30 günümüz var

Şu an Türkiye’de bulunan öğrenciler, yasaya göre, TC’de kayıt altına alınmayan telefonların kullanıma kapatılması için 120 günlük süre tanınmasına rağmen, BTK tarafından kendilerine gönderilen yasal uyarı mesajında, cihazların 30 gün içerisinde kapatılacağı bildirildiğini dile getirdiler.

Haberci’nin dün ‘Türkiye’de cep telefonu kayıt harcı bin 500 TL’ haberiyle gündeme taşıdığı durum üzerine, söz konusu yüksek kayıt harcıyla ilgili mağduriyet yaşayan üniversite öğrencileri gazetemize ulaştı.

Türkiye’ye eğitim amacıyla giden öğrenciler, beraberlerinde götürdükleri kişisel cep telefonlarını Türkiye’de kullanabilmek için bin 500 TL’lik kayıt harcı ödemek zorunda kalacaklarıyla ilgili endişe yaşadıklarını söyleyerek, kısa süre içerisinde bu duruma çözüm bulunmaması halinde böylesi bir ücreti ödemekte ciddi zorluk yaşayacaklarını da ifade etti. Cep telefonlarına gelen uyarı mesajı sonrası şok yaşayan öğrenciler, çaresiz şekilde ülkemiz yetkililerinin TC yetkilileriyle istişare ederek bu soruna çözüm bulmasını bekliyorlar.

Şu an Türkiye’de bulunan öğrenciler, yasaya göre, TC’de kayıt altına alınmayan telefonların kullanıma kapatılması için 120 günlük süre tanınmasına rağmen, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından kendilerine gönderilen yasal uyarı mesajıyla cihazlarının kayıtlı olmadığı gerekçesiyle, kayıt altına alınmayan cihazların 30 gün içerisinde kullanıma kapatılacağının bildirildiğini dile getirdi.

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de eğitim gören öğrenciler, kendilerine 120 günlük süre tanınmasına rağmen, bu yıl cep telefonu kayıt harcına yapılan bin 500 TL’lik zam sonrasında bu sürenin yasa dışı bir şekilde 30 güne düşürüldüğünden yakındı.

Türkiye’de bulunan öğrenciler cep telefonlarına gelen uyarı mesajı sonrası endişeye kapıldı

SİM KART DAHİ ALAMIYORLAR

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’ın Türkiye’ye giden üniversite öğrencilerine cep telefonu kayıt harcı için muafiyet ya da indirim uygulanması amacıyla BTK yetkilileriyle görüşerek çözüm arayışı içerisinde olduklarına yönelik açıklama yapmasına rağmen, kendilerine sadece 30 günlük süre tanındığını belirten öğrenciler, söz konusu soruna 1-2 hafta içerisinde çözüm bulunmaması halinde bin 500 TL’lik harcı ödemek zorunda kalacaklarını dile getirerek, Haberci aracılığıyla Bakan Tolga Atakan’a seslerini duyurmak istediklerini ifade etti.

Öte yandan, öğrenciler, Türkiye’de faaliyet gösteren mobil telekomünikasyon operatörlerinin de cihazları Türkiye’de kayıtlı olmayan kişilere sim kart satışı yapmadıklarını belirterek, ‘bin 500 TL’lik kayıt harcını ödeyip cihazınızı kaydettirdikten sonra hat satın alabilirsiniz’ yanıtı aldıklarını da aktardı.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı