AB’nin Türkiye’ye yaptırım listesi sızdırıldı

Avrupa Birliği'nin, Kıbrıs’taki sondaj çalışmalarına karşı Ankara’ya uygulanacak yaptırımlarını içeren bir taslak ortaya çıktı.

11 Temmuz 2019 - 12:43

Reuters haber ajansı, Türkiye’nin Kıbrıs açıklarındaki doğal gaz arama çalışmalarını “yasa dışı” olarak niteleyen Avrupa Birliği’nin (AB), Ankara’ya yaptırımlar uygulanmasına yönelik bir açıklama yapmaya hazırlandığını bildirdi.

AB'den Türkiye'ye Yaptırım Listesi

Avrupa Birliği'nin, Kıbrıs’taki sondaj çalışmalarına karşı Ankara’ya uygulanacak yaptırımlarını içeren bir taslak ortaya çıktı.https://www.kibrishaberci.com/abnin-turkiyeye-yaptirim-listesi-sizdirildi/

Kıbrıs Haberci paylaştı: 11 Temmuz 2019 Perşembe

BBC’nin Reuters’tan aktardığı AB açıklama taslağına göre, Türkiye ile AB arasında yürütülen Kapsamlı Hava Taşımacılık Anlaşması müzakereleri durdurulacak.

Türkiye ile üst düzey temaslar askıya alınacak.

AB Konseyi, birliğin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu’ndan, Türkiye’ye aktarılan üyelik öncesi AB fonlarını 2020 yılından itibaren azaltmasını talep edecek.

AB’nin, Türkiye’ye 2014-2020 dönemi için ayırdığı fon ise 4,4 milyar euro. Bunların yanı sıra AB Avrupa Yatırım Bankası’nın da Türkiye’ye kredi vermeyi, özellikle de Türk tahvillerine yatırım yapma uygulamasını gözden geçirmesini talep edecek.

Reuters’a göre taslak metinde Türkiye’nin sondajlara devam etmesi durumunda AB’nin daha kısıtlayıcı önlemler alabileceği de aktarılıyor.

Ajans, bu akşam Brüksel’de görüşülecek taslak metnin Pazartesi günkü AB Dışişleri Bakanları toplantısından sonra açıklanmasının hedeflendiğini bildirdi.

AB, üyesi olan ve Türkiye’nin tanımadığı Rumları, Kıbrıs Cumhuriyeti adı altında adanın tamamında egemen devlet olarak görüyor ve Türkiye’nin KKTC ile yaptığı münhasır bölge anlaşmasını da bu nedenle tanımıyor.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı