek Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet yetkilileriyle birtakım görüşmeler gerçekleştiren Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel’in yaptığı girişimler turizm acentelerini tatmin etmedi. Acenteler, uçuşların ucuzlamayacağı fikrinde.

Bakan Üstel, Türkiye’de gerçekleştirdiği görüşmeler sonrası yaptığı açıklamada Ercan Havalimanı yeni terminal binası ve yeni pistin tamamlanması sonrası geniş gövdeli uçakların Ercan Havalimanı’na inebileceğini söyleyerek, geniş gövdeli uçaklarla daha fazla sayıda yolcunun tek seferde taşınabileceğini, böylece bilet fiyatlarının düşeceğini savunmuştu.

Ünal Üstel ayrıca, havalimanı vergilerinin kaldırılması, sefer sayılarının artırılması ve tavan fiyat uygulanması için talepte bulunduğunu da açıklamıştı.

UCUZLUK KONUSU MUAMMA

Ancak, yapılan araştırmalara göre, geniş gövdeli uçaklarla yapılacak uçuşlarda daha fazla yolcu taşınabileceği için maliyetlerin düşmesinin sağlanacağı gibi bir durumun söz konusu olmadığı ortaya çıktı.
“Hour cycle ratio” olarak adlandırılan uçuş seferi maliyet hesaplamalarına göre, geniş gövdeli bir uçağın fizibil olarak işletilebilmesi için her uçuşta en az 5 saat havada kalması gerektiğini söyleyen uzmanlar, geniş gövdeli bir uçağın dar gövdeli bir uçağa oranla kalkış ve inişlerde yakıt tüketiminin çok daha yüksek olduğunu da ifade etti.

Kısa mesafeli uçuşlarda geniş gövdeli uçak kullanımının kesinlikle fizibil olmadığına dikkat çeken uzmanlar, bu uçakların havaalanı park yeri kirası ve iniş ücretlerinin de yüksek olduğunu anlattı. Uzmanlar, söz konusu uçakların kullanımının uçuş maliyetlerini düşürmesi gibi bir durumun söz konusu olmayacağına da vurgu yaptı.

Öte yandan uçak bileti fiyatları konusunda Haberci’ye konuşan turizm acentelerinin yetkilileri, sefer sayıları artmadığı takdirde bilet fiyatlarının ucuzlamayacağına değindi.

Havalimanı vergilerinin kaldırılması gibi bir durumun mümkün olmadığını söyleyen turizm acentesi yetkilileri, devletin kendi havayolu şirketinin bulunmaması nedeniyle özel havayolu şirketlerine tavan fiyat belirleme zorunluluğu getirilemeyeceğini de söyleyerek eleştirilerde bulundu.

ALİ POLATKAN: YEREL HAVAYOLU ŞİRKETİNE İHTİYACIMIZ VAR

Polatkan Turizm Direktörü Ali Polatkan, kısa mesafeli uçuşlarda dar gövdeli uçakların geniş gövdeli uçaklara oranla çok daha fizibil olduğunu dile getirdi. KKTC’ye sefer yapan THY, Anadolu Jet, Atlas Jet ve Pegasus Havayolları’nın sefer sayılarını artırması gerektiğini fakat bunun da söz konusu firmaların inisiyatifinde olduğunu hatırlatan Polatkan, yerel bir havayolu şirketine ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Fiyat politikasını belirleyebilecek ve denge unsuru olacak bir yerel havayolu şirketinin önemine işaret eden Ali Polatkan, “İlk etapta 4 uçaklık bir filo kurulsa yeterli olur” şeklinde konuştu.

ZEKİ ZİYA: ‘VERGİLERİ KALDIRIYORUM’ DİYEMEZSİNİZ

Cyprus XP Travel Direktörü Zeki Ziya, KKTC ile TC arasındaki uçuşlarda havalimanı vergilerinin kaldırılması fikrini desteklediğini ifade etti. Vergilerin uçak bileti fiyatları için çok ciddi bir maliyet olduğunu söyleyen Ziya, 260 TL tutarındaki bu verginin bilet fiyatlarını ciddi şekilde yukarıya taşıdığını anlattı.

Zeki Ziya, “Ne TC devleti ne de bizim hükümetimiz bu havaalanı vergisini kaldırıyorum diyemez. Çünkü ne Ercan Havalimanı’nı devlet işletiyor ne de Türkiye’deki havalimanlarını devlet işletiyor. Havalimanı işletmeleri özelleştirildiği için ve özelleştirilme yapılırken havalimanını kullanacak yolcu sayısı ile her yolcu başına alınacak çıkış vergisiyle ilgili taahhüt verildiği için ‘Ben bu vergiyi kaldırıyorum’ diyemezsiniz. Eğer buna ayıracak kaynağınız varsa bu parayı yolcudan almayıp devlet olarak havaalanı işletmesini elinde bulunduran firmaya bu parayı ödersiniz” dedi.

Dörtlü koalisyon hükümeti döneminde görev yapan Turizm ve Çevre Eski Bakanı Fikri Ataoğlu’nun geçmiş dönemde yaptığı açıklamalara da değinen Zeki Ziya, Anadolu Jet’in uçuş sayısı ve destinasyonlarını artırmasına rağmen bilet fiyatlarının ucuzlamadığını aksine daha da arttığını ifade etti. Hiçbir havayolu şirketinin zararına uçuş yapmasının mümkün olmadığını vurgulayan Ziya, “Uçuş sayısının artması arz talep meselesine bağlıdır. Arz olursa uçuş sayısının artmasını talep edebilirsiniz” şeklinde konuştu.

Uçak bileti fiyatlarının yüksek olmasının sebebinin havayolu şirketlerinin uyguladığı fiyat politikası değil insanların alım gücünün düşmüş olmasından kaynaklı olduğunu belirten Zeki Ziya, “3 yıl önceki bilet fiyatlarının döviz karşılığı ile bugünkü bilet fiyatlarının döviz karşılığı arasında dağlar kadar fark var. Havayolu şirketlerinin tüm giderlerinin de dövizle olduğunu unutmamalıyız” diyerek insanların döviz bazında gelirlerinde ciddi bir düşüş olduğunu kaydetti.

Ziya, Türkiye’nin iç hat uçuşlarında uçuş sürelerinin daha fazla olmasına rağmen Türkiye devletinin iç hat uçuşlarıyla ilgili uyguladığı politika ve tavan fiyat uygulaması nedeniyle uçak bileti fiyatlarının KKTC uçuşlarından daha düşük olduğunu da anımsattı.

FETHİYE KARAHASANOĞLU: TAVAN FİYAT UYGULAMASI ŞART

Sayar Turizm Yetkilisi Fethiye Karahasanoğlu ise Ercan Havalimanı yeni terminal binasının hizmete açılmasıyla havalimanı vergisinin artmasından endişe ettiklerini ifade etti. Yeni terminal binasına yapılan yatırımın vergiye yansıtılmaması gerektiğini savunan Karahasanoğlu, dünyaya sadece havayolu ile ulaşım sağlayabilen bir ülke olarak uçak bileti fiyatlarının yüksekliğinin insanları zora soktuğuna dikkat çekti.

Geniş gövdeli uçakların Ercan Havalimanı’na inebilecek olmasının bilet fiyatlarına bir etkisi olacağını düşünmediğini söyleyen Karahasanoğlu, havayolu firmalarının ödediği vergilerin düşürülmesi gerektiği üzerinde durdu.

Bakan Ünal Üstel’in açıkladığı tavan fiyat uygulamasını desteklediklerini ve tüm destinasyonlar için bir tavan fiyat belirlenmesi gerektiğini kaydeden Karahasanoğlu, KKTC’nin özel durumunun da göz önünde bulundurularak havayollarının sefer sayılarını artırması yanında tavan fiyat belirlemesinin yolcu sayısının artmasını sağlayacağını belirtti.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı