2020’de bol tatil var

12'si resmi tatil olmak üzere toplam 116 gün tatil var.

Kamu çalışanları ile özel sektörün (çok ender) bazı işkollarında çalışanlar, 2020’de yıllık ve hastalık izinleri hariç, 116 gün daha tatil yapacak.

Bir ayını geride bıraktığımız 2020’de 12 gün resmi tatil, 104 gün de hafta sonu tatili olarak görülüyor. Ancak söz konusu tatil günleri 2019’dan üç gün daha az.

Okulların tatilde olduğu şubat ayı içinde öğretmenler de tatile girerken, çocukları olan kamu çalışanları da bol bahaneli tatil günleri bulacak.

TAKVİM UZATMAYA UYGUN

2020’de bayram tatilleri ile bazı özel günlerin hafta sonuna denk gelmesi, tatilsever çalışanları biraz üzerken, bu yılın resmi tatilleri, önüne ve ardına yapılacak küçük eklemelerle çalışanların izin sürelerini uzatmalarına ve uzun tatiller yapmalarına da olanak sağlıyor.

Bu yıl, farklı zamanlarda 5-6 günlük izin alınarak resmi tatillerle birleştirilince, çalışanlar toplamda 30 gün tatil yapma imkanına sahip olabiliyor.

Türkiye’de faaliyet gösteren bir seyahat acentesi “tatilleri nasıl artırabileceğinize yönelik bir rehber” bile hazırladı.

BAYRAMLARDA 9-10 GÜN TATİL…

Bu yıl hem Ramazan Bayramı’nda hem de Kurban Bayramı’nda çalışanların tatillerini uzatmaları ve bir haftayı aşan tatiller yapmaları mümkün.

23 Nisan Perşembe gününe düşüyor, araya Cuma günü de sıkıştırılırsa kırpık tatil 4 güne çıkıyor.

24 Mayıs Pazar günü başlayan Ramazan Bayramı’nın bitişinden sonra Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri için de 3 gün izin alarak 10 günlük bir erken yaz tatili yapmak mümkün.

31 Temmuz’da başlayan Kurban Bayramı ise tam bir yaz tatili fırsatı oluşturuyor. 30 Temmuz Perşembe günü Kurban Bayramı Arifesinde izin alanlar, resmi tatille birlikte 5 gün izin yapabiliyor. Ayrıca Kurban Bayramı sonrasında da 4 gün izin alarak 11 günlük bir yaz tatili planlanabilir.

28 Ekim Mevlit Kandili Çarşamba’ya, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı da Perşembe’ye denk geliyor. Cuma günü 1 günlük izinle veya hastalık izniyle, yıl sonuna yakın 5 günlük bir alternatif tatil de mümkün.

Tüm bu hesaplamalara (özellikle kamuda) mazeret ve hastalık izinleri, yine aynı şekilde sömestr, yaz tatili izinleri dahil değil. Bir de kamudaki her mesleğin bir günü olduğu için o günler de ekstra tatil günü olarak değerlendirilebiliyor.

– 1 Ocak Çarşamba: Yılbaşı tatili

– 23 Nisan Perşembe: Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (1 günlük izinle tatil 4 güne çıkabilir)

– 1 Mayıs Cuma: İşçi Bayramı

– 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

– 25 Mayıs Pazartesi, Ramazan Bayramı 2. gün

– 26 Mayıs Salı Ramazan Bayramı 3. gün (3 günlük izinle tatil 10 güne çıkabilir)

– 20 Temmuz Pazartesi Barış ve Özgürlük Bayramı

– 30 Temmuz Perşembe Kurban Bayramı Arifesi

– 31 Temmuz Cuma Kurban Bayramı 1. gün

– 3 Ağustos Pazartesi: Kurban Bayramı 4. gün. (4 günlük izinle tatil 11 güne çıkabilir)

– 28 Ekim Çarşamba: Mevlid Kandili.

– 29 Ekim Perşembe: Cumhuriyet Bayramı. (1 günlük izinle tatil 5 güne çıkabilir)

2018’de toplam Resmi tatil günü sayısı: 12 gün

2018’de hafta sonu tatilleri sayısı: 104 gün

2018’de toplam tatil günü sayısı: 104+12 gün

Diğer Haberler

Başa dön tuşu