“80 gündür adım yok”

Jeneratör alım ihalesi konusunda dün itibarı ile süresiz greve başlayan El-Sen Genel Sekreteri Ersan Kaşif Haberci’ye konuştu.

Senagül TAŞAR-

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası Genel Sekreteri Ersan Kaşif, Eylül ayında sendika olarak, jeneratör alımı konusunda greve çıktıklarını anımsatarak, Pazartesi günü yönetim kurulu toplantısıyla birlikte, Çarşamba sabahı saat 01.00 itibariyle süresiz greve başladıklarını duyurdu. EL-SEN Genel Sekreteri Ersan Kaşif, yatırımlarla ilgili 80 gündür hiçbir adım atılmadığını dile getirerek, Alternatif enerjilerin günümüz koşullarına uygun olmadığını, bunun araştırılması ve incelenmesi konusunda bir görüş ortaya konulduğunu, yatırım modelinde ise, ortak bir görüşe varılamadığını vurguladı.

“BİR SONUCA VARILAMADI”

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) Genel Sekreteri Ersan Kaşif, Eylül ayında sendika olarak, jeneratör alımı konusunda greve çıktıklarını anımsatarak, 6 Eylül’de hükümet adına Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy ile birlikte 45 günlük bir süreci içeren protokol imzalandığını kaydetti. İmzalanan protokolde 45 gün içerisinde bir komiten oluşturulacağını dile getiren Kaşif, gerekli yatırım modelinin tespit edilmesi sağlanıp, ihale çıkacağını belirtti. Kurulan komitenin 45 gün içerisinde bir sonuca varamadığına dikkat çeken Kaşif, sendika olarak, jeneratörlerle ilgili fikirlerini çürütebilecek, yatırımların sağlanabileceği bir model yerin, maliyetleri yükseltici seçeneklerin ortaya konulduğuna işaret etti.

“HÜKÜMET ATTIĞI İMZANIN ARKASINDA DURMADI”

Alternatif enerjilerin günümüz koşullarına uygun olmadığını, bunun araştırılması ve incelenmesi konusunda bir görüş ortaya konulduğunu, yatırım modelinde ise, ortak bir görüşe varılamadığını vurgulayan Kaşif, bu durumun başbakanlık tarafından belgelendiğini ve imzalandığını kaydetti.

Söz konusu yatırımlarla ilgili 80 gündür hiçbir adım atılmadığını dile getiren Kaşif, geçen hafta yönetim kurulu ile birlikte toplanarak, 6 Eylül’de imzalanan protokolden sonra askıya alınan grevi, askıdan indirdiklerini belirtti. Pazartesi günü yönetim kurulu toplantısıyla birlikte, çarşamba sabahı saat 01.00 itibariyle süresiz greve başladıklarını duyuran Ersan Kaşif, “Bugün bu yaşananların halkımızın etkilenmesinin tek sorumlusu hükümettir.

Attığı imzanın arksında durmamıştır. Halkımıza bu günleri yaşatmıştır” şeklinde konuştu. Kuzey Kıbrıs’ta yaşanan elektrik kesintisinin arızadan dolayı olduğuna dikkat çeken Kaşif, EL-Sen olarak, kesinlikle elektrik esintisine gidilmediğini, ancak grevde olduğundan dolayı bu arızalara müdahale edilemeyeceğini sözlerine ekledi.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu