Atıl durumda kalan Taksim Sahası’na sahip çıkalım

Rumlarla ortak ralli yarışı yapma uğruna elimizden çıkardığımız Taksim Sahası atıl vaziyette duruyor.

24 Temmuz 2019 - 11:00

Rumlarla ortak ralli yarışı yapma uğruna elimizden çıkardığımız Taksim Sahası atıl vaziyette duruyor.

Spor yazarı arkadaşımız Soydan Sakallı’nın Çetinkaya genel kurul toplantısı haberinde, toplantıyı yöneten Hasan Macila’nın açıklaması şöyleydi: “Taksim Sahası’nın 2 toplumlu etkinliklerde ve Kıbrıs Rallisi için kullanılması amacıyla verilmesi sürecinde ben Kuzey Kıbrıs Turing Otomobil Kurumu (KKTOK) başkanıydım. Bu amaçla verdiğimiz Taksim Sahası’na karşılık çok değerli bir araziyi kulübümüze kazandırdık. Ama artık ralli yapılmayacak. Bu nedenle de Taksim Sahası’nı geri almak için girişim başlatacağız. Taksim Sahası bizimdir, Çetinkaya’nındır.”

CİRİT HİSARI’NDAN TAKSİM SAHASI’NA

Taksim Sahası, 1958 yılı öncesinde Cirit Hisarı olarak anılıyordu. Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun 1955 yılında kurulmasından sonra Cirit Hisarı, stadyum haline getirildi. Burada futbol karşılaşmalarının yanı sıra bayramlarda kutlamalar ve etkinlikler de düzenleniyordu. Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ün teklifi ile 23 Nisan 1958 tarihinden itibaren buraya Taksim ismi verildi.

21 Aralık 1963’te başlayan Rum saldırıları üzerine Taksim Sahası 8 yıl kullanılamadı. Onun yerine Yusuf Kaptan Sahası futbolumuza hizmet verdi.

Gönyeli ile Yenicami arasında 10 Ekim 1971 Pazar günü oynanan Yusuf Kaptan Şildi karşılaşmasıyla Taksim Stadı yeniden devreye girdi. Bu karşılaşmada Kupa Şampiyonu Gönyeli, Lig şampiyonu Yenicami’yi 3-2 yenmişti.

1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrası ara bölgede kalan Taksim Sahası yine devreden çıktı.

Aradan geçen 29 yıl sonrasında Birleşmiş Milletler’le yapılan görüşmeler üzerine Taksim Sahası çimlendirilerek Çetinkaya tarafından kullanılmaya başlandı.

Tarihi Taksim Sahası’nın yıllardır kapalı duran tel örgü kapısı, 6 Kasım 2003 Perşembe günü Çetinkaya futbolcuları için açıldı ve teknik direktör Mehmet Bolkan nezaretindeki sarı kırmızılılar antrenman yaptı. Ben de bu antrenmanı izlemiş ve haber yapmıştım.

İlerleyen dönemde burada turnuvalar bile düzenlendi. 20 Eylül 2008 Cumartesi günü Derviş Mişon/Özgün Atakan Genç Takımlar Anı Futbol Turnuvası oynandı.

2014 yılında Avrupa Ralli Şampiyonası’nın Kıbrıs Rallisi etabında güneyden gelen yarışçılar, Taksim Sahası’nın içinden kuzeye geçti ve çimler tahrip edildi. Çimlerin yenileneceği söylendi, ama olmadı.

2018 yılında ise ralli yarışlarına son verildi ve burası atıl durumda bırakıldı.

Yıllar sonra Hasan Macila, “Taksim Sahası bizimdir” diyor.

Kullanımımızda olan bir tesisi elimizden çıkardık, atıl vaziyete getirdik. Şimdi bizim olduğunu hatırladık.

Geç de olsa kolları sıvayıp Taksim Sahası’nı yeniden kullanılır hale getirelim.

İKİ GÜREŞÇİMİZ RUSYA’DA

İki güreşçimiz Özper Özorun ve Ömer Özyıldırım, Rusya’da çalışmalarını sürdürüyor. Kişisel gayretler sonucu güreşçilerimize ilk kez Rusya’dan davet geldi.

Kaliningrad şehrinde 28-29 Temmuz 2019 tarihlerinde yapılacak Uluslararası Beloglazov Güreş Turnuvası’na katılacak güreşçilerimiz, turnuva öncesinde hazırlıklarını sürdürüyor.

Özper Özorun’un Rusya’dan mesajı şöyle: “Rus Olimpiyat Şampiyonu ve Dünya Şampiyonu Anatoli Beloglazov önderliğinde Olimpiyat kampı sürüyor. Ülkemizi böyle bir organizasyonda temsil etmek ve bir olimpiyat şampiyonundan ders almak bizim için gurur verici bir deneyim.”

Girişimleriyle güreşimize yeni bir kapı açan genç güreşçi Ömer Özyıldırım ve ona eşlik eden Özper Özorun’a başarılar dilerim.

 

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı