89’da böyle hata yapılmaz

Soğuk hava etkisini dün de devam ettirirken iki takım adına da sahadaki en büyük eksiklik hücumda “yaratıcı” oyuncu olmayışıydı.

Cihangir-Kaymaklı mücadelesinin hakkı beraberlikti derken Bahadır 89’da öyle bir hata yaptı ki resmen 3 puanı Abohor’a hediye etti.

Soğuk hava etkisini dün de devam ettirirken iki takım adına da sahadaki en büyük eksiklik hücumda “yaratıcı” oyuncu olmayışıydı.

Özellikle de sezonun ilk devresinde birçok maçını izlediğim Cihangir’de Ndue ve Mishali’nin gidişiyle hücum zenginliği kaybolmuş.

Cihangir evinde oynadığı maçlarda sağlı sollu kanat akınlarıyla rakibini baskı altına alarak, oyunu rakip yarı alanda kabul edip sayısız gol pozisyonuna girerdi. Ancak bunu dün Kaymaklı karşısında yapamadı.

Maçın ilk devresinde bol pas ve tempolu bir “langırt” oyunu izler gibiydik.

İki takım da birbirine net bir üstünlük kuramazken genelde orta alan mücadelesi şeklinde geçen karşılaşmada özellikle savunmada hata yapanın yanına kalacağı bir ortam oluştu.

Hızlı tempodaki oyunda top kaybı ve isabetsiz pas ortalamasının fazla olması yanında mevcut ülke şartlarımızı düşünmeden bir pas istatistiği tutulmuş olduğunu varsayarsak iddia ederimki en fazla pas yapılan maçtı. İlk devrede gol olmazken tehlikeli pozisyon olarak akıllarda kalan Salih’in elinden sektirdiği topta Nurettin’in kale sahasından topu dışarı yollaması. Okafor’un uzaktan nefis şutunda kaleci Mehmedemin’in müthiş kurtarışı ve bir de yine Nurettin’in çizgiden çıkardığı top vardı.

Savunma kurgularının ön planda olduğu ilk 45 dakikalık bölümde organize tek bir atak dahi göremedik desek yeridir.

İkinci devre ise golle başladı. Santra ile birlikte Kaymaklı savunması daha ne olduğunu anlamadan atılan uzun topta Edafe, fırsatçılığını konuşturtarak uyuyan savunmanın arasından Cihangir’i öne geçirdi.

Golün şokunu yaşayan Kaymaklı afallamaya devam ederken golle birlikte eski görüntüsüne dönen Cihangir, Musa’nın en iyi yaptığı iş ile kanatlardan net pozisyonlara girdi. Ancak Musa ile Edafe arasında son pas ve vuruşlarda anlaşmazlık oluşunca Cihangir maçı koparamadı.

Yeniden toparlanan Kaymaklı bu kez Taner’in ortasında Osita’nın kaleci Mehmedemin’i yanıltmasıyla bir şans golü buldu ve skor eşitlendi. Bu kez gol ile cesaretlenen Kaymaklı rakibinin üzerine daha öz güvenli gitmeye başladı ve bir kaç pozisyon bulsa da becerikli son vuruşlar gelmedi.

Son bölümde yine ilk devredeki “langırt” yapısına bürünen oyunun hakkı aslında birer puandı. Fakat 89’da Bahadır geriye öyle hatalı bir pas çıkardı ki Edafe araya girip topu kaptı ve kaleci Salih’in elinden geleni yapmasına rağmen yabancı oyuncu 3 puanı Bahadır’dan aldı. Bahadır kalitesindeki bir oyuncu maçın son anında böyle bir hata yapmamalıydı.

İki teknik adamın benchi zayıf olduğu kadar hamleleri de sonucu değiştirecek nitelikte değildi. Bununla birlikte Cihangir’de kronikleşmiş bir oyuncu değişimi hastalığı var. Musa iyi işler yapmaya başladığı anlarda kenara gelmeye devam ederse daha önce yaşanan sıkıntılar yeniden baş gösterecek, demedi demeyin. Hakem Ali Özer sonuca etki edecek bir hata yapmazken oyunun içine bu kadar girmemeli. Ya devamlı toplardan kaçmak zorunda kalıyor ya da kendisine çarpıyor. Biraz uzak kal hocam.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu