2020, Türk Lirası için kâbus gibi…

Yasa yapıcılar zamanında asgari ücreti birçok mal ve hizmetin ölçüsü olarak belirlemiş.

Ülkede bu günlerde çalışanlar maaş artışlarına ve asgari ücrete yoğunlaşırken, Türk Lirası’nın dövizler karşısındaki erimesi de sürüyor.

Yasa yapıcılar zamanında asgari ücreti birçok mal ve hizmetin ölçüsü olarak belirlemiş. Asgari ücreti artırdığınızda vatandaşın cebindeki parayı hortumlayacak sistem de zamlanıyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu diye garip bir komisyon var. Devlet, patron ve “işçi temsilcisi” sendikacılardan oluşuyor. Bu komisyonda “gerçek işçiyi” temsil eden tek kişi bile yok. Çünkü sendika tarafı sadece “devlette çalışan işçileri” temsil ediyor.

Neyse…

Naz, niyaz geçen ayda üç kez toplanan bu komisyon bir arpa boyu yol almadan dördüncü toplantıyı şubat içinde yapmaya karar vermiş.

“Cebi dolu olana her gün güzel” diye bir deyiş var (yok mu, olsaydı!), komisyondaki beyefendiler ile hanımefendiler bu sınıftan. Her ay ceplerine giren para asgari ücretin en az üç katı (İşveren kesimini dışarıda bırakarak), onlar için hayat güzel de asgari ücretli pahalılığın tavan yaptığı şubatı da dövizin erittiği, ücretle yaşamak zorunda…

Bir komisyon düşüşün ki içinde işçi temsilcisi bulunmasın, olan temsilci de “miş” gibi olsun. Peki bulunsaydı ne olacaktı? Sendikalarımız çoktan “çıkar grubu” pozisyonuna geldiği için işçiye pek faydaları da olmaz artık.

İşte asgari ücret belirlenecek, biri çıkacak itiraz edecek, bir ay sonra komisyon zor topuz toplanacak, maç konuşacak, cevap “itiraz reddedildi” olacak. Sendika başkanı da “ben vazifemi yaptım” diye nutuk sallayacak.

Düzen böyle kurulmuş…

2020’nin zor geçeceği en baştan söylenmişti. Politikacılarımız nisandaki seçimin derdinde ondan oyanı koşuştururken, Türk Lirası da ha bire değer kaybediyor.

Geçen hafta dolar 6 TL’yi, Euro 6.70 TL’yi aştı, sterlin 8’e merdiven dayadı.

Kimin umurunda?

Türkiye’de ekonomistler doların 2020’yi 6.80 TL’den kapatabileceğine dikkat çekiyor. Bunu da TC Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın rekabetçi kur açıklamasına dayandırıyorlar.

İşte Türkiye’nin önde gelen ekonomistlerinden Evren Devrim Zelyut’un açıklamasından sadece kısa bir alıntı:

“Dışa bağlı üretim yapısı devam ettikçe açık vereceğiz. Açık verdikçe de dolara olan talep artacak ve dolar kuru talebe bağlı olarak yukarı çıkacak. İşte dönüştüremediğimiz bir ekonomide rekabetçi kurdan bahsediyorsanız. Bir sarmal şeklinde kurun yukarı gitmesi kaçınılmaz olur.

Dolar/TL’de teknik görüntüye bakarsak bu malum rekabetçi kur soluğu nerede alır. An itibari ile önümüzdeki kritik seviyenin 5.98 olduğunu düşünüyorum (bu eşik geçen hafta aşıldı). Dolar kurunda 5.98 kırılırsa kurda 6.20’ye kadar yol açılır. 6.20’nin geçilmesi halinde de 6.80 potaya girer diyoruz.”

Ya, seçimi “X” değil de “Y” kazanırsa dolar utancından düşecek, TL göbek atacak.

Devam ediniz…

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı