6 ayda yüzde 45 zam

Devlete ödenmesi gereken birçok harç ve vergi yılın başında astronomik şekilde yüzde 30 oranında artırılmışken, 1 hafta önce yapılan son yüzde 15’lik zam ile de 6 ayda 2 kez artırılarak zam oranı yüzde 45’lere çıkarıldı.

18 Temmuz 2019 - 09:30

Pul ve harçlar kalemi, seyrüsefer, ehliyet başta olmak üzere devlete ödenen birçok harç miktarı, Ocak 2019’da yapılan %30 astronomik artışla dur durak bilmezken, son 1 hafta önce yapılan %15’lik zamla birlikte vatandaşı da isyan noktasına getirdi.

Pul ve harçlar kalemi, seyrüsefer, ehliyet başta olmak üzere devlete ödenen birçok harç miktarına her yıl yapılan zamlar, Ocak 2019’da yapılan %30 astronomik artışla dur durak bilmezken, son 1 hafta önce yapılan %15’lik zam vatandaşı da isyan noktasına getirdi.

Bugüne kadar yüzde 8 ile yüzde 15 arasında değişen zam miktarları Ocak 2019’da %30’a kadar yükselirken, son 1 hafta önce yapılan %15’lik zam ile birlikte yılın ilk yarısında vergiler ve harçlar %45 artırılmış oldu.

Döviz krizi nedeniyle ekonomik dar boğaza giren, ardı ardına gelen zamlarla beli bir o kadar daha bükülen vatandaşların, borcunu, çocuğunun giderlerini, mutfak giderlerini karşılayamazken, devlete ödenmesi gereken bu harçları nasıl vereceği ise merak konusu oldu.

KKTC Şoför Okulları Birliği Başkanı Doğan Tilki ve eski başkanı Barış Tilki yol son bir yılda ehliyet, seyrüsefer ve benzin başta olmak üzere birçok işlem ve evraka gelen astronomik artışların halkın belini büktüğünü kaydetti.

ZAM ÜSTÜNE ZAM

Barış Tilki, şoför okulları olarak, sürekli zamlanan ehliyet işlemleri dolayısı ile vatandaşla da karşı karşıya gelindiğini ifade ederek, son 6 ayda ehliyet işlemleri ve harçlarda neredeyse %50’ye varan artışlar yaşandığını söyledi.

Ülkede üst üste süt, tüp gaz, mazot, benzin, harçlar ve vergilerde artış yaşandığını söyleyen Barış Tilki, yapılan artışlara ne şoför okullarının ne de vatandaşın dayanacak gücü kalmadığını ifade etti.

Tilki, “Vatandaşla bire bir biz yüz göz oluyoruz, insanlar mutsuz ve çıkmazda” diyerek, şoför okullarının ücretlendirmelerinde de yapılan zamlarla birlikte ciddi yükseliş olması nedeniyle sıkıntılar yaşandığını kaydetti.

VATANDAŞ İSYAN NOKTASINA GELDİ

Vatandaşın darboğazda olduğu içinden geçilen ekonomik krizde vergi, harç başta olmak üzere üst üste yapılan zamların vatandaşın alım gücünü daha da geriye götürdüğünün altını çizen Tilki, her alanda ciddi sorunların yaşandığına işaret etti.

Şoför okulları özelinde diğer sektörler genelinde girdilerin ve giderlerin yüksek olduğunun altını çizen Tilki, buna bir de sürekli yapılan zamlar eklendiğinde işlerin daha da içinden çıkılmaz bir hal aldığını söyledi.

“ŞOFÖR OKULLARININ DAYANACAK GÜCÜ KALMADI” 

Barış Tilki, “Hükümetten toplu çözüm üretmesini bekliyoruz. Gerek mazota, gerek ehliyet işlemlerine çok ciddi meblağlar ödüyoruz. Bunun dışında eğitmenlerimizin benzin ve mazotlarına katkı yapıyoruz. 3 bin TL’lik 1 yıllık ehliyet kursu eğitiminin içerisinden şoför okullarına kalan 600 TL’dir bununla da eğitmenler ve giderleri karşılamaya çalışmaktayız. Şoför okullarının dayanacak gücü kalmadı” ifadelerini kullandı.

“SEYRÜSEFER ÇOK YÜKSEK”

KKTC’de seyrüsefer harçlarının çok yüksek olmasına rağmen, yollardaki, altyapılardaki sorun ve tehlikelerin hala önüne geçilemediğine de dikkat çeken Tilki, Güney’de bu ücretin daha düşük olmasına rağmen, durumun daha farklı olduğunun görüldüğünü kaydetti.

Tilki, başlatılan trafik seferberliğinin özlenen ve beklenen bir adım olduğunu da sözlerine ekleyerek, bu seferberliğin trafikte yiten canların ve ateş düşen evlerin azalmasına katkı koyacağı inancını da belirtti.

DAHA KALİTELİ DAHA  BİLİNÇLİ ŞOFÖRLER…

Şoför Okulları Birliği Başkanı Doğan Tilki de Kuzey Kıbrıs’ ta bu güne kadar gerekli trafik güvenliği ve ulaştırma sisteminin oluşturulmamasının ülkeyi vahim ötesi bir duruma getirerek 1974 yılından bu güne kadar 2 bine yakın insanın trafikte kaybedildiğine işaret etti.

Başbakan Ersin Tatar’ın trafik seferberliği ilan etmesini memnuniyetler karşıladıklarını da ifade eden Doğan Tilki, şoför okullarının da sıkı denetime tabi tutularak, yollarda daha eğitimli, daha dikkatli ve bilinçli şoförler yetiştirmelerinin teşvik edilmesine de olanak tanınmasını ümit ettiklerini dile getirdi.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı