7 gün daha tutuklu kalacak

Gemi kaptanı Hassan Arnaout’un tutukluluk süresi 7 gün daha uzatıldı

Mağusa Limanı’nda bekleme rıhtımında demirli yük gemisinde önceki gün elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeden 2 tayfanın ölümünden sorumlu tutulan gemi kaptanı Hassan Arnaout bugün yeniden mahkeme huzuruna çıkarıldı.

“Tedbirsizlik ve ihmalkarlık sonucu başkalarının ölümüne sebep olma” suçlaması ile yürütülen soruşturma kapsamında mahkeme zanlının 7 gün daha poliste tutuklu kalmasına karar verdi.

Polis gemi ile ilgili ilgili kurumlardan talep edilen raporların gelmesinin beklendiğini kaydederek, elektrik akımına kapılarak hayatlarını kaybeden Hossın Alotman ile Ahmet Muhamed’in otopsi öncesi yapılan Koronavirüs testlerinin henüz tamamlanamaması nedeni ile otopsilerinin gerçekleştirilemediğini belirtti.

ELEKTRİK KURUMUNUN RAPORU BEKLENİYOR

Olayın soruşturmasını yürüten polis çavuşu Erdal Dal mahkemede verdiği ifadesinde, 13 Mayıs 2020 tarihinde saat 14:30 sıralarında Mağusa Limanı’nda bekleme rıhtımında denizde demirleyen yük gemisi içerisinde gemi kaptanı olan Suriye uyruklu zanlı Hassan Arnaout’un ambar bölümünde bulunan basınçlı su motorunu besleyen 380kwlık elektrik kablosunu düzensiz ve gelişi güzel bir şekilde tutulmasında ihmalkarlık gösterdiğini anımsattı.

Bahse konu elektrik kablosunun su motoru pervanesini çeviren bölümüne düşerek hasar görüp kısa devre yapmasına neden olduğunu ifade eden Dal, su hortumunun ucunda takılı bulunan basınç tabancasına elektrik akımının gelmesine neden olduğunu ve Hossın Alotman ile Ahmet Muhamed’in elektrik akımına kapılıp hayatlarını kaybettiğinin tespit edildiğini ifade etti.

Mesele ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında Elektrik Kurumu teknik ekiplerinin olay yerini ziyaret edip, tespitle ilgili rapor düzenlenmesi talep edildiğini ancak henüz raporun temin edilemediğini ifade eden Dal, temin edilen tutukluluk süresi içerisinde bir başka gemi elektrikçisinin de geminin elektrik hatlarına incelemede bulunduğunu ve basınç makinesi üzerinde gerekli topraklama hattının olmadığını tespit ettiğini ifade etti.

Zanlı hakkında yürütülen soruşturmanın devam ettiğini belirten Dal, zanlı Hassan Arnaout’un 7 gün daha poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı