ABD’den Türkiye karşıtı iki tasarı

ABD Temsilciler Meclisi'nde 1915 olaylarını soykırım olarak kabul eden tasarı ile Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye'ye yaptırım içeren iki tasarı Temsilciler Meclisi'nden geçti. Ankara gelişmeye sert tepki gösterdi.

ABD Temsilciler Meclisi’nde Türkiye aleyhine iki tasarı peş peşe oylandı.

1915 olaylarını soykırım olarak kabul eden tasarı ile Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye’ye yaptırım içeren iki tasarı Temsilciler Meclisi’nden geçti.

Temsilciler Meclisi, ilk olarak, 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıyan tasarıyı kabul etti. Tasarı, 405 “evet” oyuna karşılık 11 “hayır” oyuyla Meclis’ten geçti. Kabul edilen karar tasarısının herhangi bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Temsilciler Meclisi ayrıca, Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye’ye bazı yaptırımlar getirilmesini öngören yasa tasarısını da kabul etti. 16’ya karşı 403 evet oyuyla Meclis’ten geçen tasarı, bazı Türk yetkililere yaptırım, Türkiye’ye silah satışının askıya alınması ve bazı finansal yaptırımlar içeriyor.

Tasarının yasalaşması için, Senato’da da aynı şekilde kabul edilmesi ve sonra Başkan Donald Trump tarafından onaylanması gerekiyor. Ancak Temsilciler Meclisi’nden üçte iki çoğunluğun üzerinde oy ile geçen tasarı, senatodan da aynı oranda oy alırsa, Trump’ın önüne gitmeden doğrudan yasalaşabiliyor.

ANKARA’DAN SERT TEPKİ

ABD Temsilciler Meclisi’ndeki gelişmelere ilk tepki Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan geldi. Çavuşoğlu, sosyal medyadan yayımladığı mesajında “Bizden bu yolla intikam alacaklarını sananlar yanılıyorlar” dedi. Bakan Çavuşoğlu, “Tarihi siyasete alet edenlerin utanç verici kararı yok hükmündedir” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, “Amerikan Temsilciler Meclisi’nin Ermeni tasarısı, tarihin siyasete alet edilmesinin utanç verici örneklerinden biridir” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı, yaptırım tasarısına yönelik olarak bir açıklama yayımladı. Açıklamada, “Barış Pınarı Harekatı’mız gerekçe gösterilerek ülkemize yaptırım uygulanmasını öngören bir yasa tasarısının ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesini şiddetle kınıyoruz” denildi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı